Tartışma Sağlık Taraması Karmaşası

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Güncel Tartışmalar' kısmında igu konya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. melih alömeroğlu

    melih alömeroğlu TÜİSAG Üyesi



    askeri okula öğrenci secer gibi önce sağlık taraması sonra muayene eden zihniyetimizi değiştirmediğimiz sürece birilerine gebe kalmak mecburidir arkadaşlar birde hekimin bu raporlardan neması sözkonusu tabiki durum vahim olna calışana oluyor bir yıl içinde 8 kere tarama yapılan inşaat sektörü calışanı var insafsızlık had safhada biraz uyanalım llütfen



     
  2. chilqen

    chilqen TÜİSAG Üyesi



    Arkadaşlar Merhaba;

    İşe giriş esnasında personellere yaptırdığımız sağlık taramasını yaptırmak istemeyen personeller için ne yapabiliriz.? Personel iğneden korkuyor ve yaptırmak istemiyor. Bununla ilgili bir yazı imzalatsak geçerliliği nedir ? Bununla ilgili yönetmeliklerde bir madde olduğunu duymuştum fakat araştırmam sonucu böyle birşeye rastlamadım. Konu ile ilgili bilgisi olan varmıdır ?



     
  3. Sorgulayan Adam

    Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
    resmi gazete Tarihi: 29.12.2012 resmi gazete Sayısı: 28512



    Çalışanların hak ve yükümlülükleri
    MADDE 8 – (3) Çalışanlar, işyerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamının korunması ve geliştirilmesi için;
    a) İşyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı veya işveren tarafından verilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili mevzuata uygun talimatlara uyar.
    b) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yerine getirmek üzere işveren tarafından görevlendirilen kişi veya OSGB’lerin yapacağı çalışmalarda işbirliği yapar.
    c) İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin çalışmalara, sağlık muayenelerine, bilgilendirme ve eğitim programlarına katılır.


    Personelin sağlık muayenelerine ve mevzuata uygun alınan iş sağlığı ve güvenlik tedbirlerine uymadığı yazılı tutanak ile tespit edilebilir. Ancak bu sizin veya işverenin sorumluluğunuzu ortadan kaldırmaz. Kurallara uymasının yasal zorunluluk olduğu işçiye yazılı olarak tebliğ edilir. Uymaması halinde iş akdinin fesh edileceği kendisine yazılı olarak bildirilir. Aynı davranışta ısrarı halinde birkaç defa kendisine aynı konuda yazılı tebliğin fayda etmemesi halinde işine son verilmesi(4857 Sayılı İş Kanunu) düşünülebilir.

    4857 Sayılı İş Kanunu
    Madde 25 - Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önceveya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:

    ı) İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.


    Yukarıda yazıklarım araştırmalarım sonucu ulaştığım bilgiler ışığında oluşmuş kişisel görüşlerimdir. Size fikir vermesi amacıyla yazdım. Kesin bir eylemde bulunmadan önce, yasal destek almanızı öneririm.

     
    uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
  4. chilqen

    chilqen TÜİSAG Üyesi

    Çok Teşekkür Ederim.
    İyi Çalışmalar...



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. seda hatip

    seda hatip TÜİSAG Üyesi

    sonuç olarak OSGB ler tetkik tarama yapabilirmi yapamazmı? yaparlarsa kimler ne koşulda, hangi yasal dayanağa göre yapabilir. açılan bu konu son derece gerekli bir konu ama tam olarak cevabı bulamadım

     
  6. Dr Volkan AKÇAY

    Dr Volkan AKÇAY TÜİSAG Üyesi

    iyi günler,

    antalya da ve istanbulda hizmet veren bir OSGB yiz.Kendim aynı zamanda işyeri hekimiyim.şu anda verilen mobil sağlık hizmet araçlarının tümüm illegl faaliyet göstermektedirler.konu ile ilgili antalya sağlık müdürlüğünden görüş istedik.Mobil sağlık aracı işletemeyeceğimiz ve ruhsatlandıramayacağımız kesin bir dille belirtildi.Arzu ederseniz belgeyi size mail olarak yolluyabilirim.

    saygılarımızla.


    dr volkan



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    Last edited by a moderator: 5 Şubat 2014
  7. Hüseyin KORKMAZ

    Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi


    Volkan bey merhaba


    Bahsi geçen belgeyi buraya yüklermisiniz rica edersem. Bu tür bilgiler herkesin işine yarayacaktır düşüncesindeyim.


    Saygılarımla.

     
  8. seda hatip

    seda hatip TÜİSAG Üyesi

    Volkan Bey, Bizde Bursa Sağlık Md lüğünden aynı cevabı aldık ama bu şekilde yapanlar niye cezalandırılmıyor. Usulsüz çalışmamak adına bu işlemleri yapmıyoruz fakat insanların önünde diğer mobil araçları olanlar sizden bir adım öndeymiş gibi bangır bangır mobil araç hizmetimizde var diyorlar. Sağlık müdürlükleri bu konuda denetim, ceza gibi işlemler yapmalılar..

     
  9. volkan bey sağlık il müdürlüğünün yazısını bana mail gönderebilirmisiniz?


    antalya

     
  10. murat yerlioğlu

    murat yerlioğlu TÜİSAG Üyesi

    firma ismi özelden verirseniz sevinirim

     
  11. ercnmmrlk

    ercnmmrlk TÜİSAG Üyesi

    her işyerinde ki çalışanlara sağlık taraması yaptırmamız gerekiyor değilmi tehlike sınıfı farketmiyor

     
  12. veli cem peker

    veli cem peker TÜİSAG Üyesi

    bana biri lisanslı sağlık araçlarının listesine nasıl ulaşacağımı söyleyebilirmi,
    biri çıkıp akçiğer,solunum ve odiyo yu 8 tl ye yapıyor digeri 25 tl istiyor.Firma sahibi ucuzu var iken niye pahalı yapayım diyor
    iyice at izi it izine karıştı ,biri bizi bu işten sıyırsın lütfen

     
  13. melih alömeroğlu

    melih alömeroğlu TÜİSAG Üyesi

    oncelikle sunu belirteyim ise giris raporuna ek olarak yapilan islemler tahlildir ve bunlari ancak laboratuvarlar yapabilir tum hastanelerin laboratuvarlari ve ozel laboratuvarlar saglik bakanligindan ayrica ruhsatlandirirlir ve kadro uzman doktorlari ve techizati barindirir aksi takdirde laboratuvar ruhsati alamaz OSGB ler laboratuvar ruhsati almadiklari icin bunyelerinde bulunan saglik tarama araclari kacak ve kontrolsuz faaliyet gostermektedir. pisayda adi olan laboratuvarlardan bu hizmeti isterseniz cok daha saglikli sonuc alirsiniz

     
  14. sevgay

    sevgay TÜİSAG Üyesi

    piyasadaki birçok OSGB birde poliklinik kuruyor gene aynı isimle..yani a OSGB ve a poliklinik. Mobil araçlarda a poliklinik üzerinde aslında ama siz o kısmı görmüyorsunuz. OSGB, Muayeneler için sizi polikliniğine gönderiyor veya OSGB de polikliniğine ait koçan üzerinden fatura düzenliyor. Dolayısıyla yasal sorun kalmıyor. OSGB ler periyodik /işe giriş sağlık muayenesi yapamaz, rapor düzenleyemez poliklinikler bunu yapabilir. OSGB ler poliklinik tarafından düzenlenen raporları bünyesindeki işyeri hekimlerini kullanarak onaylayabilir. Polikliniğe gidersiniz sadece rapor istiyorum benim işyeri hekimim imzalıcak onaylıcak derseniz fiyat aşağı düşer.

    Biz bağımsız bir poliklinik ile anlaştık. Kendisine biz personeli yönendiriyoruz hangi kontrollerin yapılacağına dair eline bir kağıt veriyoruz. Poliklinik gerekli testleri/kontrolleri yapıyo, raporu personele veriyor. İşyeri hekimimiz raporu kontrol ediyor ve uygunsa onaylıyor.

     
  15. ZAİM ZENGİN

    ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

    Sizden öğrenmek istediğim Çok Tehlikeli işyerleri için yılda 1, tehlikeli 2 yılda bir , az tehlikeli sınıftaki işletmeler için 3 yılda bir sağlık taraması yapılabilir diye bir şey öğrendim. Ancak bu konunun yönetmeliğini bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

     
  16. abdllhks

    abdllhks TÜİSAG Üyesi

    merhaba,
    işyeri hekimi ve diğer sağlık personelerinin görev yetki ve sorumlulukları yönetmeliğinde yazıyor

     
    ZAİM ZENGİN bu yazıya teşekkür etti.
  17. Karahanbursa

    Karahanbursa TÜİSAG Üyesi

    Tetkikleri çalışan ödemez, firması karşılar, devlete faturalandırılmaz (sgk sı kullanılamaz).
    Tavsiyem; tetkikler için hastanelerle anlaşma zemini oluşturmak.
    Hastaneler OSGB ye veya daha iyisi direkt firmaya tetkiklerle ilgili fatura kesebilir.

    Ağır ve tehlikeli iş raporlarını işyeri hekimlerinden başkası doldurmaya yetkili değildir.

    İşyeri hekimlerinin gerektiği yerlerde ilgili uzmanlardan(kbb, göğüs hast. vs.) görüş alma durumu vardır.

     
  18. gokhan ari

    gokhan ari TÜİSAG Üyesi

    tekikleri çalışanın ödemeyeceğine,işyerinin(veya işverenin) ödeyeceğine dair bir yazı var mıdır?

     
  19. Mehmet Uzman

    Mehmet Uzman TÜİSAG Üyesi

    bu nerede yazıyor? 1. OSGB ancak anlaşmalı olduğu işyerlerinin işe giriş/Periyodik muayenesini yapabilir. herkesin yapamaz.
    2. OSGB'lerde kurulan laboratuvar, röntgen, odyometre gibi birimlerle ilgili yasal belirsizlik var. Bunların sertifikalandırmaları ve denetimleri muallakta OSGB'lere Çalışma Bakanlığı bakıyor ama Labratuvarını, Röntgenini denetleyen yok Çalışmabakanlığından gelenler bizi ilgilendirmiyo diyolar.

     
  20. servet yortumluk

    servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

    kargaşa karmaşa yok aslında her şey net ve yerli yerinde ,
    ancak üzerine vazife olmayanı da yapan csgb ler ortalığı bulandırıyor,
    taşlar 1 yılda yerine oturduğunda herkes kendi işini yalayıkı ile yapacaktır,
    kazasız günler dilerim,

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica