Sınıf Yükseltme Sınavı Hakkında Itiraz Edecekler ....

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında alinalbant84 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gazihan YILDIZ

Gazihan YILDIZ TÜİSAG Üyesi

Herkes bu işi kendine yontuyor. 2 aylık belgeyle uzman olup 3 sene çalışıyorum diyenler 40 yıllık uzman gibi hava atıyor. Yeni mezun olanlar havadan meslek sahibi oldum diye düşünüyor. Prim gün sayısı tutanlar üst sınıfa yükselicem diye seviniyor. Üst sınıfta olan aç gözlüler uzman sayısı artacak kazandıkları 10bin liralar 20 binliralar kalmayacak diye tutuşuyor.

bende uzmanım ama bu işi böyle yok iptal ettirelim yok mesleki şartla falan işin içinden çıkamazsınız. Bu işin doğrusu 4 yıllık lisans bölümü açılacak ,İş Güvenliği Mühendisliği bölümü kurulacak bu haksızlıklar anca öyle ortadan kalkacak. Yoksa böyle herkes kendine yontar durur.

Last edited by a moderator: 22 Ekim 2013
  2. 123esin

123esin TÜİSAG Üyesi

Şimdi öyle bir konuda var tabiki ama nasıl ayırt edeceklerki bu konuyu onuda bilemiyorum tabiki bende herkes gibi kendimi düşünüyorum bu yönetmelik 11.10.2013 te yayınlandı fakat kanunun geçici 4. maddesinin 2. fıkrasını yayın tarihinden itibaren 1 yıl içinde geçerli kalacak diyor. Yani bu mesleği yapanlar arasında bile haksızlık olur belki bir kaç gün ile kaçırabilicez çünkü kanunun o maddesi daha önce yayınlanmış bilmiyorum buradaki amaç ne kimler için yapılıyor.

3. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

AMAN İTİRAZ EDİN GECİKMEYİN....tüm türkiye size kalsın

4. Husamet

Husamet TÜİSAG Üyesi

Doğru söylüyor, arkadaş...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Execute

Execute TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar başvurumuzu nereye ve nasıl yapacağız. Bölge idare mahkemesi mi yoksa danıştay mı ? Bilgili olan arkadaşlar ayrıntılı bir açıklama yaparsa memnun olurum. Ben bu başvuruyu yapacağım.

6. Bora Çağlayansu

Bora Çağlayansu TÜİSAG Üyesi

Çağdaş bey 3 yıl uzmanlık yapan c sınfı b,4 yıl b uzmanlık yapablar a oluyor onda bir değişiklik yok.Yanlış anlamışsınız yönetmeliği

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. kouteam

kouteam TÜİSAG Üyesi

Ali Bey, Mantıklı bir insana benziyorsunuz. Acaba saçma sapan sadece para verilip, parasını verdim belgeyi aldım mantığıyla yüksek lisans yapıp sınırsız b ve a sınavına girme hakkı için ne diyorsunuz acaba.?? Bizleri aydınlatır mısınız?

AYŞIN ÖCMENLER bu yazıya teşekkür etti.
  8. alinalbant84

alinalbant84 TÜİSAG Üyesi

Konumuz bumu simdi orda en azindan bi yuksek lisans programina zaman ve para harciyo insanlar bunda oda yok

9. ARİS İSG

ARİS İSG TÜİSAG Üyesi

SEBEP NEY ? e İtiraz ediyorsunuz Yada Buna Hakkınız varmı ? 1993 yılında İş güvenliği ile tanıştım, o zamanlar sizler belkide farklı hayallerdeydiniz.2004 yılında sertifika verilmeye başlandı sonrasında itiraz itiraz itiraz bu günlere geldik ...Bu günde yanlış yapanlar var hesabını veremezler çünkü bu işe gönül verenler A-B-C nin derdinde değildik zaten...Bakanlık bir an önce sistemi çalıştırmaya çalışıyor ..Aslında herkes Kendi işini yapsa sorun yok ta Önüne gelen UZMAN OLMAK İÇİN tırmalıyor. C belgesi alan arkadaşlar A-B sınavı için hak kazananlar 1800 ve 3000 gün de fotoğraf çektirmediler. Ama bu iş te çok güzel para var diye de Bu kadar ayağa düşecek bir meslek değil . sınav da yap 70 soruyu doğru al belgeni bu iş bu kadar basit Nazar etmeyin ne olur çalışın sizinde olur

Last edited by a moderator: 23 Ekim 2013
    ediko, e-mine ve oğuz bakar bu yazıya teşekkür etti.
  10. Feyzullah GENÇKAYA

Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi

Zaman ve paranın alasını mesleki tecrübesini kullanacaklar da harcamıştı.
    Yorumlardan birinde bir arkadaşım güzel söylemiş katılıyorum A B C diyene kadar keşke sektörel ayrım olsa. Neden mi? Çünkü İş Güvenliği Uzmanıyız biz, bakkaldaki de iş , temizlik firmalarının yaptığı da iş, metro inşaatlarında çalışanların ve yollar kocaman devasa inşaat yapıların da çalışanlarında yaptığı iş,
    Yani her daldan uzman lazım. Birde bu açıdan bakalım!!!
    Sadece bağ-kur yatırmış ve bakkallık yapmış hiç iş güvenliği uzmanlığı yapmamış. Sanıyor musun ki o belgeyi aldıktan sonra çok tehlikeli sınıfta uzmanlık yapabilecek, hodri meydan diyeli.... yapabilecekse buyursun... zaten hapse düşmeden o işi yapabiliyorsa o adama helal olsun denir....hoş beceremeyip eline yüzüne bulaştırdığında da gerçek uzmanlık yapanların değeri kıymeti aratacaktır diye düşünüyorum. bence sakinleşip sakin kafa ile tekrar düşünmekte fayda var....

11. Durumumuz: Kervan yolda toparlanır... (yönetmeliklerin çıkış şekli, zamanlaması)
    İtiraz edenler niye itiraz ediyor? İyi değerini kaybetmeyecektir, merak etmeyin.
    Siz bekleyin, eğitime girin, süre dolunca sınavla C iseniz B'ye; B iseniz A'ya geçin.
    Bu endişeler, özellikle rızık endişeleri yersiz.
    Ayrıca 21 aralık sınavında "başarılı olanlar" sınıf atlayacaktır. Sokaktan, bakkaldan aday sınıf atlamayacaktır.

AYŞIN ÖCMENLER, perdeler ve Feyzullah GENÇKAYA bu yazıya teşekkür etti.
  12. mevlutcimen

mevlutcimen TÜİSAG Üyesi

bölge idare mahkemesine başvuru yapacaksınız. Eğer bölge idare mahkemesinden ret cevabı alırsanız ondan sonra danıştaya temyize gidersiniz.

Execute bu yazıya teşekkür etti.
  13. Cevahirim

Cevahirim TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba,

Tanınan imtiyaza değil aslında itirazımız, sorun hiç değilse 1 yıllık İSG tecrübesi aranmalı diğer konu sadece İSG alanında 2 yıldır çalışıp uzmanlaşmış birisi daha önce iş tecrübesi olmadığı için 1 yıl beklemek zorunda bu durumda olan arkadaşların ön planda tutulması gerekmezmiydi. Saygı ve sevgilerimle

Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
  14. Su skandal karar bir an önce mahkemeden dönmeli ama hak ve adalet tanımayan bir ülke oldugumuz için ben bu kararın iptal olacagını sanmıyorum...

15. Uygar Avcı

Uygar Avcı TÜİSAG Üyesi

burdan ekmek çıkmaz artık arkadaşlar olan oldu önümüzdeki maçlara bakalım

16. mevlutcimen

mevlutcimen TÜİSAG Üyesi

itiraz edeceklere ufak bir tüyo vereyim. Söz konusu olan yönetmeliğin 8. maddesi ile geçici 2. maddesi birbiriyle çelişkiye düşmektedir. 8. maddede sınıf yükselmenin nasıl ve ne şekilde olacağı apaçık belirlenmişken, geçici madde 2 çıkarılarak 8. maddeden tamamen farklı zıt bir işlem uygulaması yapılmaktadır. Geçici madde 2, 8. maddeyi tamamen yalanlamakta ve 8. maddede belirtilen yıllara göre belge yükseltmekte olan kişilere tamamen haksızlık edilmiş olacaktır. Bu da Anayasamızın 10. maddesinde belirtilen eşitlik ilkesine aykırı bir durum oluşturmaktadır. Yani geçici madde 2 gücünü torba yasadan almış olabilir. Ama söz konusu Anayasadaki maddenin ihlali varsa afedersiniz ama torba yasaya p.k yemek düşer. Siz anayasanın 10. maddesindeki eşitlik ilkesiyle bağdaşmamasını mutlaka belirtmelisiniz.

Execute bu yazıya teşekkür etti.
  17. mevlutcimen

mevlutcimen TÜİSAG Üyesi

itiraz edeceklere ufak bir tüyo vereyim. Söz konusu olan yönetmeliğin 8. maddesi ile geçici 2. maddesi birbiriyle çelişkiye düşmektedir. 8. maddede sınıf yükselmenin nasıl ve ne şekilde olacağı apaçık belirlenmişken, geçici madde 2 çıkarılarak 8. maddeden tamamen farklı zıt bir işlem uygulaması yapılmaktadır. Geçici madde 2, 8. maddeyi tamamen yalanlamakta ve 8. maddede belirtilen yıllara göre belge yükseltmekte olan kişilere tamamen haksızlık edilmiş olacaktır. Bu da Anayasamızın 10. maddesinde belirtilen eşitlik ilkesine aykırı bir durum oluşturmaktadır. Yani geçici madde 2 gücünü torba yasadan almış olabilir. Ama söz konusu Anayasadaki maddenin ihlali varsa afedersiniz ama torba yasaya ...... yemek düşer. Siz anayasanın 10. maddesindeki eşitlik ilkesiyle bağdaşmamasını mutlaka belirtmelisiniz.

Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
  18. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

hazır dava açmışken isg tezsiz yüksek lisansı 6 ayda bitirip hiç c sınavına bile girmeden direkt b sınıfı uzman sınavına girme hakkını kazanma durumuna da dava açın. tezsiz yüksek lisans olur mu hiç!! tezli olsa anlarım.
    saçma bu işi b sınıfı uzman olarak yapmak için 6 aylık eğitimin yetebilmesi durumuna ne diyorsunuz? parası olan 10-12 bin verip bu sertifikayı alıyor yıllardır. neden kimsenin buna sesi çıkmıyor??

AYŞIN ÖCMENLER ve eda2 bu yazıya teşekkür etti.
  19. berkinmutlu

berkinmutlu TÜİSAG Üyesi

yüksek lisans ve doktora mantığı bir tek iş güvenliği için geçerli bir uygulama değildir. Neredeyse tüm yüksek lisans bölümlerinden sonra devletin almaya hak kazandırdığı belgeler mevcut. Misalen Lojistik üzerine yüksek lisans yaptığınızda ODY belgesi almaya direkt hak kazanırsınız. Doktorasını yaparsanız ÜDY. Bu uygulamalar yanlış uygulamalar değil. Derseniz ki eğitim kalitesi vs. o apayrı bir tartışma konusu...

20. eda2

eda2 Guest

haklısınız. derslerde yoklama bile alınmayan formalite gibi bi eğitim. parası olan gidiyor işte. ne ales ne İngilizce ne de lisans ortalaması şartı var. özel üniversitelerin rant kapısı. yeni mezun bi kişi bu eğitime 6 ay devam edip B sınıfı uzman olabiliyor yani. prim olayı ne kadar mantıksızsa ''tezsiz'' yüksek lisans da o kadar mantıksızdır. bu durum da geçici bi süreç. ilerde tezli şartı konulacaktır. geçiş dönemi olduğu için tezsiz olması kabul ediliyor

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica