Sigorta Hakkında

Sercan SELÇUK

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
herkese kolay gelsin bir sorum olacak tecrübeli arkadaşlara.

inşaat sektöründe bildiğiniz gibi devamlı bir çalışma yok sürekli sirkülasyon var. çalışanlar ayda tam anlamıyla çalışmıyorlar. 2 gün çalışıp ara verip sonra 3 gün daha çalışıyorlar. Bu tarz çalışan kişilerin diyelimki 30 gün olarak sigortaları yattı. Ancak adamlar 20 gün çalıştı kalan 10 günlük çalışılmamış sürede sigortalı gözükmesi işyeri acısından ne gibi sorunlar doğurabilir. Ör : bir işyerinde sigortalı gözüken bir kişi başka bir işyerine gidip çalışırsa ve başına bir iş gelirse sigortalı gözüktüğü şirkete karsı yaptırımlar nelerdir.?

sigortayı inşaat sektöründe 30 gün olarak mı yoksa çalıştığı gün kadar mı yatırılmalı? İş güvenliği uzmanlığını da ilgilendirdiğini düşündüğüm bir konu oldugu için buradan yazdım .

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
hadi kuyuya ilk taşı ben atayım

bizi örnek alırsak biliyorsunuz bireysel uzmanlıkta işyerine gidilen gün sayısı kadar sigortamız yatmakta. dolayısıyle onlarında kısmi süreli iş sözleşmesi imzalaması söylenebilir. ve çalıştıkları süre için sigortası yatabilir.

ama o bir aylık süre içinde 20 günden sonra işveren "gel bakalım usta şuranın ölçüsünü alacağız" ya da "şu şu yerin sıvası çatlamış git bakıver" diyor mu. eğer öyleyse 1 aylık sigorta yapmak doğru.

bir de çağrı üzerine çalışma var biliyorsunuz...onun konumuzla alakası nedir onu da başkalarına bırakıyorum...

Sercan SELÇUK

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
hadi kuyuya ilk taşı ben atayım

bizi örnek alırsak biliyorsunuz bireysel uzmanlıkta işyerine gidilen gün sayısı kadar sigortamız yatmakta. dolayısıyle onlarında kısmi süreli iş sözleşmesi imzalaması söylenebilir. ve çalıştıkları süre için sigortası yatabilir.

ama o bir aylık süre içinde 20 günden sonra işveren "gel bakalım usta şuranın ölçüsünü alacağız" ya da "şu şu yerin sıvası çatlamış git bakıver" diyor mu. eğer öyleyse 1 aylık sigorta yapmak doğru.

bir de çağrı üzerine çalışma var biliyorsunuz...onun konumuzla alakası nedir onu da başkalarına bırakıyorum...

ancak o 1 aylık bir sürede de 20 günlük çalışmayı , parça parça yapmış durumda oluyorlar. 1 haftada full çalışmıssa diğer hafta 2 gün mesela . ama 1 ay yapılırsa ve o kalan çalışılmayan günlerde sigortalı gözükürse işyerinde, belki gitti başka yerde çalıştı o çalıştıgı yer de sigorta yapmadı . büyük sorun oluşur. Öte yandan 30 gün sigorta olmazsa çalışmak istemiyenler var. Sigorta için çalışanlar var. Diğer yanda sorumluluk var . Nasıl olmalı acaba

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sercan SELÇUK

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bir bilen yokmu bu konuları ? sigorta işinde tam yatması işçilerin daha sonradan bir sıkıntı oluştururmu ? örnek verilecek olursa ayda 15 gün parça parça çalışan bir işçinin sigortası tam mı yatmalı yatarsa ne gibi sonuclar dogurabilir? yada gelmediği günler için izin yazısı yazıp imzalatsak ve sigortayı da full yatırsak hukuken bir sıkıntı oluştururmu?

Sercan SELÇUK

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
veya çalışanın çalıştığı gün kadar sigortalı olmasını kabul etmeyen işçiler herhangi bir hak talep edebilirler mi? 15 gün çalışan kişi 30 gün sigorta istiyorum diyip herhangi bir şikayette bulunabilirler mi? böyle bir hakları varmı? bilen yok mu ya ??

ok1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
full sigorta yatsın ne olacak çalışmadığı günlerde izin kağıtı imzalatılır sıkıntı olmaz
15 gün çalışan adam nasıl 30 gün sigorta isteyebilir işyerinde olmadığı zamanda kaza geçirdiği zaman ne olacak peki
hesabı ise maaşının bankaya yatırıldığı miktara oranla sigorta primine göre hesap yapılaraktan ispatlanabilir tabiki

O

ozgurisguvenlik

Guest
Sigortalı bir çalışan yazılı görevlendirme olmadan başka bir iş yerinde çalışamaz. Ayrıldığı gün sgk ya bildirilmelidir. Bu durumdan hem çalışan hem çalıştıran sorumlu olur. Kesinlikle izin vermeyin.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.