Haber Sigortasız Belediye Işçisi Kaderine Terk Edildi!

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Sigortasız Belediye işçisi kaderine terk edildi!
    Sigortasız olarak işe başlatıldıktan sonra iş kazası geçirerek sakat kalan Bayram Dilsiz’in yaşamı geçtiğimiz ekim ayında yaşadığı talihsiz kazayla cehenneme döndü. Sırtındaki yedi platinle yatağa mahkûm olduğunu söyleyen Dilsiz büyük bir travma yaşadığını söyleyerek ; “İşe yeni başladığım için sigortam yapılmamış, eşim yüzde yetmiş özürlü artık bende çalışamıyorum. Eşimle ortada kaldık ne yapacağımızı bilmiyorum” dedi.

BolununSesi Gazetesi olarak, Bolu’da bu gibi örneklerin çok olduğuna dikkat çekerek; Başta Bolu Valiliği olmak üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu ve yetkilileri görevini yapmaya devam ediyoruz.

Ekim ayı başında Bolu Belediyesi'nin Aşağı Soku Mahallesi'ndeki şehir çöplüğünde meydana gelen olayda çöp kamyonu, şehir merkezindeki mahallelerden topladığı çöpleri gece şehir çöplüğüne boşalttığı sırada kamyon büyük bir gürültüyle 3 metre yükseklikten ters bir şekilde aşağıya düşmüş, Kazada kamyonun içinde bulunan üç kişi yaralanmıştı. Yaralılar, sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi'ne kaldırılmıştı. Kazada omurgasında kırık meydana geldiği için felç tehlikesi geçiren Bayram Dilsiz, acil ameliyata alınmıştı. Aradan geçen zaman zarfında büyük travma yaşadığını söyleyen Dilsiz, ‘İşe yeni başladığım için sigortam yapılmamış, eşim yüzde yetmiş özürlü artık bende çalışamıyorum. Eşimle ortada kaldık’ dedi.

“Ne arayan var ne soran” Sırtında yedi platinle yatağa mahkûm olduğunu söyleyen Dilsiz’in eşi Cevriye Dilsiz kazadan sonra şirket yetkililerinin kendileri ile ilgilenmediğini iddia ederek “Eşim ölümden döndü. Şirket ortaklarından Suat Bey bir kere hastaneye geldi daha sonra hiç arayıp sormadılar. Sigortası olmadığı için işsizlik maaşı da alamıyoruz. Aradan geçen yaklaşık 40 gündür arayan soran olmadı, kaza hayatımızı alt üst etti. Şirket yetkililerini mahkemeye vereceğim. Şu an eşim yatağa bağlı gece gündüz ağrıları nedeniyle çok acı çekiyor ben de engelliyim. Eşim çalışıp evimize bakarken şimdi ne yer ne içeriz diye düşünüyorum” biçiminde konuştu.

Bir yıl boyunca ne yer ne içeriz? Dilsiz,“Dayanacak gücüm kalmadı. 36 gündür hastane köşelerinde mücadele ediyorum. Şimdi bizler ne yapacağız? Bu halimizle ne yaparız, nereye gideriz? Bir yıldan önce iyileşemezmişim. Bir yıl boyunca ne yer ne içeriz? Şimdi komşular bakıyor. Eşim engelli, yüzde 70 engelli, kalça çıkığı var, 4 ameliyat oldu bir tane daha olması gerekiyor. Elimden bir şey gelmiyor” diyerek gözyaşı döktü.

BolununSesi yetkilileri göreve davet ediyor! SGK’ya girişi yapılmayan işçi nasıl işe başlatılıyor?
    Sigortaya girişi yapılmadan işe başlatılan işçinin kaza geçirdikten sonra sigortasız olduğu anlaşılması ile Belediye’deki büyük bir başıbozukluk ortaya çıkmış oldu. Taşeron işlerini ucuza alan firmaların, sigortasız işçi çalıştırdıkları veya 1 aylık sigorta ücreti yatırmak yerine 15 günlük sigorta parası yatırarak, bu yolla haksız kazanç elde etmeye çalıştıkları biliniyor. İşe başlamadan Mali Mesuliyet Sigortası da yaptırılması gereken işçiler, bu haklarından da mahrum ediliyor.
    Bütün bunların otokontrolünü yapmakla yükümlü olan yetkililer ise bu firmalara göz yumarak işlenen suça ortak oluyor.

Görevinizi yapmaya davet ediyoruz

BolununSesi Gazetesi olarak, Bolu’da bu gibi örneklerin çok olduğuna dikkat çekerek; Başta Bolu Valiliği olmak üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu’nu ve yetkilileri görevlerini yapmaya devam ediyoruz.

Kaynak: http://www.bolununsesi.com/icerik/haber.asp?id=27693

'Yahya' bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica