Risk Analizinde Işveren-sigortalı Ayrımı Var Mı?

darkcircle

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Arkadaşlar,

Benim sorum bir firma üzerinden şöyle:

1- İşveren bağkurlu ve yanında sadece 1 sigortalı çalışanı var. İş bölümü yapılmış. Çalışan o işyerinde sadece alım satım işlerine bakıyor. İşveren ise asma tavan yapmak üzere işyerine dışına çıkıyor, çalışan yardım etmek vb. gibi sebeplerle kesinlikle işyerine dışına çıkmıyor. Bu işyerinin risk analizinde riskler belirlenirken işverenin yapmış olduğu işlerin de risklerinin belirtilmesi gerekir mi ya da sadece sigortalıyı mı düşünmek gerekir?

2- Ayrıca eğitimlerde işveren de bulunmak zorunda mı?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Selcen ÖZBAY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ​
İşveren yükümlülüğü
MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN
USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK​
İşverenin yükümlülükleri
MADDE 5 – (1) İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile ilgili;
a) Programların hazırlanması ve uygulanmasını,
b) Eğitimler için uygun yer, araç ve gereçlerin temin edilmesini,
c) Çalışanların bu programlara katılmasını,
ç) Program sonunda katılanlar için katılım belgesi düzenlenmesini
sağlar.

Yukarıda yönetmeliklerden alıntı yaptım.Bu maddelere bakılırsa işveren risk değerlendirmesini ve eğitimlerini çalışanlara yönelik yapmalı, yaptırmalı.
Bana göre ise iş güvenliği planlaması yapılırken iş yerindeki tüm faaliyetler dikkate alınmalı ve sadece çalışan değil işverenin de canının olduğu göz önünde bulundurulmalı.

emrozgr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
İlginç bir noktaya parmak basılmış :)
Aynı durum benimde bir firmada başıma geldi. İşverenin bir tane sigortalı çalışanı var oda iş yeri ofisinde çay, temizlik gibi işlere bakıyor. Kartonpiyer satışı ve uygulaması yapılıyor iş yerinde. İşveren uygulamaya yalnız gidiyor yani risk değerlendirmesine binalarda kartonpiyer montaj işlerini alıp almamak konusunda tereddüt ettim. Ama değerlendirmeye almaya karar verdim. Çünkü işveren daha sonra uygulamaya çalışanını da yanında götürebilir. Ya da işe yeni birini alıp uygulama işlerini daha sonra ona yaptırabilir V.S.

Bence bu iş yerinde asma tavan yapım işlerini de değerlendirmeye al.

Saygılarımla.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.