Soru Sigortalı Çalışanı Olmayan Yerlerde Risk Analizi Yapılmalı Mı?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında tuğçe kaya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. tuğçe kaya

    tuğçe kaya TÜİSAG Üyesi



    forumlarda cevabı tam olarak bulamadım. sigortalı çalışanı olmayan fakat vergi kaydı bulunan bir büfeyi örnek verebilirim. buranın risk analizi yapılmalı mı? eğitim verilmediğini biliyorum ama risk analizinde emin değilim çünkü risk analizi bulunan yere yapılır kişiye yapılmaz. kafam karıştı bu konuda yardım ederseniz sevinirim.



     
  2. msirin

    msirin TÜİSAG Üyesi



    Tuğçe hanım

    6331 sayılı kannunun uygulanmayacağı istisna maddeler arasında kendi nam hesabına çalışan işyerleri bulunmaktadır. Dolayısı ile 6331 sayılı kanuna tabi olmayan bir işyeri için bu kanuna dayalı olarak çıkarılan risk değerlendirme yönetmeliğide uygulanmaz ve risk analizi yapılmasınıda gerektirmez iyi akşamlar



     
  3. gezer

    gezer TÜİSAG Üyesi

    Kendi hesabına çalışan ve kaçak kimse çalıştırıpda çok çok rikli iş yeri gördüm. Risk değerelendirilmesi her iş yerine istisnasız yapılması gerekir.

     
  4. İlker ALTAN

    İlker ALTAN TÜİSAG Üyesi

    6631 e tabi olmadığı için gerek yok.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. ensaryegen

    ensaryegen TÜİSAG Üyesi

    Özetleyelim,
    Kanun kapsamına girmediği için yapılmasına gerek yok ancak işveren (esnaf) isterse yapılabilir.

     
  6. msirin

    msirin TÜİSAG Üyesi

    Tuğçe hanım

    Mantıken sizin düşünceniz doğru bir iş yeri kendi nam hesabına dahi hizmet veya mal üretiyorsa risk analizi yapılmalı.Ancak 6331 sayılı kanuda istisna maddeler arasında bu tür iş yerlerine uygulanmayacağını belirtmektedir.Zorunlu değil ancak eğer iş yeri yaptırmak isterse yapabilir kimse neden yaptın diye sorgulayamaz. Kolay gelsin



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. sinemeldelekli

    sinemeldelekli TÜİSAG Üyesi

    risk analizi yönetmeliğinin 7. maddesi uyarınca tüm iş yerleri risk analizi yapmak zorundadır .kendi nam ve hasabına çalışmayı yanlış anlamayın herhangi bir ticari faaliyet için kullanılmıyor mesela kendi evinin tadilatını kendi yapanlar için düşünün

     
  8. msirin

    msirin TÜİSAG Üyesi

    merhaba sinemeldeelekli

    Bu konuda biraz araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum. Kanun gayet açık herhangi bir çalışanı olmayan örneğin bir berber 6331 sayılı kanun gereği istisna maddeleri kapsamında olduğundan kanun uygulanmaz.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica