Risk Değerlendirme Pratikleri Yapıyoruz

Konu, 'Hataları Bul (Pratik yapma alanı)' kısmında Mustafa ULUSOY tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ulku

ulku TÜİSAG Üyesi

Haluk bey, bende karadeniz bölgesinde eklediğiniz fotoğraflardaki şartlarda ( çay kamyonlarının üstünde, budama yapılırken vb. ) büyümüş biriyim. İş güvenliği eğitimini aldıktan sonra bu hatıralar beni dehşete düşürüyor. Sizde de aynı his oluşmuyor mu :)

2. Haluk DEMİRCİOĞLU

Haluk DEMİRCİOĞLU TÜİSAG Üyesi

bende dediğiniz gibi çay kamyonlarında çok çay yükledim zamanında çok tehlikeli bir iş aslında ama bir o kadarda zevkli.çayların üzerinde takla atmak yuvarlanmak vs.

3. ENES SAKARYA

ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

1375010922358.jpg
    Arkadaşlar Merhaba;

Yüksek Lisansta proje ödevim olarak,fotoğrafta bulunan alan ve işletme makinesi ile alakalı FMEA(Hata Türü ve Etkileri Analizi (HTEA-FMEA Failure Mode and Effect Analysis) çalışması yapmaktayım.

İlgili resimde görülen hataları,yapılması gereken önlem ve işlem adımlarıyla,olasılık,şiddet ve farkedilebilirlik yani kısaca RÖS Değerleri Hakkında ön görülerinizi beklemekteyim.

Saygılarımla;
    Enes SAKARYA
    İş Güvenliği Uzmanı
    İSGfrm Çalışma Birimi-İstanbul

4. uzmknn

uzmknn TÜİSAG Üyesi

Sevgili Arkadaşım ;
    FMEA ile ilgili analiz yapmadım ama sadece fikir olması açısından birkaç şey söylemek istiyorum, bunlarıda muhtemelen biliyorsun fakat yinede paylaşmak isterim.
    • Operatörün mesleki eğiimi uygun mu ?
    • Operatör İSG eğitimi almış mı
    • SAğlık durumu ve raporları uygunmu ?
    • Makina metali şekillendirdiği için gürültü seviyesi belirlenmeli,maruziyet yüksek ise kulak tıkacı kullanımı,gürültü eğitimi,kulaklık tak levhası asılmalı
    • Aynı şekilde titreşim içinde ölçüm yapılıp maruziyet belirlenmeli ve kauçuk paspas yada uygun platformlarla titreşimin etkileri azaltılmalıdır
    • Makineye elle besleme yapılıyor ise (operatörün ne yaptığını görmedim) operasyon bölgesine teması önlemek için gerekli önlemler alınmalı ( maşa kullanımı,çift el kumanda gibi )
    • Makinanın koruma kapakları açıldığında makinanın stop etmesini sağlayan swcihler olmalı, ve bunlar kullanım öncesi sürekli kontrol edilmeli
    • operatörün yüzüne ve gözüne madde sıçramasına karşı önlem alınmalı ( tam yüz siperi,gözlük,paravan ve tabikide uyarı levhası)
    • Makinanın acil bir durumda durdurulmasını sağlayan acil stopu olmalı, kontrol edilmeli
    • Makinanın kullanım talimatı oluşturulup asılmalı ve personele tebliğ edilmeli
    • Makinanın topraklama hattı var mı var ise ölçülüp uygunluğu raporlanmalı
    • makine etrafındaki borular patlamaya ve kamçılamaya karşı sabitlenmeli önleri kapatılmalı
    • operatörün görüme durumu araştırılmalı ( aydınlatma ölçümü yapılabilir)
    • makina ile duvar arasındaki mesafe uygunmu ?
    • personel sürekli ayaktamı çalışıor eğiliyorsa ergonomik durumu sorgulanmalı
    • yerdeki malzemeler uygun kablarda biriktirilmeli takılıp düşmeye sebep verebilir
    • atık bezler uygun kablarda biriktirlmeli
    • yağ vb kaymaya sebep verebilir
    • makinayı durdurmadan müdahaleye karşı önlem alınmalı
    • makina bakımını yapacak personel belirlenmeli
    • havalandırmanın uygunluğu için iç ortam ölçümü yapılmalı
    resimlerden görebildiklerim bu kadar pek de zamanın yoktu hızlı yazdım imla hatası var ise affola

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ENES SAKARYA

ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

Görülebilecek çoğu noktayı görmüşsünüz,atlattığım bir kaç madde vardı,yazdıklarınızdan onlarıda notlarıma ekledim,emeğinize sağlık.

Saygılarımla;
    Enes SAKARYA
    İş Güvenliği Uzmanı
    İSGfrm Çalışma Birimi-İstanbul

6. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

Breaveheart resmen. Bir tane palete ok diyecem de .....??

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

Vay be bütün kimyasalları bu firmadan alaşım geldi. Adeta eksik bir şey yok

8. bulentim77

bulentim77 TÜİSAG Üyesi

merhaba,
    yapılan işteki uygunsuzlukları söyleyebilirmisiniz?IMG_0458.JPG

9. Haluk DEMİRCİOĞLU

gerçekten fotoğraftaki çocuğun çalıştığını mı sandınız :) yoksa ben mi yanlış anladım

10. chemy

chemy TÜİSAG Üyesi

İlk resimde sol tarafta elektrik panosu ya da motor gibi birşeyin kenarı gözüküyor. Eğer elektrikli bir aletse o kablolar kutuya alınıp, yağ bidonu kaldırılıp o alet korumaya alınmalı

tehlike: yağ bidonu ve açıkta elektrik kabloları
    riskler:
    takılıp düşme (olasılık: 3, şiddet:3 R=9)
    elektrik çarpması (olasılık:3, şiddet: 4, R=12)
    yangın (olasılık:3, şiddet:4, R=12)

Önlemler:
    Kablolar kutu içerisine alınmalı
    Yağ bidonu ortamdan uzaklaştırılmalı
    Yerlerdeki yağ kalıntıları her gün temizlenmeli

11. Haluk DEMİRCİOĞLU

bu adam orda nasıl duruyor :) gelde anlat iş güvenliğini

Ekli Dosyalar:

Berkay Hasan Yalçın bu yazıya teşekkür etti.
  12. Berkay Hasan Yalçın

Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

Biz çalışmalarımızda konumlandırma yönteminin kullanılmasını anlatırız da, bu literatüre nasıl geçecek bilemedim.

MUSTAFA ERSÖZ bu yazıya teşekkür etti.
  13. asiye

asiye TÜİSAG Üyesi

1- KABLOLAR KABLO KANALI İÇİNE ALINMALI,
    2- YAĞLI ATIK KAPLARI KENDİ ALANLARINDA BERTARAF EDİLMELİ,
    3- ZEMİNİN TEMİZLİĞİNE ÖNEM VERİLMELİ,
    4-KABLOLARDA FAZLA EK VAR
    5- ELEKTRİK KABLOSU YANICI MADDE BİDONU İÇİNDEN GEÇİYOR,
    6-YERDEKİ GİDER HORTUMU TAKILMALARA NEDEN OLMAYACAK ŞEKİLDE ZEMİNE YERLEŞTİRİLMELİ
    7- PLASTİK BİDON VE TENEKENİN BULUNDUGU YER ZEMİNDEN FARKLI YÜKSEKLİKTE, DEVRİLİP KABLOLARI ÇEKME İHTİMALİ YÜKSEK
    8-BİDON VE TENEKE DOLUMU, BOŞ MU?

14. asiye

asiye TÜİSAG Üyesi

15. asiye

asiye TÜİSAG Üyesi

İNANILIR GİGİ DEĞİL BU BEYEFENDİNİN DURUŞU, FAKAT BU GÖRÜNTÜDEN O KADAR ÇOK VAR Kİ ETRAFIMIZDA, ÇOK UZAGA GİTMENİZE GEREK YOK, İLLA BULUNDUGUNUZ YERLERDE UFAKTA OLSA İNŞAAT YAPILIYORDUR VE BU SAHNELERE BENZER SAHNELER KAÇINILMAZ....

Haluk DEMİRCİOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
  16. kayhankubat

kayhankubat TÜİSAG Üyesi

aspiratörün davlumbazı operasyon bölgesinin dışında mı, yoksa bana mı öyle geliyor?

17. asiye

asiye TÜİSAG Üyesi

ENES BEY ELLERİNİZE VE EMEKLERİNİZE SAĞLIK ÇOK GÜZEL BİR RİSK ANALİZİ ÇALIŞMASIYDI.

ENES SAKARYA bu yazıya teşekkür etti.
  18. kenana

kenana TÜİSAG Üyesi

durum çok vahim.

sn Demircioğlu siz yinede anlatın

Haluk DEMİRCİOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
  19. Haluk DEMİRCİOĞLU

20. Haluk DEMİRCİOĞLU

arkadaşlar bu iskele ile alakalı eksikleri dayanakları ile beraber yazarmısınız işverene ikaz bildirim yazısı yazacağım da eksik bişey kalmasın istiyorum . sizce eksikler nelerdir ve hangi yönetmeliğe bakmam gerekir.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica