Soru Risk Değerlendirmesi Ekibi

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında mühendis85 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. eren-ahmet

eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar işveren isg uzmanı atamak zorunda değil nereden biliyoruz
    bakanlık patır patır risk değerlendireme örnekleri hazırlayıp yayınlıyor ve bunları işletme sahiplerine örnek olsun diye yapıyor alıp işletmenize uyarlayın diyor
    evet belki 10-20 ve daha fazla çalışanı olan işletmeler bu iş için danışmanlık alıyor ancak bu zorunlu değil

2. celal1

celal1 TÜİSAG Üyesi

Eren bey peki bu yayınlanan risk değerlendirme örnekleri risk değerlendirme Yönetmeliğini karşılıyor mu acaba

ben bu örneklerle orada çalışma yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken hususların belirtildiği kanaatindeyim incelerseniz ne demek istediğimi sanırım anlatmış olacağım

3. eren-ahmet

eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

hepsini yayınlanır yayınlanmaz zaten tek tek inceledim kesinlikle karşılamıyor ve çoğu işletme sahibi bu konuda destek alıyor
    konumuz değil ama bulunduğu sanayi sitesinde ganyan bayiliği olan adam yanına bir isg uzmanı alıyor ve 100 tl ye risk değerlendirmesi yapıyor tüm değerlendirme 5 sayfa ve değerlendirmenin başında firma isimleri değişmiş kalan tüm satırlar faaliyet alanına bakmaksızın tüm işletmeler için aynı

konumuz bu değil tabi aklıma geldiği için söyledim yani işverenler desteği de böyle alıyorsa bakanlığın sitesindeki değerlendirme örneklerini alıp başına ismini yazsa çok daha iyi olur

iş veren aşağıdaki maddeye bağlı olarak doğru ama yanlış eksik ama fazla risk değerlendirmesini kendisi yapabilir

MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

4. eren-ahmet

eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

Yukarıdaki konuyu başka bir konu başlığı altında açtığım için düzeltiyorum
    sanayi sitesi girişinde bir büfeci tüm sitenin risk değerlendirmelerini yanına yeni mezun bir uzman arkadaş alarak yapmış
    detayını risk değerlendirmesi yapanlar dikkat konu başlığında bulabilirsiniz

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. fcaral

fcaral TÜİSAG Üyesi

Atayabilirsin arkadaşım;

6331 Sayılı Kanun,

Madde 20 : Çalışan Temsilcisi

İşveren; işyerinin değişik bölümlerindeki riskler ve çalışan sayılarını göz önünde bulundurarak dengeli dağılıma özen göstermek kaydıyla yapılacak seçim veya seçimle belirlenemediği durumlarda atama yoluyla aşağıda belirtilen sayılarda çalışan temsilcisi görevlendirir.

6. Elvin elçin

Elvin elçin TÜİSAG Üyesi

mrb bir soru sormak istiyorum..Normalde risk değerlendirmesinin yenilenmesi tehlike sınıflarına göre çok teh,teh ve az teh olmak üzere sırasıyla 2,4 ve 6 yıl olarak yenilenmesi geçmektedir.Ancak nisan ve mayıs ayında hazırlanmış risk analizlerine baktım..ve çok teh ve teh sınıfı farketmeksizin geçerlilik tarihi 6 yıl yazılmıştı..kafam karıştı açıkçası yardımcı olabilir misiniz?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. krmgny

krmgny TÜİSAG Üyesi

merhaba bir osgbde çalışıyorum. bir arkadasımız işten ayrıldı ve onun çalışma yaptığı bir yeri bana verdiler.işten ayrılan arkadaş risk analizi yapmış.ancak bugün öğrendimki orada bir iş kazası yaşanmış.Ve ben o işyerine yarın ilk ziyaretimi yapacaktım.Bu durumda benim bir sorumluluğum olur mu??

8. nevzat korkmaz

nevzat korkmaz TÜİSAG Üyesi

Kişisel görüşüm:kaza her zaman her yerde olabilir.kazayı inceleyin.kazayı değerlendirin.risk değerlendirmesinde öngörülmeyen bir sebepten mi olmuş? tedbir alınarak engellenebilir miydi? risk değ. değinilmemiş bir uygunsuzluk ise risk değerlendirmesini güncelleyin ve vakanın risk analizini yapmanız gerekir.
    Tecrübeli arkadaşlar belki dahada açabilir konuyu.

9. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

BEN EKİBİ KURDUM ATAMAYI YAPTIRDIM haftaya eğitimini yapıp bayramdan sonra kapsamlı bir risk analizi yapacam sora isg kurulu ve devamıı

10. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

Kazanın olduğu tarihte bakanlığa hangi uzmanın bildirimi varsa o kişi sorumlu olur.

Barış12 ve krmgny bu yazıya teşekkür etti.
  11. Elvin elçin

Elvin elçin TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar risk değerlendirmesinde geçen geçerlilik tarihiyle yenilenme tarihi aynı şeyi mi ifade ediyor?

12. fırat aydoğan

fırat aydoğan TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica