Soru : Risk Değerlendirmesi Yaptım Ama Beğenilmedi

EmreCrn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
İş Güvenliği Uzmanlığı öğrencisiyim. Stajıma başladım ve de risk değerlendirme ödevine tabi tutuldum. Fotoğraflar çektim gereken herşeyi yaptım ama açıklama kısmında fazla ayrıntıya girmediğimden kabul edilmedi.Örneklendirecek olursak..
Benim trafo'dan bahsedişim:''Kapağı kilitli olmalı,önünde yalıtkan paspas olmalı,periyodik kontrolleri yapılmalı,kaçak akım rolesi olmalı''
Sorumlu uzmanımın istediği:''Yönetmeliğin a maddesinin c bendine göre'' vb.
Ve bana az açıklamanın kaza sonrası beni kurtaramayacağını söylüyor. :kararsız: Açıklamayı artırmak için neler yapmalıyım. Ayrıca sizce de uzmanım haklımı? Kaza sonrası benim bahsettiğim uyarılar yetersiz mi kalır?
Kıdemli büyüklerim ve kardeşlerimden tavsiyelerini bekliyorum saygı ve selamlar ::-((

Moderatör tarafında düzenlendi:

engineer_x

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ben denetleme geçirdim.müfettişlerden böyle bir uyarı almadım.bence sorumlu uzman biraz abartmış

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bugüne kadar bir çok risk değerlendirmesi yaptım, hiç şu maddede geçen duruma göre diye bir açıklama yapmadım. Müfettişlerde hiç takılmadılar. Ama sorumlu uzmanınızın dediği gibi yapıldığı zaman tabiiki de çok daha güzel ve destekli oluyor. Şayet vaktim olsa benimde yapmak istediğim modeldir o. Hem yaparken işi daha çok öğretiyor, hem de işverene sunduğun problemlerin gerekçelerini kanıtlamış oluyorsun, ama yazmasan da sorun oluşturduğunu görmedim hiç.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Denetlemelerde böyle bir bilgiye bakılmıyor ben de hiç karşılaşmadım. Risk değerlendirme formunda belli bir standart olmadığı için göreceli bir durum. Bazıları yazıyor , bazıları yazmıyor. Genellikle işvereni ikna edebilmek için yazıyorlar. Sizin konunuz staj olması sebebi ile geçerlilikten ziyade imzalayacak olanın görüşüne dönmüş. Bu şekilde her belirlediğiniz riski mevzuatla açıklayamayacağınız (teknik konular hariç her tehlike ve alınacak tedbir mevzuatta yazmaz) için genellikle bu bilgiler yazılmaz. Ayrıca herhangi bir vaka da da gidip mevzuat numarasını yazdın mı diye sormazlar , yazıp yazmadığına bakarlar. Sen yine de stajı halletmek için uzmanının dediğini yap ama imzaladıktan sonra mevzuatta bire bir yer almayan bir tehlike için uzmanına ''ben hangi yön.-tüzük olduğunu ve maddesini bulamadım yardımcı olur musun diye sor'' tırtlasın kalsın...

halil Özen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
risk analizinde yün. tüzük numaralarını yazmak bence de hiç önemli değil . kendine güvenmeyenlerin yaptığı işe ciddiyet verme isteğidir. doğru bir formda tüm tehlikeleri görüp risk analizinde belirtmek gerekir

EmreCrn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ortak karar o kadar ayrintiya girmek yerine sadece risklerin yazilmasi sanirim. Çok tesekkur ederim.

erhan kuzdere

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yasal şartlara dayandırmadığın risk analizi keyfi olmaktadır. Ohsas 18001 yönetim sistemini bilenler zaten demek istediğimi anlayacaktır. Yasal şartlara dayandırmamak, bu işe yeni başlayan tecrübesi olmayanların izlediği bir yöntemdir. Saygılar.

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yasal şartlar diyoruz da tüzükler yürürlükte değil ve bir tehlikeyi riski yasal olarak dayandıracağım yönetmeliklerin %90 ı uygun olacak şeklinde yazılmış bu uygunluk neye göre kime göre bunun analizini yaparkende istediğimiz yönetmeliğe dayandıralım çok bir manası kalmıyor

erhan kuzdere

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Iş güvenliği uzmanı yasalara göre hareket etmeli Tüzüklerin yerine yönetmelikler çıktı eklerinde var bir çok yasal şart var. Örnek is ekipmanları Yönetmeliği, binaların yangından korunması yön, standartlar, tebligler...Tabikide % 100 olmayabilir ama ama % 90 dayandirilabilir. Ayrıca yönetmelikler bazı uygulamalarda topu işyeri hekimi ve is güvenliği uzmanına atıyor.

FEİ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
risk analizinde bir sütun da dayanak kısmı olarak kullanıyorum ve ilgili yönetmelik,kanun,standardı orada belirtiyorum ben.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.