Soru Sigortalı Çalışanı Olmayan Yerlerde Risk Analizi Yapılmalı Mı?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında tuğçe kaya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. tuğçe kaya

tuğçe kaya TÜİSAG Üyesi

forumlarda cevabı tam olarak bulamadım. sigortalı çalışanı olmayan fakat vergi kaydı bulunan bir büfeyi örnek verebilirim. buranın risk analizi yapılmalı mı? eğitim verilmediğini biliyorum ama risk analizinde emin değilim çünkü risk analizi bulunan yere yapılır kişiye yapılmaz. kafam karıştı bu konuda yardım ederseniz sevinirim.

2. msirin

msirin TÜİSAG Üyesi

Tuğçe hanım

6331 sayılı kannunun uygulanmayacağı istisna maddeler arasında kendi nam hesabına çalışan işyerleri bulunmaktadır. Dolayısı ile 6331 sayılı kanuna tabi olmayan bir işyeri için bu kanuna dayalı olarak çıkarılan risk değerlendirme yönetmeliğide uygulanmaz ve risk analizi yapılmasınıda gerektirmez iyi akşamlar

3. gezer

gezer TÜİSAG Üyesi

Kendi hesabına çalışan ve kaçak kimse çalıştırıpda çok çok rikli iş yeri gördüm. Risk değerelendirilmesi her iş yerine istisnasız yapılması gerekir.

4. İlker ALTAN

İlker ALTAN TÜİSAG Üyesi

6631 e tabi olmadığı için gerek yok.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ensaryegen

ensaryegen TÜİSAG Üyesi

Özetleyelim,
    Kanun kapsamına girmediği için yapılmasına gerek yok ancak işveren (esnaf) isterse yapılabilir.

6. msirin

msirin TÜİSAG Üyesi

Tuğçe hanım

Mantıken sizin düşünceniz doğru bir iş yeri kendi nam hesabına dahi hizmet veya mal üretiyorsa risk analizi yapılmalı.Ancak 6331 sayılı kanuda istisna maddeler arasında bu tür iş yerlerine uygulanmayacağını belirtmektedir.Zorunlu değil ancak eğer iş yeri yaptırmak isterse yapabilir kimse neden yaptın diye sorgulayamaz. Kolay gelsin

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. sinemeldelekli

sinemeldelekli TÜİSAG Üyesi

risk analizi yönetmeliğinin 7. maddesi uyarınca tüm iş yerleri risk analizi yapmak zorundadır .kendi nam ve hasabına çalışmayı yanlış anlamayın herhangi bir ticari faaliyet için kullanılmıyor mesela kendi evinin tadilatını kendi yapanlar için düşünün

8. msirin

msirin TÜİSAG Üyesi

merhaba sinemeldeelekli

Bu konuda biraz araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum. Kanun gayet açık herhangi bir çalışanı olmayan örneğin bir berber 6331 sayılı kanun gereği istisna maddeleri kapsamında olduğundan kanun uygulanmaz.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica