Sınıf Yükseltme Sınavı Hakkında Itiraz Edecekler ....

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında alinalbant84 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. alinalbant84

alinalbant84 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bu sınıf yükseltme mewzuu zaten karışık olan isg pazarını tamamen içinden çıkılmaz bi hale getirdi.çıkan yeni uygulamayla alakasız bir sürü insan ben b yim ben a yım diye ortada dolaşacak.bu duruma bir dur diyebilmek adına yapılabilecekleri oturup konuşmalıyız.iyi çalışmalar

ISGurusu, degiray, arwen ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. astamigga

astamigga TÜİSAG Üyesi

Primi tutanlar durumundan çok çok memnun.biz gibi 3 yılını bu işe vermiş aktif uzmanlık yapmış olanlara ise madur durumuna düştük.10 yıllık iş tecrübemiz var diyenler bu işe ne kadar gönül vermiş bilinmez.çoğu 8000 primden bahseden emeklilik yıllarında ek gelir için kullanacak sertifikaya gün doğdu işte hayırlı olsun.
    Ben ve benim gibi pek çok kişi 3 yıl mesleki tecrübe ve 750 prim gün diye çıkan tabliğe göre işe alındık fakat iptal oldu ve şu an işsiz kaldık.
    Hakmı bu.İnsanlar mesleki tecrübelerine göre uzmanlık yapmalı verimli olabilmek için.Nace kodlarına göre hangi öeslek grubu hangi alanda çalışır tebliğini boşunamı çıkarıldı?
    meslekten soğuduk resmen.
    İnşallah iptal olur da A++ olduk diye ayağı yere basmayanlar da bizim yaşadığımız maduriyeti yaşar.
    Bişeyler yapılmalı bu prim günleri ile alakalı.
    Zaten normal şartlarda c sınıfından b sınıfına geçmek için 3 yıl çalışmak gerekiyor.Neden bu sınav hakkı için 5 yıllık prim isteniliyor ?

öftmz, öznurömer, Levent ACAR ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. erol77

erol77 TÜİSAG Üyesi

direk A sınıfına geçmek mantıksız olmuş

perfect bu yazıya teşekkür etti.
  4. alinalbant84

Is sagligini korumamiz istenirken bizim ruh sagligimizla oynuyolar

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

bilçe, Husamet, astamigga ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  5. alinalbant84

Ssk yi anlarimda bagkur primi nedir ya adam is bulamamis bakkallik yapiyoken pat a sinifi uzman oluyo daha baret bile kullanmamisken saka gibi

Husamet ve perfect bu yazıya teşekkür etti.
  6. alinalbant84

Bu durum hem isgnin mantigina terstir hemde esitlik ilkesiyle bagdasmaz ayrica 14 ocak ayini bekleyen osgblerin ve a sinifi uzmanlarin isine tas koyar zira piyasa yerlerde surunecektir.bu arkadaslar sinava girsinler yargi yurutmeyi durdurdugunda bunlarin sinava girmesine izin veren durum ortadan kalktigi anda belgelerinin dayandigi yasal durum olmadigi icin belgeleri iptal olacaktir gecmis bunu gostermistir bakanlik kafasina gore belge dagattigi zamanlarda sinava girenlerin belgeleri yasal dayanak yoklugu nedeniyle iptal olmustur saygilarimla

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Husamet ve astamigga bu yazıya teşekkür etti.
  7. perfect

perfect TÜİSAG Üyesi

gerçekten çıkan yönetmenlikten bende rahatsız oldum mesleğe yenı başlamama rağmen meslegın ıcerıgınden hoşnut kalmadım suan ıssız kaldım mesleğe başlamadan bıtırmek zorunda kaldım inş bu karışıklık duzelır mesleğe gonul verecek insanlar piyasada a yada b sınıfı uzman olur

8. alinalbant84

Bekleyecez ve gorucez ekmekle oynamak basit bi mewzu degil ille birileri mahkemeye dogru yollanmistir bile cunku sınav oncesi mahkeme acilmasi cok daha etkili olacaktir allah yardim.etsin

Husamet bu yazıya teşekkür etti.
  9. 123esin

123esin TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu iki sınavlık bir durum mu? yönetmleik kaldırılacak mı? çünkü bir çok uzmanında daha günleri yetmeyebilir. Zaten baştan saçma uygulama olmuş. Yinede tabiki bir çok insana fırsat yaratacak fakat benim gün sayım tutmuyor ne yazık ki.

10. cagdashacioglu

cagdashacioglu TÜİSAG Üyesi

Bu konuda açılmış veya açılmakta olan bir dava var mı? bu konuda bilgi sahibi olan var mı arkadaşlar?
    Çok ilginçtir, 1 yıldır uzmanlık yapıyorum ve yüksek lisansla şununla bununla ya da daha hiç saha tecrübesi olmayan, yanımda staj yapmış veya daha sınava yeni girecek insanları alıp bizim üzerimize koymak istemeleri çok abes geliyor. Hiçbir mesleğin etiğine ve hakkaniyetine uymayan bir karardır bu!!!

öznurömer, Cevahirim, Husamet ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. alinalbant84

Cagdas bey muhakkak birileri dava acacaktir sadece oturup beklicez sonunda bugun gulenler aglayacaktir zira hukuk dewleti mantigina terstir yapilan ben yaptım oldu mantigidir

Husamet, arwen ve cagdashacioglu bu yazıya teşekkür etti.
  12. cagdashacioglu

Bakanlık nasıl isterse öyle olur gördüğümüz gibi, baksanıza 3 veya 7 yılda yönetmelikte belirtilen İGU kıdem atlama süreleri uzatılarak 1500 ve 3000'e çıkartılıyor...Mantık ne? Hani mesleki tecrübe, bu koşullarda mı gelişecek veya düzelecek Türkiye'deki uzmanlık hizmetleri... risk analizi nasıl yapılır bilmeyen (sadece 1 örnek) insanlar mı B ve A sınıfı olarak hizmet verecekler?

Cevahirim ve ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
  13. EmekChe

EmekChe TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,

Sınava girecek arkadaşlara öncelikle başarılar...Hepimiz şunu çok iyi biliyoruz,bu şekilde bir 'Çözüm' İSG ruhuna aykırı bir durum..Salt mevcut A ve B sınıfında oluşan eksiği bu şekilde doldurmak,bu işe ne kadar 'ciddiyetsiz' bakıldığının göstergesidir..'Sorumluluğu' bu kadar yüksek olan bu mesleğin,sadece 'Prim gün sayısı' ile değerlendirilmesi bir faciadır..Bu şekilde 'A sınıfı' olacak arkadaş,bir İnşaat yapım sürecinin en sorumlusu olacak kişidir..Maalesef, 'Yüksek maaş hayali' ile,kimse bunu sorgulamadan,balıklama atlıyor..Bu işin TEORİK ve PRATİK eğitimini almadan,bu işi yapmak akla zarar bir durumdur..Öte yandan,Yüksek lisans yapan,şantiyelerde ve sahalarda 2-3 yıl deneyimi olan kişiler,'Prim gün sayısı' yetmediği için bu sınavlara giremiyor,buda ayrı bir mağduriyet..Ekte ANAYASA MAHKEMESİ'ne bireysel başvuru formu var..Uygulamaya itiraz etmek,bağırmak,çağırmak bir şey ifade etmez..Herkes bireysel olarak başvuru yaparsa,bir sonuç çıkacaktır..Yada ortak bir metin hazırlayıp,herkesin aynı şeyi yazıp,başvuru yapmasını sağlıyacağız...

Ekli Dosyalar:

fatih818, öznurömer, Ceyhun Sönmez ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  14. cagdashacioglu

Ali bey korkum şudur ki, önceki yürütmeyi durdurma kararı kanuna aykırılık yüzündendi, ancak şuan bu da yok...

15. alinalbant84

Biz bu basvuru isini ortak halledelim hocam bir konu acalim herkes bi topalnsin yada artik tek tek bakalim

16. EmekChe

EmekChe TÜİSAG Üyesi

Kanun olmasından kaynaklı sadece Anayasa Mahkemesi durdurabilir...

17. alinalbant84

Hocam bi cozum cikar biz bi anayasa mah kapisini calalim da

18. mevlutcimen

mevlutcimen TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben dava hakkında size yardımcı olabilirim. Dava açma ücreti ise 178.50 Tl kadar tutuyor. Bilgilerinize. Ayrıca pat diye anayasa mahkemesine dava açamazsınız. İlk olarak davanızı bulunduğunuz yerdeki bölge idare mahkemesine dava başvurunuzu yapacaksınız.

19. mevlutcimen

mevlutcimen TÜİSAG Üyesi

Ayrıca bütün bakanlıkların içinde en beceriksiz olanı da gene çalışma bakanlığıdır. Yahu arkadaş çıkan mevzuatlar olsun, diğer idari işlemleri olsun tam bir rezalet... Ben A.B,C sınıf ayrımının tamamen kaldırılmasını ve nace kodlarına göre her işyeri için belirli bölümler belirlenerek iş güvenliği uzmanlığı yapılması kanısındayım. Bir maden mühendisi ne anlar inşaat sektöründen yada bir inşaat mühendisi ne anlar maden ocağından

Abdullah Gökçen, Ali GÜLEN ve ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
  20. mevlutcimen

mevlutcimen TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar eğer dava açacaksanız başvuru sürelerini kaçırmadan ve 21 aralıktaki sınav yapılmadan başvurularınızı bir an evvel yapın. 21 aralıktan sonra iş güvenliği uzmanı olanların sertifikaları iptal edilmeyebilir. Çünkü şöyle bir durum var VERİLEN HAK GERİ ALINMAZ bu mantıkla bir an evvel başvurunuzu yapın

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica