Risk Değerlendirme Yapmak Için Sözleşme Imzalamak

utku öz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhabalar;

Birincisi risk değerlendirmesini yapmak ve altına işverenle birlikte imzasını atmak yalnızca iş güvenliği uzmanının yapabileceği bir iş midir (yasal mevzuat açısından), yoksa herhangi bir nispeten yetkili mühendis ya da orta-üst düzey yönetici bunu yapabilir mi?
İkincisi birkaç işyerleri ile sadece risk değerlendirmesi hizmeti vermek üzere anlaşma yapma durumunda, alıncak bu hizmet için sözleşme yapma zorunluluğu var mıdır? yok ise prosedür nasıl olmalıdır? teşekkürler...

nado

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
yasal olarak risk değerlendirmesini sadece iş güvenliği uzmanı yapabilir.
bir firmanın risk değerlendirmesini yaptırmış olması firmanın bu konudaki sorumluluğunu yerine getirmiş olduğu manasını taşımaz. Kısacası İş güvenliği hizmeti bir bütündür tüm gerekleri yerine getirilmelidir. Zaten risk değerlendirmesinin temel amacı oalsı riskleri ve şiddetini tespit etmek ve buna uygun eğitimleri çalışanlara vermek ve o riskleri ortadan kaldıracak yada kabul edilebilir sınırlara indirgeyecek çalışmalar yapmak/yaptırmaktır.

utku öz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sayın nado, SADECE risk değerlendirmesi hizmeti vermekteki amaç bu hizmeti alacak firmaların İş güvenliği hizmeti alma yükümlülüğünün Temmuz'da başlayacak olmasıdır yani bu hizmeti şimdiden almak istemiyorlar, yalnızca risk değerlendirme hizmetini şimdi almak istiyorlar, durum budur...

nado

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Öğrenmeye çalıştığınız şeyi aslında tahmin ettim lakin tahmin yada fikir yürütmek istemediğim için sadece sorunuza yanıt verdim. Görünen şu ki; ilgili firma maliyeti minimumda tutma gayretinde. Bu sebeple de sadece yasal yükümlülükleri yerine getirmeyi yeterli bulmakta. Bu firmayla ilişkiniz nedir bilemeyeceğim ama şunu altına çizerek belirtmek istiyorum ki: iş güvenliği çalışmalarına harcanacak zaman ve kaynağın gereksiz bir gider olarak görülmesi, ve sadece yasal dayanaklar gerekçesiyle yapılması fikriyle hareket edilmesi son derece yanlış bir duruştur.
Zira "risk değerlendirmesi bütün iş gücünüzün aktif katılımıyla gerçekleştirilmelidir". yani risk değerlendirmesi, prestij için yada yasal zorunluluk yerine gelsin diye yapılırsa ciddi riskler gözden kaçabilir ve tatsız sonuçlar doğurabilir.
Tekrar ediyorum Risk değerlendirmesi iş güvenlik hizmetlerinin sadece bir bölümüdür (önemli bir bölümüdür), bu yüzden bağımsız düşünülemez.

Çağrıisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhabalar;

Birincisi risk değerlendirmesini yapmak ve altına işverenle birlikte imzasını atmak yalnızca iş güvenliği uzmanının yapabileceği bir iş midir (yasal mevzuat açısından), yoksa herhangi bir nispeten yetkili mühendis ya da orta-üst düzey yönetici bunu yapabilir mi?
İkincisi birkaç işyerleri ile sadece risk değerlendirmesi hizmeti vermek üzere anlaşma yapma durumunda, alıncak bu hizmet için sözleşme yapma zorunluluğu var mıdır? yok ise prosedür nasıl olmalıdır? teşekkürler...

Risk de
ğerlendirmesinin gerçekleştirilmesi
MADDE 6 -
(1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından
gerçekle
ştirilir. Oluşturulan ekipte aşağıdakiler yer alır:
a)
İşveren veya vekili,
b)
İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri
hekimleri,
c)
İşyerindeki çalışan temsilcileri,
ç)
İşyerindeki destek elemanları,
d)
İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen
çal
ışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi
çal
ışanlar.
(2) 10`dan az çal
ışanı olup az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, risk
de
ğerlendirmesini işveren kendisi yapabilir.

ANFO797

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Risk değerlendirmesini sadece isg uzmani yapabilir diye bir sey soz konusu olamaz.isg uzmani risk degerlendirme egitimimi risk analiz degerlendirme ekibine verir.Takibini yapar sonuclarini isverene raporlar.

utku öz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Peki ikinci sorumda belirttiğim, firmalara sadece risk değerlendirmesi hizmeti sunmak için nasıl bir yol izlenmeli, bir osgb çalışanı ya da o firmalarda istihdam edilmiş bir uzman değilim.

nado

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Kelime oyunları oynamaya hacet yok, ekibe verir falana verir vs..
Risk değerlendirmesi ile ilgili kanun maddesini arkadaşımız eklemiş zaten" 29 Aralık 2012 – Sayı : 28512 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ" ....
şimdi anladığım kadarıyla şu nokta kafa karıştırıyor: yöentmeliğin ilk maddesinde yer alan
"İşveren yükümlülüğü
MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama,
sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi
yapar veya yaptırır."
buradaki yapar ve yaptırır demesi fevri olarak yapabileceği manasını taşımamaktadır. Yönetmeliğin tamamını okumak gereklidir.

ANFO797

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Risk degerlendirmesini yapmak kimsenin tekelinde değildir firma sahibi egitim alir kendi yapar,yada bir uzmandan danismanlik alir ,yada isg uzmani koordinasyonunda yapilmasini saglar.

ANFO797

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Peki ikinci sorumda belirttiğim, firmalara sadece risk değerlendirmesi hizmeti sunmak için nasıl bir yol izlenmeli, bir osgb çalışanı ya da o firmalarda istihdam edilmiş bir uzman değilim.

Danışmanlık yapabilirsiniz.Bu konuda neden danışmanlık yapıyorsun diye bir soru sorulmaması gerekir herhalde?

nado

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
hangi yasaya dayanarak danışmanlık yapacaksınız???
geçmişte yasal boşluktan bir takım kuruluşlar rant sağlamış olabilir ama bunun artık bir geçerliliği yok...
firma sahibi eğitimi alınca iş güvenliği uzmanı olmuyor mu?
gereksiz bir tartışma yaratmanın lüzumu yok. yasa açık ....

ANFO797

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben uzmanlik demiyorum,risk değerlendirmesi diyorum.sözleşmeli isg uzmanıda demiyorum.risk degerlendirmesi yapmak için isg uzmani olmak gerekir diye bir yönetmelik var mi? Ben göremedim

nado

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bir hukukçuyla görüşün ben hukukçu değilim her ne kadar konuya hakim olsamda sizin ciddiye almanız için bir hukukçuya ihtiyacınız var. Ama kısaca şunu diyeyim belki anlamanız mumkn olur.
misal, detaya girmeden örneklendireceğim:
yasada 10 dan fazla çalışanı olan firmalar isg hizmeti almalıdır diye bir ibare göremezsin zira yok böyle bi ifade
ama "50 den az çalışanı olan .... " diye bir ifade ve bir başka yerdede.
isg desteği alınacak durumlar başlığı altında "10 dan az çalışanı olan yerlere bu desteği devlet verir...." diye başka bir ifade var buradan anlıyoruz ki tarihi geldiği zaman 10 dan fazla çalışanı olan tüm kurum ve kuruluşlar bir şekilde bu hizmeti kendi çabalarıyla almak zorunda.
demem o ki
risk denetimini sadece isg uzmanı apar diye bir ibare yoktur ama risk denetimi ynetmeliği yekrar ediyorumson derece "AÇIK" ifade etmiştir.
kabzımallar risk denetimi yapamaz diye bir ibare de yoktur yönetmelikte yukarıda yönetmelik sayı tarih ve umarasını yazmıştım incelenirse anlaşılacaktır.

ANFO797

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben risk değerlendirmesinden bahsediyorum,denetim falan değil hukukçulara sormaya da gerek yok.Bunun için bir çalışan sayısıda gerekmiyor.( yeni kanuna göre).gerekirse kabzimallarda risk değerlendirmesi yapabilir ki işin içinde olan kişi bunu daha iyi yapar.

nado

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
29 Aralık 2012 CUMARTESİ
Resmî Gazete
Sayı : 28512
YÖNETMELİK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

-----------------------------

İKİNCİ BÖLÜM
İşveren Yükümlülüğü ve Risk Değerlendirmesi Ekibi
İşveren yükümlülüğü
MADDE 5 (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
(2) Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmiş olması; işverenin, işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.
(3) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilere risk değerlendirmesi ile ilgili ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belgeyi temin eder.
Risk değerlendirmesi ekibi
MADDE 6 (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
a) İşveren veya işveren vekili.
b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
ç) İşyerindeki destek elemanları.
d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
(2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
(3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
(4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
(5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.

YÖNETMELİĞİN İLGİLİ MADDESİ YETERİNCE AÇIK.

ANFO797

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi ekibin bir parçasıdır.Sonuçta bu bir ekip işi olmalıdır.Her ne kadar işveren bu işi İSG uzmanına(Varsa) genelde delege etsede. Göndermiş olduğunuz yönetmeliğin aşağıdaki maddesi der ki;
(2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.

İSG uzmanı bulundurma yükümlülüğü henüz bulunmayan,fakat risk değerlendirmesi yapmak zorunda olan işyerleri bu Risk değerlendirme çalışmaları için işyeri dışındaki kişilerden hizmet alabilir. şeklinde yorumlanabilir.

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yönetmeliğin iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı belirtilmesi, iş güvenliği kanununda ki işveren yapar ya da yaptırır ibaresini değiştirmez. Eğer 2014 yılında bu konuyu tartışıyor olsaydık evet bu belirtilen ekipler sözleşmeli olmadan yani bu uzmanları firmasında bulundurmayanlar bu analizi dışarıya yaptıramaz. Fakat şu an 50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıf haziran ayına kadar, az tehlikeliler ise 2014 tarihine kadar risk analizleri, iş güvenliği temel eğitimlerini, acil durum planlarını dışarıdan hizmet alarak gerçekleştirebilir. Nedir bu hizmet bunun herhangi bir tanımı yoktur.

Sizin alacağınız serbest ticaret makbuzu ile beraber ya da iş güvenliği konusunda danışmanlık firmanızla bu hizmeti verebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir kısıtlayıcı birşey yoktur. İşveren burada yaptırır ifadesini kullanabilmektedir. Kaldıki yasal yükümlülüğü başlamayanlar kendi bile yapabilirler.

Şimdi iş güvenliği bir anlayıştır diyip firmaları ikna etmek çok zordur. Siz gidip sanayi sitesinde işçilerinin maaşlarını zor ödeyen adamlara ya da bilinçsiz patronlara bunu anlatmak inanın çok zor olmaktadır. İş güvenliği bilinci tabiki korkununda etkisi ile başlayacaktır. Örneğin sanayideki kaportacı risk analizi cezasından korkusu ile arayışa girip birine risk analizi yaptıracaktır. Sonuç bu yıl risklerini bilecek, bir sonraki ay yangın tüpü alacak, bir sonraki ay eğitim hizmeti alacak vs vs... Toplumsal farkındalık ve bilinç zaten bu şekilde oturur.

Burada önemli olan bu hizmetleri verecek kişilerin 2 yaprak verip bu senin risk analizin dememeleri. Yaklaşık 50 firmaya risk analizi hazırladım. Tabiri yerindeyse gecem gündüzüm kalmadı yönetmelik okumaktan ve bunları hazırlamaktan. Çok işveren birşeyler düzeltmeye çalıştı bu risk analizi ile. Toplumsal bilinci yaratacak olan bizleriz..

İşin sonucuna gelirsem şu an ki yasaları incelersek herhangi bir iş güvenliği uzmanı yasal yükümlülüğü başlamamış firmalara iş güvenliği eğitimi, risk analizi, acil durum planı hazırlanması vb. gibi hizmetler verebilir. Ve bu hazırlanan değerlendirmeler bakanlık denetiminde kapı gibi kullanılabilir. Hazırlamayan için ise müfettişler olmadıgından dolayı cezada yazabilir. Altında kimin ya hangi firmanın imza atmış olmasının önemi yoktur. Önemli olan firmanın risk analizi hazırlayıp hazırlamamasıdır. Ama yine söylüyorum İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE HEKİMİ YASAL YÜKÜMLÜLÜĞÜ BAŞLAMAMIŞ OLANLAR İÇİN.

Bizler bu işi yaparken tabiki babamızın hatrına yapmayacağız. Bu rant sağlamak değildir. G. Afrikadaki dünya kupasında vuvuzela satılması rant değil bir satış işlemi oldugu gibi bununda ondan hiçbir farkı yoktur. Bizim burda yaptıgımız bilgi satmaktır. Özel ders veren öğretmenden farkımız yoktur. İşveren matris sistemimi görmüş hayatında. Hatta risk analizi dediğiniz şeyi ocak ayına kadar fotograf çekip risk bu diye üzerine yazıp dosyalayanların analizleri bile müfettişler tarafından kabul edilmiştir. Risk analizi yeni bir olgu değildir Türkiye'de.

Anfo797 istediğiniz gibi bu hizmetleri ücretleriniz karşılığında verebilirsiniz.

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Zaten risk analizini kimse tek başına yapmamakta. benim hazırladıgım risk analizinde ekip adı yazar ekip içerisinde yönetmelikte belirtilen herkes vardır. Firmanın İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi zorunlulugu bulunmadıgı için bu hizmeti dışarıdan alabilir. Lütfen siz dikkatli okuyun. Sizin dediğinizden şu sonuç çıkar;

1. İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi zorunlulugu başlamamış firma bu risk analizi yönetmeliğine atıfen iş güvenliği uzmanı ve hekimini zorunlu hale getirir ocak ayı itibari ile ya da,

2. Bu adamın yasal zorunlulugu başlamadıgından müfettişler bu firmalara risk analizi yok diye ceza yazamaz.

sizin dediklerinizden ben bu anlarım.

nado

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
sevgili aliutku herkes sizin son mesajınızdakini anlıyor. açılkça yazmanızdan dolayı teşekkur ederim.
kel hasan dememiz konunun anlaşılmasını sağlayamadı hasan kel demek lazımmış...

jeo20

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar tüm yazılanları okudum,yönetmelikleri ve 6331 i de defalarca okudum ama ortada bir bilgi kirliliği var.sonuc itibariyle,

c sınfı bir uzman çok tehlikeli bir işletmede risk analizi değerlendirmesi yapabilirmi ?
risk değerlendirmesi yapılırken bakanlığıa bildirimde bulunmak zorunlumudur ?
işveren, iş güvenliği uzmanı olmadan kendisi risk değerlendirmesi yapabilirmi ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.