Soru : Risk Analizi Yapmak Için Fatura Kesmemiz Gerekiyor Mu?

uzman_26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar ben bir firma ile normal mühendislik (isg uzmanı değil) için kısmi süreli olarak anlaşmak üzereyim. fakat isg uzmanlık belgemi aldığımda geri kalan zamanlarımda başka firmalara risk analizi yapmak istiyorum. kafamı karıştıran nokta şu ki yukarıda 170 den alınan bir bilgi var; risk analizi yapacak olan uzman sigortalı gösterilecek diye... anlaşmak üzere olduğum firma zorunluluğundan dolayı sigortamı tam olarak yatırmak istiyor o halde boş günüm olmadığı için risk analizi yapamam değil mi? ya da boş zamanlarımda isg uzmanlığı yapmama engel teşkil eder mi? cevap verirseniz çok teşekkür ederim bu mevzuat işleri çok kafamı karıştırdı üstelik daha işin neresinden başlayacağım ne yapacağım bilmiyorum ama şu net ki; ben isg uzmanlığı yapıp bağımsız çalışmak istiyorum.

o alo 170 i gerçekten Allah'a havale ediyorum herkese bi cevap veriyolar..banada 1 günde olsa sigortalı olmalı dendi başka birinede öyle değil denmiş ya mantıksızlığa bak bu kadar küçük esnafla nasıl sözleşme yapacağız neden uzatıyolar anlamadım hep zora hep zora sürükleniyoruz..çok hak hukuk düşünen devletimiz yasayı ertelerken hangi duygulardaydı acaba?

badebru

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
gozd 3 bende bu konuyu cok arastırdım.mükellefıyet acıp fatura keserek rd ve acıl eylem planı yapabılırsın..egıtım konusunu da osgb lerden yardım ısteyebılırsın....

Hakiki Bilgi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ben olsam isg katip'ten 1 defalığına girdi çıktı yapardım(işveren,isg uzmanı arasında),ssk ile çsgb arasında prim ödemeleriyle alakalı bir bağ olmadığı için ayrıca ssk girdi çıktı yapmanıza gerek yok.
Böylece fatura işi ilede uğraşmaz kafanız rahat olur.

badebru

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
onur canpolat bey,ısg katıpten gırdı cıkın yazmışsınız ıyı hoş da 4 -5 yere gırıp cıkmak olurmu?

Hakiki Bilgi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Olur,risk değerlendirmesi yaptığınız yerler 50 çalışanın altında dolayısıyla tam zamanlı çalışıyor olsanız bile 37 saat içinde günlük yapılabilir,ayrıca 1 günde 4 farklı yere risk değerlendirmesi yapmayacağınız için sorun yaratmaz

C6603 üzerinde Tapatalk ile gönderildi now Free

fatihkrty

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ya arkadaşlar ne tartışıyorsunuz piyasada bireysel diye yapan kim fatura kesiyor ki hiç kimse kesmiyor analizi yapıp parayı alıyorsun okadar.Burda tartışırken piyasada millet parayı götürüyor vallaha.Eğitime gelince OSGB bile eğitim vericem diyip formu çalışanlara imzalatıyor sonra ne arıyor ne soruyor zaten işyerleride bunun zorunlu olduğu için yaptırdığından işvereninde işine geliyor.
Bir OSGB nereden baksan en kötüsü günde 15 tane analiz yapıyor aya vurunca parayı ve eğitim için toplam personeli siz düşünün.Sonra bu personele eğitim için ne zanınız yeter nede paranız hangi OSGB biz size eğitim vericez diyorda eğitim veriyor hiç biri.
Arkadaşlar 50 altı işyerleri için gönül rahattığı ile analiz yapın hele az tehlikeli yer ise hiç kacırmayın raporu teslim ederkende çalışanlara bilinçlendirme eğitimi verin kısaca sonra eğitim katılım formunuda imzalatın.Müfettişlerin hiç biride 50 altı için sorun cıkarmıyor analizi doğru dürüst yapmışmı işveren uyarı levhaları vs asılmış mı çalışan İSG bilincindemi ona bakıyor gerisi hikaye.
ben yaptığım çoğu RD analizine imza bile atmıyorum işveren dürüst şekilde sizin RD analizi yapma hakkınız var ben sadece size rehberlik yapmış oluyorum diyip imzalatıp tesim ediyorum.Bide iyerinde 2 kişiden fazla çalışan varsa birini işci temsilcisi secin onada imzalattırın tamamdır.

badebru

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
2005 fatıh bey dedıgınız daha mantıklı en azından fatura kesıp vergı vermeyız....
elınde seracılarla ılgılı rsık degerleme dökümanı olan varmı? başta dıkkat edılmesı gereken hususlar tarzında....varsa acıl olarak paylaşabılırmı?

Abdullah Güldoğan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ya arkadaşlar ne tartışıyorsunuz piyasada bireysel diye yapan kim fatura kesiyor ki hiç kimse kesmiyor analizi yapıp parayı alıyorsun okadar.Burda tartışırken piyasada millet parayı götürüyor vallaha.Eğitime gelince OSGB bile eğitim vericem diyip formu çalışanlara imzalatıyor sonra ne arıyor ne soruyor zaten işyerleride bunun zorunlu olduğu için yaptırdığından işvereninde işine geliyor.
Bir OSGB nereden baksan en kötüsü günde 15 tane analiz yapıyor aya vurunca parayı ve eğitim için toplam personeli siz düşünün.Sonra bu personele eğitim için ne zanınız yeter nede paranız hangi OSGB biz size eğitim vericez diyorda eğitim veriyor hiç biri.
Arkadaşlar 50 altı işyerleri için gönül rahattığı ile analiz yapın hele az tehlikeli yer ise hiç kacırmayın raporu teslim ederkende çalışanlara bilinçlendirme eğitimi verin kısaca sonra eğitim katılım formunuda imzalatın.Müfettişlerin hiç biride 50 altı için sorun cıkarmıyor analizi doğru dürüst yapmışmı işveren uyarı levhaları vs asılmış mı çalışan İSG bilincindemi ona bakıyor gerisi hikaye.
ben yaptığım çoğu RD analizine imza bile atmıyorum işveren dürüst şekilde sizin RD analizi yapma hakkınız var ben sadece size rehberlik yapmış oluyorum diyip imzalatıp tesim ediyorum.Bide iyerinde 2 kişiden fazla çalışan varsa birini işci temsilcisi secin onada imzalattırın tamamdır.

:) bir iki ay böyle çalışabilirsiniz. Sonrasında iş aramaya başlanır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.