Haber Selçuk’ta Iş Sağlığı Ve Güvenliği Paneli - Konya

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Serçin YAPRAK

Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

Selçuk’ta İş Sağlığı ve Güvenliği Paneli

1.jpg

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası kapsamında Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde “İş Sağlığı ve Güvenliğinde Güncel Durum Paneli” düzenledi.

Moderatörlüğünü Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Sarı’nın yaptığı panelde Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Hadi Sümer, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mecit Süerdem ve Dr. Yaşar Ali Sulak, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup Kara konuşmacı olarak katıldı.

ÖNCE TEDBİR SONRA DENETİM

6331 sayılı iş sağlığı ve güveniliği kanunun getirdiği yenilikler hakkında konuşan Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Hadi Sümer, “6331 sayılı kanun, işverenler açısından oldukça önemli sayılabilecek bir takım yükümlülükleri öngörmektedir. Bu kanun kapsamında bütün işyerleri iş güvenliği önlemlerini almak zorunda kalmışlardır. Bu kanun, iş kazalarını önlemeye yönelik proaktif bir yaklaşım içerisinde tasarlanmıştır. İşverenler iş güvenliği ile ilgili risk değerlendirmesi yapmalılar veya bu hizmeti profesyonellerden almalılar. İşverenler iş güvenliği önlemlerini alırken içinde bulundukları zamanın koşullarına uygun şekilde iş güvenliği şartlarını sağlamalılar. Ayrıca iş sağlığı güvenliği tedbirlerini aldıktan sonra bu tedbirlere uyulup uyulmadığını da kontrol etmelidir.” dedi.

6331 sayılı kanun ile iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğünün iş verenler açısından değiştiğini dile getiren Prof. Dr. Sümer, “Bu yasa reform denilebilecek bir düzenleme yapmıştır. İşyerinin 50 çalışanı olması zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Bu kanun ile artık iş yerinde 1 çalışan bile olsa ve işyeri hangi sektörde olursa olsun işverenler, iş güvenliği uzman ve iş yeri hekiminden hizmet almak zorundadır.” dedi.

KAZALARIN YÜZDE 88’İ EMNİYETSİZ DAVRANIŞTAN

İş güvenliği kültürü ve risk yönetimi hakkında konuşan Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup Kara ise iş kazalarının yüzde 88’inin emniyetsiz davranışlardan kaynaklandığını belirterek, “İş kazaları, güvenlik kültürünün toplum geneline yeterince yerleşmemesinden kaynaklanıyor. Güvenlik kültürü çocukluk çağında başlayan bir süreçtir. İş sağlığı ve güvenliği konusu bir işyerinin bütün kademeleriyle benimsemesi gereken bir konudur. İşyerlerinde çalışanlara risk algısını aktarmamız gerekmektedir. Risk algısını güçlendirmede ise sadece eğitim vermek yetmez, bu eğitimi sürekli hale getirmek gerekir. İş yerlerinde ne kadar fazla tehlike tanımlarsak, risk değerlendirmesini de bu derece başarılı yapmış oluruz. Bu değerlendirnmelere çalışanları da dahil edersek başarı oranımız daha da artacaktır.” dedi.

Kaynak: http://www.hakimiyet.com/konya/selcukta-is-sagligi-ve-guvenligi-paneli-h457089.html

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica