SIFIR İŞ KAZASI PROJESİ

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında akincaylak_35 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar,bazı yorumları okudukça şunu anladım...işçilerden önce biz uzmanların kafası değişmeli....
    akın bey kendine göre bir hedef belirlemiş ve bunun için bazı çalışmalarda bulunmak istiyor..en azından yola çıkmaya karar vermiş...gerçekleşir veya gerçekleşmez onu şimdiden bilemeyiz elbette ama,en azından bunun için bir çaba sarfetmek,kafa yormak istiyor...biliyoruz ki işi kazalarının %2-%5 i zaten önlenemez kazalar...ama geriye kalan %98-%95 sini sıfıra indirgemek buradaki belirlenen hedef...adı üstünde proje...
    ''işçileri kovun, işletmeyi kapatın,çalışmayın sıfıra indirgersiniz''.....çözümü bu kadar basit olmamalı değilmi..??

2. akincaylak_35

akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi

bende duyduklarıma sasırıyorum suan işçileri kovun fabrikayı kapatın vs vs arkadasların bu ıse baslamadakı amacı sanırım yasal prosedur yerıne getırmek.arkadaslar iş kazalarının %88 tehlikeli davranıslardan ,%10u tehlıkelı durumlardan gerceklesiyor.tehlıkelı durumların ortadan kaldırılmasında sorun yasamıyorum zaten.davranışsal sorunlardan dolayı bu projeyı baslatma geregı hıssettım ve burda baska arkadaslarında faydalanması ve fıkır verme acısından burda paylastım ve bılgı alıs verısınde bulunmak ıstedım ama hata yapmısım sanırım.arkadaslara tekrar soyluyorum ıscılerı kov orayı burayı kapat sonuc işsiz iş güvenliği uzmanları topluluğu kulaga hıc hos gelmıyor.

yardımlarını esırgemeyen arkadaslara tesekkur ederım ...
    kazasız gunler.

3. ErolD

ErolD TÜİSAG Üyesi

4. ErolD

ErolD TÜİSAG Üyesi

Bahsedilen bu çözümleme teknikleri daha çok iş yerinde kaliteyi yükseltme,maliyetleri en aza indirgeme konularında kullanılıyor.işyerinde aynı işi veya benzer işi yapan 5-6 çalışan bir ekip oluşturur(kalite çemberi),gruba bir ad verilir(çember adı),bir lider seçilir(çember lideri).kendi işleri ile ilgili en önemli bir sorunu ele alır,en fazla 3-4 ay içinde sorunu çözerler( balık kılçığı-hata ağacı- p.u.k.ö-beyin fırtınası vs yöntemler ile) ele alıp çözdükleri sorunu yönetime sunum yaparlar(önceki durum-şimdiki durum).Burada çalışanın işveren tarafından tanınması,kendini göstermesi - işvereninde katılımları ve çalışmaları ödüllendirmesi durumu esastır.
    Bu döngünün sağlıklı olarak işlemesi için çalışanlara Kalite Çemberleri eğitimi verilmesi gerekir.Bu sistem japonların çok titizlikle uyguladıkları ve tüm dünyaya japonyadan yayılan kaizen sistemidir.
    İSG çalışmalarında kullanılması gayet verimli olacaktır diye düşünüyorum.
    Konu hakkında bilgi birikimimi paylaşmaktan memnun olurum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

Merhaba Pazartesiyi fazlasıyla geçtik ama denetimler nedeniyle yeni aklıma geldi.. Söz verdiğim üzere SARI KART UYGULAMA TASLAĞI... iyi çalışmalar...

Ekli Dosyalar:

dilekaltinok, reaxi ve Ersin bu yazıya teşekkür etti.
  6. Yeliz Çelik

Yeliz Çelik TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Fabrikamızda bir hedef belirledik 180 gün iş kazası olmadığında tüm personel pasta kestik, şimdiki hedefimiz 360 gün. ona da ulaştığımızda yine bir pasta keseceğiz bu da bir teşvik olabilir..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica