Duyuru Sınav Soru Sayısı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında İsmail Faruk TÜMER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. İsmail Faruk TÜMER

İsmail Faruk TÜMER TÜİSAG Üyesi

Daha önce sınav soru sayısı konusunda çalışma yaptığımı bildirmiştim. Hazırladığımız itiraz dilekçesini inceleyip ilgilenenlerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na göndermeleri halinde sonuç alacağımız umuyoruz.

Melahat Koşar ve semra bu yazıya teşekkür etti.
  2. semra

semra TÜİSAG Üyesi

Merhaba Sayın İsmail Faruk...Çok teşekkür ediyorum hazırladığınız itiraz dilekçesi için...Bakanlıkta hangi birime gönderdiniz bende göndermek istiyorum...Umarım sonuç alabiliriz...

3. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

umarım işe yarar ancak bildiğim kadarıyla bakanlık soru sayısı hakkında her türlü değişiklik yapma hakkını saklı tutuyor.adamlar tek soru bile sorabilir bu durumu kanunen koruma altına almışlardır diye düşünüyorum...

60 soru gerçekten çok az mevzuat kısmı yüzde 30...18 soru ediyor yani.kalan 42 soru hava civa.yönetmelikten sorduklarında yönetmeliğe hakim birinin soru kaçırma şansı oldukça düşük.ama uygulama kısmında öyle sorular soruyorlar ki yanıtlayabilmek için o konuda yıllardır çalışmış olmak gerekiyor...

bunu da bilerek yaptılar bence amaç geçirmek değil bırakmak...artık yeterli a ve b uzman sayısına ulaştılar.bundan sonra alım yapmak istemiyorlar.ben bakanlığın ösym ye devrettiği bu sınavda zerre kadar iyi niyet göremiyorum.formalite icabı yapılacak ve başarı oranı % 2,3 lerde kalacak.

ayrıca ösym artık güvenilir bir kurum değil.sürekli soruları çalınıyor , birilerine sorular sızdırılıyor. birilerinin eline sorular geçerse onlar geçecek bizler de yatırdığımız sınav ücreti yanımıza kar kalıp çakacağız sınavdan...

sınavın soruları açıklanmayacağından itiraz hakkımız da elimizden alınmış durumda..bu da bir iyi niyet göstergesi değil.forumlarda da paylaşamayacağız hatırladığımız soruları ösym dava açıyor...bundan sonra bu sınavlara girecekler için ellerinde çalışabilecekleri bir soru havuzu olmayacak...

karamsar gibi görünüyorum ..ama hiç sanmamakla birlikte umarım yanılıyorumdur ve aralık sınavı benzeri bir sınavla karşılaşırız ve hepimiz geçeriz...

semra bu yazıya teşekkür etti.
  4. Buse Dilmaç

Buse Dilmaç TÜİSAG Üyesi

valla çok karamsarsınız

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

biraz önce ösym ye mail attım bari çıkacak yönetmelikleri söylesinler diye.daha hangi yönetmeliklerden sorumlu olduğumu bilmediğim bir sınava giriyorum.mevzuat kısmındaki yönetmeliklerde misal balıkçı gemilerine ait yönetmelik yok.oradan çıkmayacak mı şimdi ? 40 küsür yönetmelik var bunlar 10 küsür yönetmelik belirtmiş.bu kadar mı yani işimiz sadece bunlara çalışmak mı ?

bence siz fazla iyimsersiniz..

sınavdan sonra tekrar görüşürüz bu konuyu isterseniz...

6. yeldak

yeldak TÜİSAG Üyesi

pardon.ben bir yeri atlamışım galiba.10 küsür belirtilen yönetmelikler hangileri ve nerede belirtilmiş,öğrenebilir miyim?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

semra bu yazıya teşekkür etti.
  7. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

mevzuat kısmı yönetmelikler...

Ekli Dosyalar:

yeldak bu yazıya teşekkür etti.
  8. Ömer avcı

Ömer avcı TÜİSAG Üyesi

Düşüncem şu A ve B Sınavları Şubat'ıdakı kadar zor olmasada yınede başarı oranı en fazla %35 olacak şekıdle yapılacaktır..çünkü
    Bu saatden sonra C nın sınavı kolay olsa ne olur zor olsa ne çünkü bir anlamı yok!
    Bu iş A ve B uzerınden donecegı ıcın ıs kazalarının çoğu tehlıkelı ve çok tehlıkelı kısımdadır son olarak A ve B uzmanların sınavları şubatla aynı yada daha kolay olucaktır...
    10000 adet A olmasanına rağmen en az yarısı bu işi yapmamakta...ve yapmayı düşünmüyor yada duzenlı bir iş hayatı var !3000 prim gunü sayısı yüksek bır oran..
    Halen B ve A uzmana ıhtıyaç var !

9. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

valla soru sayısının 60 a düşürülüp 90 dk süre verilmesi sınavın zorluğu noktasında beni çok rahatsız ediyor.%35 bence aşırı iyimser..şubattan çok daha zor olacağını düşünüyorum.eğer hala ihtiyaç olsaydı şubatı o şekilde yapmazlardı...

10. Ömer avcı

Ömer avcı TÜİSAG Üyesi

Dikkat ettiyseniz 23 şubat B sınavı daha kolaydı ben heralde fulle yakın yapardım...neden B kolaydı çünkü B sınıfına halen ıhtıyaç var..
    A sınıfında 68,75 de kaldım..A nın zor olmasının nedeni yeterı kadar A olması..Bakanlık isg katipden A ve B uzmanların ne kadar sözleşme yaptıklarına bakacak eğer az ise kolay yoksa zor olucak...
    60 sorunun 90 dakıka olması demek bence bu işi iyi bilenler için çocuk oyuncağı, bilmeyenler için hap bilgiler vs ile çalışanlar için zor olucak demek ...
    Halen ıhtıyaç var ama eskisi gibi değil...artık bilgili C B ve A alıcaklar..soruların hepsı buna yönelik olucak,.
    Piyasa da fazla A yada B olması tam istedikleri gibi olucak ...çünkü denetim OSGB ler üzerinden olucak ceza esnafa değil OSGB ye kesılıcek kalıte osgbler üzerinden sağlanacak ...OSGB ler kapanmamalı bu yüzden ucuza A ve B olması lazım C yı çözdüler ...bu sınav biraz daha kolay olucak!
    23 Şubat'ın zor olmasının başka bir nedenı aralıkda çok kolay olması nedeniyle oluşan tepkidır..

11. kenny

kenny TÜİSAG Üyesi

umarım ben yanılıyorumdur ve siz haklı çıkarsınız...

12. Ömer avcı

Ömer avcı TÜİSAG Üyesi

Hayırlısı olsun..hepimiz için başarılar ...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica