Sıcak Bilgi 23 Kasım Sınavı 14 Aralık A Ertelendi

Konu, 'Süresi Dolmuş Konular' kısmında tunca amanvermez tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. kaan kurt

kaan kurt TÜİSAG Üyesi

kemal bey cevap için sağolun zaten yönetmeliği okuyunca iyice prim sayısı diyor yani ssk bağkur emekli sandığı farkemiyor.

bu isg uzmanlığı sınıf ayrımına bende karşıyım. Türkiye'de temel eğitimin en büyük sorunu olan genel eğitim sorunu isg uzmanlığında da var. bence insanlar aynı eğitimi görüyor fakat iş tecrübeye gelince bu işte kazanılır. şimdi kimse 2 yıldır çalışan yeni mezun birinin 10 yıllık saha tecrübesine sahip birinden daha fazla riskler konusunda bilgi sahibi olamaz bunun yanında da 10 yıllık saha tecrübeli mühendisin de 2 yıllık isg uzmanı kadar mevzuata hakim olmasını bekleyemezsiniz.

aldığım eğitim sırasında şunuda gördüm ki A sınıf uzman bir maden mühendisinin C sınıfı uzman olan bir gemi inşa mühendisi kadar tersaneler konusunda bilgisi yoktu ama konu maden olunca bilgisi çok genişti. bence mesleğe göre yeterlilik verilmelidir. Tersanelerde çalışan biri olarak isg uzmanı kadar proje mühendiside oluşan kazalardan sorumlu oluyor.

ISGurusu ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  2. mehmet koray

mehmet koray TÜİSAG Üyesi

önemli değil...fazla tepki verdiysem ben özür dilerim....;-)

3. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Kasımdaki yapılacak açıklamada konuya ilişkin diploma tarihi itibariyle özel bir kısıtlama getirilmezse sınava girilmede yasal bir engel gözükmüyor Oğuz bey. Şimdiden iyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

Oğuz Burak bu yazıya teşekkür etti.
  4. Mehmet Emin DİNCEL

Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

Hocam benim yazım size değildi. bazı arkadaşlar özellikle prim günü yetmeyenler ve şu anki B ve A sınıfı uzman olanlar yönetmelik için oldukça ağır ifadeler kullanıyorlar. ben genel olarak bu meslek hakkında düşüncelerimi yazdım. yoksa incindiğim ya da birilerini incitmek için değil. özür dilenecek bir durum yok gönlünüzü ferah tutun.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

teknik öğretmen bu yazıya teşekkür etti.
  5. mehmet koray

aralık 2010 sınavında c sınıfı uzmanlık belgesini alan uzmanların belgeleri, ve hatta tüm iş güvenliği uzmanlarının begeleri de diyebiliriz, mevzuatın mahkemelerde sürünmesi nedeniyle iptal edilmiş ve bu uzmanlar haklarına 6331 ile yani haziran 2012 de kavuşmuşlardır. geçen sürede çalışmışlar ancak bakanlığa resmi bildirimde bulunamadıklarından bu süreler çalışma süresinden sayılmıyor. 1500 iş günleri de yoksa mağduriyetleri devam ediyor demek istemiştim.

neyse uzatmayalım.

teknik öğretmen bu yazıya teşekkür etti.
  6. Oğuz Burak

Oğuz Burak TÜİSAG Üyesi

Teşekkür ediyorum Kemal Bey , sizce bunla ilgili bir kısıtlama gelir mi peki görüşünüz nedir?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. emrah12

emrah12 TÜİSAG Üyesi

agustos sinaviyla uzman olanlar buna dahil mi?

8. Kemal Erdal Çelen

Akıllarına bile gelmez diye düşünüyorum. Benim bağımsız yorumum bu yönde olacak. İsteyen beğenir isteyen beğenmez. Kalın sağlıcakla.

Oğuz Burak bu yazıya teşekkür etti.
  9. Kemal Erdal Çelen

İş güvenliği uzmanı olan tüm meslektaşlarımız ayırımsız bu değişiklikten olumlu etkileneceklerdir. Kalın sağlıcakla.

10. efe64

efe64 TÜİSAG Üyesi

8- 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan sınavda başarılı olan ancak henüz belgesi düzenlenemeyenler ve 7.maddede belirtilen şartları taşıyanlar da bir üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına yukarıda belirtilen başvuru şartları doğrultusunda 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava doğrudan katılabileceklerdir.
    evet dahil... yukarıdaki paragraf bakanlığın duyurusundan alıntı..

11. kayhankubat

kayhankubat TÜİSAG Üyesi

varsa böyle bir simitçi yanında çırak olurum.

Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
  12. murat82yilmaz

murat82yilmaz TÜİSAG Üyesi

21 ARALIK 2013 TARİHİNDE YAPILACAK SINAVA İLİŞKİN DUYURU

23 Kasım 2013 tarihinde yapılması gereken işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavının ertelenerek söz konusu sınavın 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacağı duyurulmuştu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığınca 14 Aralık 2013 tarihinde Açıköğretim sınavlarının da olduğu belirtildiğinden, her iki sınava da girecek adayların mağduriyetinin önlenmesi için 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan sınav 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacaktır. Buna ilişkin sınav duyurusu ayrıca yayımlanmıştır.

Sınava girecek adayların çokluğu ve bu doğrultuda gelen taleplerin değerlendirilmesi sonucunda söz konusu sınavın 21 Aralık 2013 tarihinde Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Bursa ili olmak üzere beş merkezde yapılması uygun görülmüştür.

Bu nedenle;

1)14 Aralık 2013 tarihli sınav uygulama duyurusu yürürlükten kaldırılmıştır.

2)sınav 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacağından söz konusu sınav ile ilgili sınav uygulama duyurusu Kasım ayının ikinci haftasında www.isggm.gov.tr adresinde yapılacaktır.

3) Bakanlığımızca yetkilendirilmiş Eğitim Kurumlarından eğitim alıp 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava girecek adayların eğitimlerini en geç 10.11.2013 (örgün eğitim bitiş tarihi) tarihine kadar tamamlamış olmaları gerekmektedir.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Kemal Erdal Çelen ve adem_diri bu yazıya teşekkür etti.
  13. mehmet koray

Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.
    Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmi yazı ile ) Bakanlığa başvurmak zorundadır. İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır.
    Bu duyurunun 7. maddesi doğrultusunda 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan sınava girenler, başarılı olsalar dahi, daha sonra Genel Müdürlüğümüzce yapılacak incelemelerde durumları ilgili Kanun ve Yönetmelikte belirtilen hükümlere uymayanlara kesinlikle belge düzenlenemeyecek ve herhangi bir hak talep edemeyeceklerdir.

eda2 bu yazıya teşekkür etti.
  14. adem_diri

adem_diri TÜİSAG Üyesi

15. eda2

eda2 Guest

hem bağkur hem de ssk dan ayrı ayrı döküm almam gerekecek o zaman. yoksa toplam bi döküm mi veriliyor acaba

16. Büyükanne

Büyükanne TÜİSAG Üyesi

c sinifi setifikam var ve emekliyim harhalde A sinavuna girebilirim.yaniliyor muyum

17. eengin

eengin TÜİSAG Üyesi

yonetmelik değil son duyuruyu yorumladım
    eğer sadece bir üst sınıf için hak verselerdi standart bir prim günü isterlerdi
    mesela atıyorum 2000 iş günü olanlar bir üst sınıf için sınava girebilirler derlerdi
    ama öyle demiyor duyuruda 1500-1800-3000 ibareleri var siz olsanız nasıl yorumlardınız?
    Geri
    21 ARALIK 2013 TARİHİNDE YAPILACAK İŞYERİ HEKİMLİĞİ VE
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI sınav DUYURUSU

Bilindiği üzere; işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarının eğitim, sınav ve belgelendirilmesi işlemleri ilgili mevzuat kapsamında yürütülmektedir.
    Bu itibarla; 21.12.2013 günü yapılacak merkezi sınavla ilgili açıklama aşağıda belirtilmiş olup, adayların bu takvime göre hareket etmeleri önem arz etmektedir.
    1- sınav uygulama duyuru metni 11.11.2013 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr ve www.isggm.gov.tr adreslerinde ilan edilecektir.
    2- 21.12.2013 günü yapılacak işyeri hekimliği sınavına, ilgili Yönetmeliğin 8/1-c maddesinde belirtilen kişiler (Hekimlik diplomasına sahip iş sağlığı, iş sağlığı ve güvenliği bilim doktorları, iş sağlığı ve güvenliği alanında yardımcılık süresi dahil en az sekiz yıl teftiş yapmış olan hekim iş müfettişleri, Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında en az sekiz yıl fiilen çalışmış hekimler)doğrudan girebileceklerdir.
    Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploması örneği, lisansüstü eğitim mezuniyet belgesi, hizmet çizelgesi ile) Bakanlığa posta yoluyla veya elden başvuru yapmak zorundadır. Hizmet çizelgesi sadece Bakanlık mensupları için gereklidir.
    3- 21.12.2013 tarihinde yapılacak B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına ilgili Yönetmeliğin 8/1-b-2 maddesinde belirtilen kişiler (iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile veya teknik elemanlar) doğrudan girebileceklerdir.
    Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği, yüksek lisans diploma örneği,) Bakanlığa başvurmak zorundadır.
    4- 21.12.2013 tarihinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavına ilgili Yönetmeliğin 8/(2) maddesinde belirtilen kişiler doğrudan girebileceklerdir.
    Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği, hizmet çizelgesi ile) Bakanlığa başvurmak zorundadır.
    5- Bakanlığımızca Milli Eğitim Bakanlığına yaptırılan daha önceki sınavlardan birine girmiş ve başarısız olmuşadaylar en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde ilgili sınavlara katılabileceklerdir. Bu itibarla bu durumdaki adayların isimleri sınav listesine otomatik olarak eklenecektir.
    6- 21.12.2013 tarihinde yapılacak işyeri hekimliği sınavına; Bakanlığımızca yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıp girdiği her iki sınavda da başarısız olan hekimlerdoğrudan girebileceklerdir.
    Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği) Bakanlığa başvurmak zorundadır.
    7- Öte yandan; “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 11 Ekim 2013 tarihli ve 28792 sayılı resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup, söz konusu Yönetmelik hükümleri doğrultusunda;
    <!--[if !supportLists]-->a-<!--[endif]-->15/8/2009 tarihinden sonra Bakanlıkça yetkilendirilmişeğitim kurumlarından eğitim alıp sınav hakkını kaybedenler, bu maddenin yayımıtarihi itibarıyla 1 yıl içinde ilgili sınavlara katılabileceklerdir.
    Söz konusu adaylar;21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava girebilmek için 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

<!--[if !supportLists]-->b-<!--[endif]-->2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı resmi gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren“Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 55.maddesi doğrultusunda iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar, aşağıda belirtildiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’ na ödenmiş olan prim gün sayısı ve sahip olduğu belgeye göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına 2 Ağustos 2013 tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde en fazla iki defa girebileceklerdir.
    <!--[if !supportLists]-->(1)<!--[endif]--> (C) sınıfı işgüvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

<!--[if !supportLists]-->(2)<!--[endif]-->(B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    girebileceklerdir.
    Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayılarıdikkate alınacaktır.
    Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmi yazı ile ) Bakanlığa başvurmak zorundadır.İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır.
    Bu duyurunun 7. maddesi doğrultusunda 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan sınava girenler, başarılıolsalar dahi, daha sonra Genel Müdürlüğümüzce yapılacak incelemelerde durumlarıilgili Kanun ve Yönetmelikte belirtilen hükümlere uymayanlara kesinlikle belge düzenlenemeyecek ve herhangi bir hak talep edemeyeceklerdir.
    8- 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan sınavda başarılı olan ancak henüz belgesi düzenlenemeyenler ve 7.maddede belirtilen şartları taşıyanlar da bir üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığısınavına yukarıda belirtilen başvuru şartları doğrultusunda 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava doğrudan katılabileceklerdir.

9- Adayların sınav başvuru işlemlerini sağlıklı yapabilmesi için öncelikle 11.11.2013 tarihinde www.meb.gov.tr ve www.isggm.gov.tr adreslerinde yayınlanacak uygulama duyuru metnini incelemesi gerekmektedir.
    NE DİYORSAK O

18. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

yok yanılmıyorsunuz.. kesinlikle girebilirsiniz.. emekliler giremez denmemiş..

Büyükanne bu yazıya teşekkür etti.
  19. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

Ayrı ayrı internetten çıktı yeterli. Onaya gerek yok. Ben böyle yorumladım

20. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

yaa arkadaşlar gerçekten bakanlık şaka gibi.. dalga geçer gibi valla billa.. sürekli dğeişiklik yaptılar.. birde sanki forumu okuyorlar gibi geliyor bana.. 18 ağustos ta kazananlar giremez diyenlere yanıt verir gibi, girerler, hatta belge düzenlemeyenler bile girecek demişler..
    e bu durumda ben 354 tl yi boşuna mı verdim? bekleseydim de A sınıfı sertifikayı alınca sadece ona mı verseydim 354 TL yi? ah ah gitti bizim 354 tl :D
    ama olsun, A yı alalımda, gerisi kolay :D

Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica