Soru Sinai Ve Tibbi Gaz Dolum Tesisleri Hangi Tehlike Sinifina Girmektedir?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında mehmet ali kızmaz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. mehmet ali kızmaz

mehmet ali kızmaz TÜİSAG Üyesi

Bu gazların üretim tesisleri çok tehlikeli sınıfa giriyor ama yayınlanan tebliğde dolum tesisleri için bir sınıflandırma mevcut değil,biilgisi olan arkadslar olursa şimdiden teşekkür ederim

2. umittt

umittt TÜİSAG Üyesi

26 Aralık Çarşamba günü yani bugün itibari ile yeni Tehlike Sınıfları Tebliği yayınlandı. Resmi gazeteden ulaşabilirsiniz.

mehmet ali kızmaz bu yazıya teşekkür etti.
  3. mehmet ali kızmaz

ben yayınlanan tebliği inceledim,sorumda bu zaten,bu konu ile ilgili sınıflandırma mevcut deil

4. Hassan

Hassan TÜİSAG Üyesi

Üretildiği yerlerde dolum yapılmıyor mudur üretilmesi doldurulması anlamına gelebilir çünkü diğer gaz dolum yerleri(yangın söndürücü tüp dolum..vb ) tehlikeli kısım da sinai kısmı ise çok tehlikeli fikrimce çok tehlikeli sınıftalar.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. binnur_g

binnur_g TÜİSAG Üyesi

20.11.01 Sanayi gazları imalatı (hidrojen, asal gazlar, azot, oksijen, karbondioksit ve ametallerin diğer inorganik oksijen bileşikleri, soğutucu-dondurucu gazlar ile hava gibi sıvı veya sıkıştırılmış inorganik sanayi gazları ve tıbbi gazlar) Çok Tehlikeli

Dolum operasyonları da aynı sınıfta değerlendiriliyor.

slmlr

6. mehmet ali kızmaz

hasan bey,bu üretim tesisleri sadece büyük firmalarda var(linde,habas) vs,dolum tesisleri isee epey cok bulunmaktadır,şimdi doğal olarak yetersiz kalacaktır a sınıfı iş güv uzmanı.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mehmet ali kızmaz

umarım dediğiniz gibi deildir:)) çünkü calıştıgım firmada isg görevinni üstleneceğim

8. binnur_g

binnur_g TÜİSAG Üyesi

Üzgünüm ama öyle,zaten öyle de değerlendirilmesi gerekiyor. Sonuç olarak çok yüksek basınçlarda çalışılıyor. Hangi firmada çalışıyorsunuz?

9. mehmet ali kızmaz

şöyle de bir durum var,a sınıfı gereklidir diyorsunuz,bu firmadaki riskleri benim kadar bilebilecek kişi varmıdır? ben 2 yıldır bu firmadayım

10. binnur_g

binnur_g TÜİSAG Üyesi

A sınıfı uzman bu işi sizden iyi yapar demedim:) bu devletin tehlike sınıflarına göre getirdiği bir zorunluluk. Ayrıca bu sadece sınai gazlar sektörü için geçerli değil,tüm sektörler için aynı şey geçerli,bu kadar A sınıfı uzman ile her sektöre kendi branşından uzman atamak mümkün değil. Siz şöyle yapabilirsiniz. Zaten sorumlu müdür de gerekiyor dolum tesislerine. Bir OSGB ile anlaşırsınız,A sınıfı uzmanın çalışma saatleri belli olacaktır. Siz de bir sözleşme yaparak hem uzmanlık hem sorumlu müdürlük yapabilirsiniz.

mehmet ali kızmaz ve Hassan bu yazıya teşekkür etti.
  11. Hassan

Hassan TÜİSAG Üyesi

İşletme Körlüğü denilen bir olay var bence dışarıdan gelen bir kimya mühendisi veya tecrübeli bir A sınıfı çok daha fazla tehlike ve eksik bulabilir. Ama şuna karşıyım uzmanın A-B-C si olmaz sonuç olarak her süreç her üretim artık internetten faydalanarak riskler belirlenebiliyor

12. gurcan1903

gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

Sinai Ve Tibbi Gaz Dolum Tesisleri için bir faaliyet kodu bulunmuyor fakat bu sektör için en uygun faaliyet kodu sizce hangisidir? En azından bu tesislerde çalışan arkadaşlar varsa faaliyet kodları nelerdir.

yardımcı olursanız sevinirim.

13. binnur_g

binnur_g TÜİSAG Üyesi

20.11.01 Sanayi gazları imalatı (hidrojen, asal gazlar, azot, oksijen, karbondioksit ve ametallerin diğer inorganik oksijen bileşikleri, soğutucu-dondurucu gazlar ile hava gibi sıvı veya sıkıştırılmış inorganik sanayi gazları ve tıbbi gazlar) Çok Tehlikeli

dolum ops.ları da bir nevi imalata giriyor.

slmr

14. yılmaz yıldırım

yılmaz yıldırım TÜİSAG Üyesi

mevcut çalışan sorumlu müdür kimyagerler sertifika alıp risk analizi vesaire evrakları hazırlayabilir müfettişler esneklik gösteriyor, yada mesul müdür almasa bile bu eğitimi 10 kişiden az işçi çalıştıran habaş alt oksjen dolum tesislerinde bi sorun çıkmıyor. danışmanlık firmalarına yaptırabiliyor. en azından ben zorluk yaşamadım uzman olmadan bu evrakları hazırladım. eğitimede yeni başladım.

15. mehmet ali kızmaz

teşekkürler gercekten

16. derya bakır

derya bakır TÜİSAG Üyesi

arkadaslar ben dolum tesısıne yenı basladım sorumlu mudur olarak.ısgcı degılım ısg uzmanı bulundurmak mı zorundda tesıs?yardımcı olabılır mısınız? tuplerın dolumu kac basıncta olmalı vs konularda;?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica