Tartışma : Sağlık Taraması Karmaşası

Mehmet Uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kargaşa karmaşa yok aslında her şey net ve yerli yerinde ,
ancak üzerine vazife olmayanı da yapan csgb ler ortalığı bulandırıyor,
taşlar 1 yılda yerine oturduğunda herkes kendi işini yalayıkı ile yapacaktır,
kazasız günler dilerim,
Tabiiki herşey yerli yerine oturacak ne zaman biliyor musunuz? Zaman ilerleyip bu işin faturası İGU lara kesilmeye başladıkça kimse bu işi yapmayacak sistem duracak yerli yerine oturmuş olacak. ama olan şimdi bu işin risklerinin farkında olmadan atlayanlara olacak.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
iyi günler,

antalya da ve istanbulda hizmet veren bir osgb yiz.Kendim aynı zamanda işyeri hekimiyim.şu anda verilen mobil sağlık hizmet araçlarının tümüm illegl faaliyet göstermektedirler.konu ile ilgili antalya sağlık müdürlüğünden görüş istedik.Mobil sağlık aracı işletemeyeceğimiz ve ruhsatlandıramayacağımız kesin bir dille belirtildi.Arzu ederseniz belgeyi size mail olarak yolluyabilirim.

saygılarımızla.

dr volkan
Mrb Volkan Hocam, Belgeyi bende görmek isterim. Tşk. ederim.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mrb Volkan Hocam, Belgeyi bende görmek isterim. Tşk. ederim.
Arkadaşlar daha önce görüş isteyen var mı? Çoğu OSGB laboratuvarlarla ve mevcut tam zamanlı Dr.larını bu AC rontgenlerine de imza ettirmekteler diye biliyorum.Görüşlerinizi paylaşır mısınız. Yapabiliyorlarsa ve organize etmeleri dahi suç sayılıyorsa bilelim.Kolay Gelsin.

servet yortumluk

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu bilgiler ışığında; devletin de mobil sağlık tarama araçlarının geçersiz olduğunu mu düşünmek gerekiyor?
kolay gelsin,

TİMUR YILDIZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
MOBİL SAĞLIK TARAMASI KARGAŞASINA SON NOKTA ...

Arkadaşlar.. Bursa Verem Savaşı Derneği Başkanıyım , Doktorum ve uzun yıllardır bu işleri yapmaktayız. Forumdaki karmaşalığı gördüm. Kafanızın karışması doğal fakat yasalar net olarak mobilsağlık taraması işini kimlerin yapacağını ve kimlerin yapamayacağını tarif etmiştir.
1- 50170*21.12.2010 tarihli sağlık Bakanlığı Gezici sağlık araçları ve mobil üniteler hakkında yönetmeliğinin 4. paragraf son satırında '' Özel sağlık Kuruluşlarınca Gezici sağlık Hizmeti sunulmasına ihtiyaç kalmadığına karar verilmiştir. '' denmiş ; Belediyeler , Kamu yararlı Dernek ve Vakıflar ile .... diyerek hangi kurumların yapacağınıda belirtmiştir.
Bu yönetmeliği işçi sağlığı taramalarıyla alakalandırmak istemeyen sağlık Müdürlükleri ve özel sektördeki arkadaşlar mevcuttur. Bizde kurum olarak BİMER 'e konunun netlik kazanması açısından başvuru yaptık. cevabi yazıyı aynen paylaşıyorum...7 kasım 2014 tarihli cevabi yazıda''özel sağlıkkuruluşları,özel hastaneler,bakanlığımızdan ruhsatlı radyoloji müessesleri ile tıbbi tahlil labaratuarlarının sadece hizmet verdikleri ruhsatlı hizmet binalarında yapılması yönünde düzenleme yapıldığı bu nedenle özel sağlık kuruluşlarının,mobil sağlık hizmeti sunması yasak olduğundan ve kuruluş binası dışında hizmet veremeyeceğinden araç içi mobil röntgen cihazı ile tetkikleri yapılmasının mümkün olmadığı '' belirtilmiştir.
2- ayrıca Ankara İl sağlık müdürlüğünün bu konuda yayınladığı yazıda bende mevcuttur ve aynı şekilde yazılmış ;bunu yapan kurumlardan faaliyetlerini 15 gün içinde sonlandırdıklarına dair yazı istenmiştir..
3_12-8-2014 tarihli Çalışma Bakanlığının yayınladığı yazıda''sağlık bakanlığının 21-03-2014 atrih ve 622.02 sayılı yazısında sağlık Güvenlik Birimi">OSGB lerince ,temel labaratuar ve radyolojik tetkik hizmetlerinin gezici sağlık aracı içinde verilmesinin uygun olmadığı aksinin tespiti halinde ilgili kişilerin....hükmünce cezalandırılacağı yönünde bilgilendirme yapılmıştır''denmektedir
Y ani ; TAEK ruhsatı ,labaratuar ruhsatı gibi ruhsatlandırmanın olması şu anki yasalara göre mobilsağlık hizmeti sunması için geçerli değildir. yasal sıkıntı yaşamamanız adına yetkili yerlere işlemlerinizi yaptırın..çok yakın zamanda denetimlerde bununla ilgili müeyyideler uygulanacak..
Konuyla ilgili tüm belgeler elimdedir..İsteyen arkadaşlarla da paylaşabilirim..

Moderatör tarafında düzenlendi:

servet yortumluk

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar, Timur bey,
Eğer mümkün ise bu konuyu içeren elinizdeki belgeleri ***KESİLDİ*** atarsanız sevinirim, teşekkürler, kolay gelsin,
Kazasız günler dilerim,

Ceyhun Dündar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Sistemde cok fazla bosluk var.
Mobil araçlara izin vermeyen devlet sigortalı olan eski calısanın testlerini bile yapmıyor.
Bir devlet hastanesinde isim vermeyecegım benzin istasyonundan yolladıgım kisiden testler karsılıgı 130 tl istemis.
Mobil arac ile aynı testler 95 tl ye yaptırdık.
Devlet hem polis hem hırsız hem savcı olmak istiyor,ondan sonra da neden bu sistem yürümüyor diye kravatı bol toplantılarda birbirlerine bakıyorlar.

Hakan Ay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi

Arkadaşlar.. Bursa Verem Savaşı Derneği Başkanıyım , Doktorum ve uzun yıllardır bu işleri yapmaktayız. Forumdaki karmaşalığı gördüm. Kafanızın karışması doğal fakat yasalar net olarak mobilsağlık taraması işini kimlerin yapacağını ve kimlerin yapamayacağını tarif etmiştir.
1- 50170*21.12.2010 tarihli sağlık Bakanlığı Gezici sağlık araçları ve mobil üniteler hakkında yönetmeliğinin 4. paragraf son satırında '' Özel sağlık Kuruluşlarınca Gezici sağlık Hizmeti sunulmasına ihtiyaç kalmadığına karar verilmiştir. '' denmiş ; Belediyeler , Kamu yararlı Dernek ve Vakıflar ile .... diyerek hangi kurumların yapacağınıda belirtmiştir.
Bu yönetmeliği işçi sağlığı taramalarıyla alakalandırmak istemeyen sağlık Müdürlükleri ve özel sektördeki arkadaşlar mevcuttur. Bizde kurum olarak BİMER 'e konunun netlik kazanması açısından başvuru yaptık. cevabi yazıyı aynen paylaşıyorum...7 kasım 2014 tarihli cevabi yazıda''özel sağlıkkuruluşları,özel hastaneler,bakanlığımızdan ruhsatlı radyoloji müessesleri ile tıbbi tahlil labaratuarlarının sadece hizmet verdikleri ruhsatlı hizmet binalarında yapılması yönünde düzenleme yapıldığı bu nedenle özel sağlık kuruluşlarının,mobil sağlık hizmeti sunması yasak olduğundan ve kuruluş binası dışında hizmet veremeyeceğinden araç içi mobil röntgen cihazı ile tetkikleri yapılmasının mümkün olmadığı '' belirtilmiştir.
2- ayrıca Ankara İl sağlık müdürlüğünün bu konuda yayınladığı yazıda bende mevcuttur ve aynı şekilde yazılmış ;bunu yapan kurumlardan faaliyetlerini 15 gün içinde sonlandırdıklarına dair yazı istenmiştir..
3_12-8-2014 tarihli Çalışma Bakanlığının yayınladığı yazıda''sağlık bakanlığının 21-03-2014 atrih ve 622.02 sayılı yazısında sağlık Güvenlik Birimi">OSGB lerince ,temel labaratuar ve radyolojik tetkik hizmetlerinin gezici sağlık aracı içinde verilmesinin uygun olmadığı aksinin tespiti halinde ilgili kişilerin....hükmünce cezalandırılacağı yönünde bilgilendirme yapılmıştır''denmektedir
Y ani ; TAEK ruhsatı ,labaratuar ruhsatı gibi ruhsatlandırmanın olması şu anki yasalara göre mobilsağlık hizmeti sunması için geçerli değildir. yasal sıkıntı yaşamamanız adına yetkili yerlere işlemlerinizi yaptırın..çok yakın zamanda denetimlerde bununla ilgili müeyyideler uygulanacak..

Timur Bey,
Bu konudaki dökümanların yazılı olarak elimde olması beni rahatlatacak.İş yeri hekimiyim.Çalıştığım osgb ile bu konuda fikir ayrılığındayım. Bu belgeler elimi güçlendirecek.Nasıl yardımcı olabilirsiniz.Teşekkür ederim.

TİMUR YILDIZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Hakan bey merhaba ,

mail adresinizi belirtirseniz size evrakları gönderebilirim.

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Timur Bey Mrb;
Bende açıkçası sizin fikrinizi almak istedim. Bizim sağlık taramaları için anlaşmış olduğumuz bir OSGB, Akciğer film için de çekim yapabileceğini, araçlarının bir özel hastane adına kayıtlı olduğunu söyledi. Yine beraber çalıştığımız bir diğer OSGB'De o aracın diğer OSGB ile ortak araçları olduğunu ve bir denetimde sıkıntı doğuracağından onların akciğer filmi çekmediğini söyledi. Ben de kargaşaya düştüm açıkçası; ikisiyle de oturup konuştuğum zaman beni ikna ediyorlar. Şimdi sizce hangisini dinlemeliyim. Yani özel hastane adına kayıtlı olması aracın bu OSGB 'nin çekim yapabileceği anlamına mı gelmektedir.Cevabınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

TİMUR YILDIZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Özlem hanım merhaba..özel hastanelerin bu işi yapması zaten mümkün değil...osgb araçları kesinlikle yapamaz...mail adresinizi yazarsanız gerekli evrakları size gönderirim...bu işi kimlerin yapamayacağı yazılmış...sağlık bakanlığı çok yakında bu işi net hale getirecek..teşekkürler..

İbrahim Uçar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
TÜİSAG yönetim böyle tartışmalı konularda(mobil araç vs.) bakanlık yetkililerine daha kolay ulaşma ihtimali olduğundan,danışıp bize dönebilse çok iyi olur.

Teşekkürler

hgul

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
yaptığınız eleştiri ve tespit yerinde OSGB lerin yapmış olduğu tetkikler tamamen geçersiz.çalışma bakanlığının verdiği çalışma ruhsatı içinde sadece işyeri hekimliği ve iş güvenliği danışmanlık hizmeti verebilirler.sağlık bakanlığı mevzuatlarına göre periyodik tetkikleri sadece ve sadece radyoloji ve biyokimya lab ruhsatı olan hastane,tıp merkezi ve lab lar yapabilir.ayrıca 6331 sayılı yasaya göre osgb ler işe başlama için verdikleri işe giriş ve periyodik muayene formuna osgb hekimlerinin attığı imza geçersiz.o imza yetkisi isg katipte tanımlanan hekim atabilir.yakında yetki tanımı yapılmamış hekimlere ve yaptıkları tetkikler için sahtekarlık davaları başlayacak.hekim arkadaşlar tetkikleri ruhsatlı lab yaptırsınlar.danışman konumundalar eğer işyeri osgb den yaptırıyorsa öneri tespit defterine bunu yazsın.bu işin sonu osgb sahiplerini sahtekarlıktan içeride görücez onların işini yapan işyeri hekimlerini peşinden sürüklemesine fırsat vermeyin.hepinize iyi çalışmalar

İbrahim Uçar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Özlem hanım merhaba..özel hastanelerin bu işi yapması zaten mümkün değil...osgb araçları kesinlikle yapamaz...mail adresinizi yazarsanız gerekli evrakları size gönderirim...bu işi kimlerin yapamayacağı yazılmış...sağlık bakanlığı çok yakında bu işi net hale getirecek..teşekkürler..
Merhaba Timur Bey,
Bu konudaki belgeleri benim mail adresime de yollayabilirmisiniz ?
Teşekkürler.

Sinan Bir

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
TİMUR BEY bu konuyla ilgili belgeleri yollarsanız sevinirim
selamlar

hgul

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Merhaba Timur Bey,
Bu konudaki belgeleri benim mail adresime de yollayabilirmisiniz ?
Teşekkürler.
TİMUR BEY bu konuyla ilgili belgeleri yollarsanız sevinirim
selamlar
Ozel hastanelerin lab larinin sağlık bakanligi ruhsati varsa tetkikleri gecerli is mahkemelerinde sağlık bkn ruhsati araniyor.ayrica mobil araçla 100 mamp alti aracla tetkik yapilir.sağlık bkn ruhsatli lab uzerine bu araclara ruhsat veriyor.ozel hst tetkik yapamaz demis timur bey bukonuda yaniliyor.sağlık bkn tetkik konusunda bu lab onay vermis zaten mahkemede gecerli.birde suna dikkat edin tetkik altindaki imzalara biyokimya tetkikinde biyokimya uzm imzasini arayin tek yetkili mevzuata gore odur.akciger filminde radyoloji uzm imzali rapor isteyin.ciddi bir yetki ve imza karmasasi var.tetkiklerinizi tip merkezi ozel hastane veya ozel lab bagli ekiplere yaptirabilirsiniz.onemli olan sağlık bkn ruhsati olmasi.kesinlikle osgb lere yaptirmayin macera aramiyorsaniz

hgul

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi

Timur bey sağlık bkn gezici araca gerek kalmadigi yonunde yorum yapmis ancak 5000 kisinin calistigi santiyelerde veya osb lerdeki 20-30 bin isci calisan bolgelerdeki iscileri sehirdeki hastanelere tasimak ne kadar akıllıca.eger ozel sektor yetkili degilse verem savas kaliyor sadece ben isyeri hekimi olarak micro filmi istemem v.savasa film cektirecegime hic cektirmem gerekceleride oneri tespit defterine yazar sucu sağlık ve calisma bkn atarim gerisi hekim olarak beni baglamaz.eger bu dediginizi sağlık bkn yaparsa kusura bakmayın sacmalar.sanayiciden gelen tepkiyle tekrar yonetmelik cikarir bunlar.isyeri hekimi arkadaşlar kesinlikle v.savasin micro filmleriyle ise baslama vermeyin.

TİMUR YILDIZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Konuyla ilgili belgeleri göndermem için mail adresinizi yazmanızı rica ederim

ngkazak

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Benim anlamadığım şu bir örnekle sorumu sorayım 200 çalışanı olan metal sektöründe bir fabrikaya osgb olarak mobil araç hizmeti veriyorum dedim ve gittim bu adamlardan kan örenkeleri aldım ve kan testi yapacağım bilen cevap verirse sevinirim. alınan kan örnekleri ne kadar süre bozunmadan yada çökelmeden kalıyor yada saklanabiliyor. veya sklanma koşulları neler. Çünkü mobil araç bu kanları alıp sonra başka bir fabrikaya gidecek ver oradanda alacak örenk. yolda oluşabilecek vibrasyon etkisi numuneleri etkileyecekmi etkilerse kan değerlerinde bir etki olacak mı daha daha

hgul

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Benim anlamadığım şu bir örnekle sorumu sorayım 200 çalışanı olan metal sektöründe bir fabrikaya osgb olarak mobil araç hizmeti veriyorum dedim ve gittim bu adamlardan kan örenkeleri aldım ve kan testi yapacağım bilen cevap verirse sevinirim. alınan kan örnekleri ne kadar süre bozunmadan yada çökelmeden kalıyor yada saklanabiliyor. veya sklanma koşulları neler. Çünkü mobil araç bu kanları alıp sonra başka bir fabrikaya gidecek ver oradanda alacak örenk. yolda oluşabilecek vibrasyon etkisi numuneleri etkileyecekmi etkilerse kan değerlerinde bir etki olacak mı daha daha

ngkazak iyi günler
birincisi osgb olarak bu hizmeti vermeniz kanuni değil.bu hizmeti sadece ve sadece sağlık bakanlığından ruhsat almış radyoloji ve biyokimya lab. yapabilir.bakanlık bu konuda genelge yayınlamış olup osgb lerin iş yeri hekimliği ve iş güvenliği dışında hizmet veremez.yanında işyerinde yetkiniz dışında yapmış olduğunuz işlerden dolayı sahtekarlıktan yargılanıp ceza yiyebilirsiniz.
ikincisi tabiki kanı beklettiğiniz sürece sonuçlar etkilenir.
iyi ve dertsiz çalışmalar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.