Sınav kıvamında 50 soru

ikeremk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
böyle olmayacak ortak bi cevap anahtarı oluşturalım ona göre kontrol edelim,öğrenmek istediğim konular var.

musa_tabak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
29 yanlış a olmaz cevap B..
38 SORUNUN CEVABI SİZLERCE NE OLMALI? BENCE CEVAP ŞIKKINDA YOK1-2-3 DEĞİLMİ?

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
Madde 1 – Bu Yönetmelik, hangi işlerin ağır ve tehlikeli işlerden sayılacağına, kadınlarla 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçilerin hangi çeşit ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabileceklerine ilişkin hükümleri belirler

42. …… yaşını doldurmamış genç işçilerin ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması yasaktır. Boşluğa hangi ifade gelmelidir

ŞU ŞEKİLDE DÜŞÜNMÜŞ OLAMAZLARMI 15 DOLDURMAMIŞ YANI ,15 YAŞINI DOLDURMUŞ VE KADINLARIN BELİRTİLEN AGIR VE TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞTIRILABILCEGI ANLAMI CIKMAZMI??? BENCE BU SORUDA SIKINTI YOK GIBI AMA SORUNUN SORULUŞ TARZI YANLIŞ ...
Genç işçi tanımıyla ağır ve tehlikeli işlerde çalışacak genç işçilerin tanımı aynı değil !
Genç işçi tanımı; 15 yaşını doldurmuş, 18 yaşını doldurmamış.....................
Atiyde geçen tanım 16 yaşını doldurmamış genç işçilerin ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması yasaktır.
15-16 yaş arası genç işçiler atiyde Gİ yazsada çalışamıyor.

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
38. Aşağıda verilen transportörlerle ilgili olarak “İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Tüzüğünün” 8.Bölüm Taşıyıcılarda (Transportör) alınacak genel güvenlik tedbirlerinin hangisi doğrudur ?
I. Yüksekte bulunan konveyörlerin kenarlarında yürüyüş platformları olacaktır.
II. Üzerlerinden geçilmesi için geçit platfomları yapılmayacaktır.
III. Altlarına saç veya tel kafes koruyucular yapılacaktır.
IV. Uzun mesafeli konveyörlerde ikaz sistemi olmayacaktır.
a) Yalnız I b) I, III c) I,III,IV d) I,II,III,IV

CEVAP B VERILMIS YANLIZ BU SORUDA HATA VAR GIBIME GELDI YA SİZCE?
BENİM CEVAP SIKLARDA YOK AMA 1-2-3 DOGRU DIYORUM
2 olumsuz ama .....
1 ve 3 doğru yani b

ikeremk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
2. Soruda iki tane B şıkkı var...Cevap B şıkkı denmiş...bence cevap 1-2-3 ama yinede bir sorıyım dedim sizce ?

Orkun ULU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Madde 1 – Bu Yönetmelik, hangi işlerin ağır ve tehlikeli işlerden sayılacağına, kadınlarla 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçilerin hangi çeşit ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabileceklerine ilişkin hükümleri belirler

42. …… yaşını doldurmamış genç işçilerin ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması yasaktır. Boşluğa hangi ifade gelmelidir

ŞU ŞEKİLDE DÜŞÜNMÜŞ OLAMAZLARMI 15 DOLDURMAMIŞ YANI ,15 YAŞINI DOLDURMUŞ VE KADINLARIN BELİRTİLEN AGIR VE TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞTIRILABILCEGI ANLAMI CIKMAZMI??? BENCE BU SORUDA SIKINTI YOK GIBI AMA SORUNUN SORULUŞ TARZI YANLIŞ ...
soru sıkıntılı değil 2 temmuz yada 24 aralık sınavlarının 1 inde A sınıfı iş güvenliğinde soruldu ve cvp 16 oradan referans alarak bakabilirsiniz

musa_tabak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
15 YAŞINI DOLDURMUŞ 18 YAŞINI DOLDURMAMIŞ KİŞİLERE '' GENÇ İŞÇİ'' DENİR
16 YAŞINI DOLDURMAMIŞ GENÇ İŞÇİLER ATİ ÇALIŞTIRILMAZ..NOT:''YONETMELİKTE BELİRTİLEN BAZI ATİ HARİÇ''
18 YAŞINI DOLDURMAMIŞ İŞÇİLER GECE İŞLERİNDE ÇALIŞTIRILAMAZ
18 YAŞINI DOLDURMAMIŞ İŞÇİLER İNŞAAT İŞLERİNDE ÇALIŞTIRILAMAZ

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
16 YAŞINI DOLDURMAMIŞ GENÇ İŞÇİLER ATİ ÇALIŞTIRILMAZ..NOT:''YONETMELİKTE BELİRTİLEN BAZI ATİ HARİÇ''
18 YAŞINI DOLDURMAMIŞ İŞÇİLER GECE İŞLERİNDE ÇALIŞTIRILAMAZ
18 YAŞINI DOLDURMAMIŞ İŞÇİLER İNŞAAT İŞLERİNDE ÇALIŞTIRILAMAZ
2. SIRA ZATEN SORUNUN CEVABI :)

ozn35

Üye
TÜİSAG Üyesi
burda bir çelişki yoku 16 yaşını doldurmuş GENÇ işci diyo ozaman gen işçinin tanımı 16 yaşını doldurmuş 18 yaşını doldurmamış olmuyor mu ?

KBRGN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben 37. sorunun cevabınında b şıkkı olduğunu düşünüyorum
Çalışma ortamı yüksek kapasiteli aydınlatıcılarla mümkün olan en yüksek seviyede aydınlatılmalıdır.
bu ifade bana göre yanlış bir ifadedir

Orkun ULU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben 37. sorunun cevabınında b şıkkı olduğunu düşünüyorum
Çalışma ortamı yüksek kapasiteli aydınlatıcılarla mümkün olan en yüksek seviyede aydınlatılmalıdır.
bu ifade bana göre yanlış bir ifadedir

en yüksek seviyede aydınlatılmamalı cunku yonetmelıkte parlama veya yansıma olmayacak sekılde dıye soylenıyor

KBRGN

Üye
TÜİSAG Üyesi
en yüksek seviyede aydınlatılmamalı cunku yonetmelıkte parlama veya yansıma olmayacak sekılde dıye soylenıyor
Aşağıdakilerden hangisi ekranlı araçlarla çalışmalarda aranacak asgari gereklerden biri değildir?
37. sorunun cevabı b olacak değil mi?
yani sizinde söylediğiniz gibi en yüksek seviyede aydınlatılmamalı cunku yonetmelıkte parlama veya yansıma olmayacak sekılde dıye soylenıyor
böylece gereklerden biri olmamış oluyor

KBRGN

Üye
TÜİSAG Üyesi
27. soru için sözlü öğretimde %50
görsel-uygulamalı eğitimde %80-%90 diye biliyorum yanlış mı acaba?

Orkun ULU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Aşağıdakilerden hangisi ekranlı araçlarla çalışmalarda aranacak asgari gereklerden biri değildir?
37. sorunun cevabı b olacak değil mi?
yani sizinde söylediğiniz gibi en yüksek seviyede aydınlatılmamalı cunku yonetmelıkte parlama veya yansıma olmayacak sekılde dıye soylenıyor
böylece gereklerden biri olmamış oluyor

Pardon KBRGN zaten hem fikir misiz bugun okadar soru okudum kı okudugumu yanlıs anlar oldum :D
dogru cvp B oldugunu dusunuyorum bende zaten oncekı sayfalarda yonetmelıkle ılgılı acıklama yapmıstım

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
burda bir çelişki yoku 16 yaşını doldurmuş GENÇ işci diyo ozaman gen işçinin tanımı 16 yaşını doldurmuş 18 yaşını doldurmamış olmuyor mu ?
ÇELİŞKİ YOK! GENÇ İŞÇİLERİN ÇALIŞACAKLARI PEK ÇOK İŞ VAR.... AMA AĞIR VE TEHLİKELİ İŞ KAPSAMINA GİREN İŞLERDE GENÇ İŞÇİ ÇALIŞTIRILMASINA İZİN VERİLMİŞ İŞLERDE 16 YAŞINI DOLDURMUŞ OLANLAR ÇALIŞSIN DENMİŞ... 1 YAŞ DAHA BÜYÜK OLMASI İSTENMİŞ...
(DİYELİMKİ 3-12 YAŞ ARASINI ÇOCUK OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ AMA TV DE Bİ PROGRAM ÇIKIYOR 7+ İZLESİN DİYO BUNUN GİBİ BİŞEY.....)

KBRGN

Üye
TÜİSAG Üyesi
12. soruda uluslarası etik için
III. Ucuz işgücünden yararlanma böyle bir durumdan bahsedilebilir mi?

Birde 13. soruda
Aşağıdakilerden hangisi iş ve sağlık ilişkisini belirleyen faktörlerden biri değildir?
a) Ses
Bu faktörlerden biri diye düşünüyorum
ama cevabı a verilmiş?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.