Tartışma Sınav Mağduru Iş Güvenliği Uzmanlarına Yeni Bir Umut

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. zen1988

zen1988 TÜİSAG Üyesi

24 aralık 2011 sınavının iptal edilmesi nekadar doğru olacak???
    24 aralık 2011 sıanvı iptal edilirse o sınavda belgelerini alanların belgeri iptal olacak.
    para yatırıp yanlış sorular ve sınav sonuçlarına iptal için dilekçe yollayan adayların dilekçeleri boşa gitmiş olacak sınav iptalinden dolayı.
    sınav hakkı 24 aralıklataki sınav 2. hakkı olan ve tekrar kursa yazılan adaylar yine mağdur durumda olacak.

24 aralıktaki sınava girip kalanların büyük çoğunluğu 13 mayıstan geçmiştir.
    bu nedenle 24 aralık sınavında mesela 50 alanların geçmesi (iptal olacak soru sayısını bilmiyorum) hiçbir sorun teşkil etmeyecektir.
    ama sınavın iptal olması büyük sorun teşkil edecektir.
    25 aralık 2010 sınavı iptal oldu ama o sınavı kazanıp belgelerini alanların şu an yanılmıyorsam belgeleri geçerli ya da geçerli sayılmak üzere.
    24 aralıktada belgeler iptal olur davalar açılır sonra tekrar belgeler geçerli sayılır.
    sınavın iptal olursa sınava girme hakkımız doğuyor ama bunu ancak 24 aralık 2011 de giren biri hala sınavı kazanmadıysa ve sınav hakkıda yoksa 2013 ilkbahar da yapılacak sınavda kullanacak.
    tek temennim 24 aralık 2011 sınavının iptal olmaması.
    nasıl sınav iptal olmaması için hatalı sorular 9 da ve başarı oranı % 25e sabitlendiyse
    dava sonucundada iptal olmamalı.

2. heracleia

heracleia TÜİSAG Üyesi

3 sorunun iptal edilmesiyle tekrar değerlendirilen 2 temmuz sınavı ; sonrası verilecek sertifika tarihi ne olacak. çünkü bu sınavdan geçemeyip 24 aralık tan geçerek belge tarihi olarak 25.01.2012 sertifikalarını aldılar. bu ilerideki b sınıfı yükselmesinde önem arz ediyor.süre bazında

3. Cuma TAN

Cuma TAN TÜİSAG Üyesi

merhaba arkadaşlar 24 aralık sınav soru iptali ile ilgili mahkemeye verilip verilmediği ile ilgili kesin bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen

4. semakmy

semakmy TÜİSAG Üyesi

iptal edilen sorularla sınavı geçen arkadaşlar varmı

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Dniz

Dniz TÜİSAG Üyesi

02 Temmuz 2011 Sınavında benim bir arakadaşım 69 ile başarısız olmuştu 3 soru iptali ile yeniden değerlendirilip 71 ile başarılı oldu bilginize.

semakmy bu yazıya teşekkür etti.
  6. Dniz

Dniz TÜİSAG Üyesi

24 Aralık 2011 sınavı ile ilgili Ankara 13. idari mahkemesi ne dava açılmıştır şubat ayı içerisinde.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Ahmet OBALI

Ahmet OBALI TÜİSAG Üyesi

slm arkadaşlar bizde 13 mayıs sınavı için itiraz dava açmak istiyorum bize bu konuda ilgilenen avukatın telini verirmisiniz 5052519733

8. hallederiz

hallederiz TÜİSAG Üyesi

dava ile ilgili bi gelişme varmı arkadaşlar. veya tahmini süre??

9. hallederiz

hallederiz TÜİSAG Üyesi

yok mu bi bilgisi olan arkadaşlar??

10. ISG-isg

ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

bununl alakalı herhangi bir gelişme olmadı diye biliyorum

11. alperen kızılelma

alperen kızılelma TÜİSAG Üyesi

2 temmuz 2011 de yapılan tartışmalı sınavda halen devam etmekte olan yargı da olan bir mahkeme varmı dır.
    biliyoruz ki bu hatalı sorular mahkeme tarafından bilir kişi istenmişti ve karara bağlanmıştı.
    fakat sadece bazı sorular iptal edildi, diğerleri için hala devam eden bir yargı aşaması var mı,
    acaba bu konuda bilgisi olan arkadaşlar cevap verebilirler mi?

12. omeruni

omeruni TÜİSAG Üyesi

02 Temmuz 2011 tarihinde yapılan işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı hakkında mahkeme kararı

Bilindiği üzere 02.07.2011 tarihinde düzenlenen (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına açılan davalar sonucunda Ankara 5. İdare Mahkemesince 2011/1624 Esas, 2012/186 Karar nolu kararı ile A kitapçığında bulunan 25, 44 ve 46 nolu sorular ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 1, 37 ve 39 nolu soruların iptali, ayrıca 2011/2188 Esas nolu kararı ile de yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir.

Bu durum Milli Eğitim Bakanlığına bildirilmiş ve mahkeme kararları doğrultusunda iptal edilen sorular sınava giren tüm adayların lehine uygulanmış ve 70 ve üzeri puan alarak başarılı olanlar www.isggm.gov.tr adresinde yayınlanmıştı.

Sürecin devamında Ankara 5. İdare Mahkemesinin 22.02.2012 tarihli iptal ve yürütmenin durdurulması kararına karşın, Bakanlığımızca dava konusu işlemin iptali yolunda temyizen incelenen kararın yürütmesinin durdurulmasına 13.07.2012 tarihinde karar verilmiştir.

Bu itibarla; 02.07.2011 tarihinde düzenlenen (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı ile ilgili olarak mahkeme kararları sonucu 70 ve üzeri puan alarak kendilerine belge düzenlenenlerin belgeleri söz konusu mahkeme kararları sonuçlanıncaya kadar geçersiz sayılacak olup, yine üç sorunun iptali ile yapılan değerlendirmede belge almaya hak kazanmış, ancak belge düzenlenmemiş olanların da sınavı başarısız sayılacağından, mahkeme sonuçlanıncaya kadar kendilerine belge düzenlenemeyecektir.

Konuyla ilgili açıklamalar için adı geçenlerin mahkeme sürecini ve bu süreçte yukarıda belirtilen web sayfasını takip etmeleri uygun olacaktır.

13. omeruni

omeruni TÜİSAG Üyesi

Nasıl bir uygulamadır, yorumu-suz.

14. alperen kızılelma

alperen kızılelma TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar evet 3 soruluk mahkeme ve onun sonuçlarını takip ediyoruz; ama birde aynı sınav için( 2 temmuz 2011) 7 soruluk mahkeme vardı onun akibeti hakkında bilgisi olan varmı?

15. H.Ece SÜRMEN

H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

Arzu hanım;
    Aşağıdaki başlık altında sorunuza belki yanıt bulabilirsiniz...
    iyi çalışmalar...

http://www.isgfrm.com/threads/temmuz-2011-soru-İptalleri-sonucunda-kazanılmış-belgelerin-İptali-hakkında.4931/

H. Ece ALTINTAŞ
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

16. SerkanCEBECIOGLU

SerkanCEBECIOGLU TÜİSAG Üyesi

7 soruluk davayı açan arkadaş duyduğuma göre bilirkişi için ödenmesi gereken parayı ödemediğinden o dava ile ilgili bir gelişme beklememeliyiz. o dava düşmüş olabilir. geçen sene arayarak bulmuştum o arkadaşı ama telefon numarasını kaybettim. ankaradaki bir iki eğitim kurumunu arayarak 7 soruluk iptal davası açan arkadaş sizden mi diye sorarak ulaşabilirsiniz.

17. ozdemir

ozdemir TÜİSAG Üyesi

sınav maduru diyince aklıma ilk gelen kişi BEN im.. :)
    2010 yılı mart ayı eğitimi tamamladım.o sıralar temmuz ayında sınav yapılacaktı iptal edildi.
    yeni sınav ne zaman yapılacağı belli olmadığı için askere gittim. sonra kasım ayında duyuru yaptılar Aralık ayında sınav yapılacak diye..askerliği yaptığım bölge şartları nedeniyle o sınava katılamadım.
    askerden sonra sırasıyla 2 temmuz, 24 aralık ve 13 mayıs sınavlarına katıldım....(2 temmuzdan sonra eğitim yeniledim bu arada)
    Eğer Mahkeme 24 Aralık 2011 sınavı sorularından en az 2 tanesini iptal ederse, katıldığım 3 sınavdan başarılı olmama rağmen 1 adet sertifikam olacak.
    2 temmuz 2011 sınavında 78 aldım. eğitim yılı 2010 olduğu için iptal edildi.(yeni kanun ile hak iade ettiler.saolsunlar!)
    24 aralık 2011 sınavı hakkında yorum yapmıyorum 68 aldım..
    13 mayıs 2012 sınavında yine 78 puan ile başarılı olarak 2 yıl sonunda sertifika sahibi oldum...

Mehmet Emin DİNCEL bu yazıya teşekkür etti.
  18. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

bende kendime talihsiz derdim. geçmiş olsun.

19. Mehmet Emin DİNCEL

Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

:alkış: Azmin elinden ne kurtulmuş :)

20. SerkanCEBECIOGLU

SerkanCEBECIOGLU TÜİSAG Üyesi

2 Temmuz 2011 tarihli sınava ilişkin mahkemede son durum

Dosyaya Ait Bilgiler

Dairesi ONUNCU DAİRE
    Genel Evrak Yıl - No 2012-86629
    Esas Yıl - No 2012-3820
    Davanın Türü İPTAL DAVASI(TEMYİZ)
    Davanın Konusu İSTİSNALAR