Soru : Risk Değerlendirmesinde Sadece Ekipmanın Etkilenme Durumu Varsa

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, genelde risk değerlendirmelerinde bir tehlike sonucunda çalışanın zarar gördüğü durumların maddelendiğini gördüm. Peki bir tehlike sonucunda sadece ekipmanın zarar gördüğü, çalışanın herhangi bir zarar görme ihtimalinin olmadığı durumlar da risk değerlendirmesine eklenir mi?

ayyşegül

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Merhaba, genelde risk değerlendirmelerinde bir tehlike sonucunda çalışanın zarar gördüğü durumların maddelendiğini gördüm. Peki bir tehlike sonucunda sadece ekipmanın zarar gördüğü, çalışanın herhangi bir zarar görme ihtimalinin olmadığı durumlar da risk değerlendirmesine eklenir mi?
Merhaba,

Yönetmelikte" İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır" der. Burada çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama anlamı zaten çıkıyor lakin ekipmanın zarar görmesinin risk değerlendirilmesine eklenmesi fikrimce biraz absürt geldi. Şayet zarar gören ekipmanın sonucunda çalışanın sağlık yada güvenlik yönünden zarar görmesi ihtimali varsa anlarım ama diğer türlüsü bana doğru gelmiyor. Nihayetinde yapılan bu değerlendirmelerin odağında çalışan-insan- olmalı diye düşünüyorum.

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
"İş Sağlığı ve Güvenliği" denildiğinde içinde hem "işçi" hem de "ekipman" bulunuyor. Ekipman da önemli ancak bence de Risk Değerlendirmesi'ne eklenmesi garip kaçabilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.