Soru : Rüzgar Enerjisi Santrali - Güvenlik Devriyesi

Ali S. UTKU

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
4 Ayrı Rüzgar Enerjisi Santrali tesislerimizde, Güvenlik görevlileri sürekli devriye gezmektedir.

Yağışlı ve gök gürültülü havalarda yıldırım riskinden dolayı bu elemanlar devriye atmamaktadır.
Sonuçta bir yandan da güvenlik açığı oluşmaktadır.

Acaba bu risk katlanılabilir seviyede midir?

Kıymetli görüşlerinizi beklerim...
(Not: Rüzgar Türbinleri zeminden yaklaşık 80m- 130m arasında değişmekte olup yıldırım korumaları mevcuttur.)

Baykış

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sayın Ali bey,

Şarzlı havalarda çalışanların Türbinlerden uzak kalmalarının hayati açıdan önemi büyüktür. Rüzgar enerji santrallerinde yıldırımın türbin zeminine düşme olasılığı çok düşük olmakla birlikte, nacelle yani makine dairesi veya kanat üzerine düşen yıldırımın toprağa iletilmesi sırasında dahi türbin yakınında ki çalışanlarınız bu anormal durumdan etkilenebilir.
Bunlara rağmen, santralinizin bulunduğu bölgeye de bağlı olarak güvenliği aksatmak istememeniz doğru bir yönetim olabilir. Güvenlik görevlisi olarak çalışan personelinizin bu havalarda devriyelerini araçlarından çıkmadan ve türbinlere yaklaşmadan yapmalarını sağlayabilirsiniz. Böylece risk seviyenizi de belirli bir oranda düşürmüş ve çok fazla güvenlik boşluğu bırakmamış olursunuz.

Saygılarımla,

Ertan BAYKIŞ

Baykış

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ali bey,

Ayrıca yağışlı hava demek şarzlı hava demek değildir. Yani her yağışta yıldırım olayı gerçekleşmez yada yıldırımın düşmesi için yağış olmak zorunda değildir. Sanıyorum ki santrallerinizde direk bünyenize bağlı elemanlarınız çalışıyordur. Durumu vardiya operatörlerinize bırakmanızın doğru olacağı fikrindeyim.

Saygılarımla..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.