Sınıf Yükseltme Sınavı Hakkında Itiraz Edecekler ....

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında alinalbant84 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. CemalDemir

CemalDemir TÜİSAG Üyesi

bu neyin telaşı beyler bayanlar. neden bu kadar kotu oluyorsunuz. sistem bağları düğümleri çözmez mi? Kocamaaaan inşaatlar yapmış patronlar, ehil mühendisler, maden kurmuş yönetmiş kişiler, kimyasalla calişmis muhendisler, patronlar, çok tehlikeli sektorleri yönetmiş patron ve mühendisler. İşçi sağlığı iş güvenliğinden anlamayan kanunla bir sekilde A olmuş uzman arklara para kaptırırmı sence. kac ay tutarlar firmalarında sence bu adamı 1 ay mı 2 ay mı 3 ay mı siz cevaplayın. Yada sizce bileğinin hakkı ile A olmuş Bir tekstil mühendisini Kaç maden patronu İGU olarak işe alır. A olmuş bir İGU maden mühendisini kac tekstil patronu İGU olarak işe alır. Almaz dimi almaz almaz alsa da 2 ay bilemedin 3 ay tutar. Hiç kimse korkmasın uzulmesin karalar bağlamasın. O eski bileğinin hakkı ile gelmiş A lar uzulmeyin. Deneyim referans, tecrubeler ve bilinc sizde oldukca sizin 10 binler 20 binler yine devam eder. Uzulme sen. Sevinmeyin yeni kanunla İGU dan anlamayan A lar( ben dahil) kimse size deneyim, tecrube, referans bilinc olmadan 10 binler 20 binler vermez. A değil X olsan :) ne olur. bu arada bende 3000 gun tutan C yim. Realite farklı bir olay hocam. Kağıtlar hikaye bence.
    Yazıktır gunahtır arkadaslarımızın mutlulugunda uzulmek. onların mutululugunu engellemek için her yolu denemek. Ben bole dusunuyorum.
    Saygılar.

2. berkinmutlu

berkinmutlu TÜİSAG Üyesi

ileride tezli şartı konulursa verdiğim örnektekine de konulması gerekir. tezli ve tezsizin neye göre ayrıldıkları ortada o konuda size katılmıyorum. prim olayı kadar da saçma değerlendirmenize de katılmıyorum. ayrıca bence bu kadar katı şekilde değerlendirmeden önce diğer meslek dallarındaki durum ve diğer örnek alınabilecek ülkelerdeki durumlara da bir göz atmanız gerekiyor. Yüksek lisans doktora meselesiyle prim meselesini ayırmak gerekli çünkü birinde (gerçekleşiyor gerçekleşmiyor ayrı bir tartışma) eğitim var(devlet bu eğitimle diyorki ben bu kişileri daha fazla bilgi ile donattım) diğerinde nerede yapıldığına bakılmaksızın(aç bir bakkal, ya da tv tamircisinde çalışmış ol hiç farketmez) tecrübe var. Yüksek lisans ve doktora konusunda benim katılabileceğim nokta tecrübesi olan kişiler açısından bakıldığında rahatsız edici olduğudur.

3. e.akin

e.akin TÜİSAG Üyesi

3000 gün pirim ödenmiş olmasını küçümsemek yanlış galiba, 8-10 yıl anlamına geliyor bu. bu kadar iş hayatı tecrübesi bi farklılık yaratıyor olması lazım. en az 35-40 yaşında demek. kimseyi küçümsemek yada eleştirmek için söylemiyorum ama hayat tecrübesi bile A sınavına girmeyi hak ediyor bence. ama en doğrusu meslek gruplarına göre bi ayrım yapılsaydı daha sağlıklı bir uygulama olurdu bence. bi de bu bakkalda markette 3000 gün doldurulmuş söylemide yanlış bence. böyle durumda olanlar varsa bile ihmal edilebilir sayıdadır.

Erdal YILMAZ, ISGurusu ve Murat Erşahinoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  4. eda2

eda2 Guest

1 aylık eğitimle c sınıfı uzman olunmaz diyor bu işin tecrübeli ve yaşlı uzmanları. ama 6 aylık formalite bir eğitimle B sınıfı uzman da olunmaz diyorum bende. yüksek lisansta en önemli aşama tezdir. en az bir yıl tez aşaması sürer. bilginin pratiğe dökülmesidir. bilimsel veriler ortaya koymaktır. ayrıca öyle herkes para bastırıp da girebiliyorsa hiç bir şart aranmaksızın bu programlara kurstan bi farkı yoktur bu eğitimin. ayrıca tezsiz yapan kişinin doktoraya başvurma hakkı yoktur. neden sizce? yeterliliği olmadığı için olabilirmi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
  5. Oğuzhan YAVUZ

Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi

Konu çok dağılmış.... Herkes açık bir şekilde fikirlerini paylaşmış....
    Bu başlığın temeli çıkarılmış olan bir yonetmelik maddesine itirazdır.....

Ben bu maddeye itiraz edenlerin başındayım.... Gerekçemi gerekli yerlere en kısa zamanda yapmak istiyorum. Bunun için aynı fikirde olan arkadaşlarımla iletişim kurup yargı yoluna gitme kararındayım...

YARGI sürecinde beraber olmak isteyen arkadaşlar maillerinizi bekliyorum

Kazasız çalışmalar dilerim...

astamigga bu yazıya teşekkür etti.
  6. berkinmutlu

berkinmutlu TÜİSAG Üyesi

yazdıklarınıza cevap benim yazdıklarımda zaten mevcut. konuyu uzatmaya gerek yok... sonuç olarak bir sınav var herkes o sınava girecek bilen geçer bilemeyen geçemez... ayrıca madem bu kadar karşısındasınız yasal yollara başvurmalısınız o zmn...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mevlutcimen

mevlutcimen TÜİSAG Üyesi

kardeş ben davamı açtım. Bir önceki sayfada da belirttiğim nedenleride ekledim başvuru dilekçeme sizde daha fazla zaman kaybetmeden yargı sürecini başlatın. Yoksa atı alan üsküdarı geçecek

astamigga ve Execute bu yazıya teşekkür etti.
  8. bbulut78

bbulut78 TÜİSAG Üyesi

"İSG PAZARI" ne demek!!!!!!!!!!!!
    İSG'ye pazar gözüyle bakmak, İSG KÜLTÜRÜNÜ HİÇE SAYMAKTIR, grubunuz hayırlı(?) olsun.

9. Oğuzhan YAVUZ

Mail adresim : chemical.engineer16@hotmail.com
    Evet sınav yapılmadan sonuçlandırılması gereken bir durumla karşı karşıyayız... Ve derneklerin sus pus olup bir kenera çekilmesi hiç hoşuma gitmiyor.....!

furkan68 bu yazıya teşekkür etti.
  10. Guzin

Guzin TÜİSAG Üyesi

neyin telaşını yaşıyorsunuz arkadaşlar, şartları tutanların B ve A sınavına girmesi sınıf yükselmesi Türkiye şartlarında böyle bir fırsatın çıkması normal.
    ben şu konuya değinmek istiyorum; ''inşallah yönetmelik iptal edilir'' diyen arkadaşlar aynı durumda olsalardı bu sınava girmeyecekler miydi!!! çokk merak ettiğim bir durum.
    ayrıca şu anda B veya A sınıfı olan meslektaşlarımızın mesleki tecrübeleri C sınıflarından daha fazla oldukları için piyasa şartlarında zaten kendilerini ispat etmişlerdir diye düşünüyorum, neyin telaşındasınız???
    son olarak kendi adıma söylüyorum eğer A sınıfını geçersem illa çok tehlikeli sınıfta yer alan her önüme gelen firmayla zaten çalışmayacak kadar aklıselim'min...
    beni üzen bu forumda herkes meslektaş sayılır; uzun süredir çok insanın beklediği yönetmeliğin inşallah iptal edilir deyip kazanç kapısının azalacağını düşünenlerin bu şekilde yorumlar yapması.
    sınava girecek arkadaşların hepsine şimdiden başarılar diliyorum.
    A olan değil başarılı olan kazansın.
    kalın salıcakla.

11. Ali GÜLEN

Ali GÜLEN TÜİSAG Üyesi

Evet degışıklık yok ama 3. yılın sonunda kursa gidip eğitimi tamamladıkdan sonra B sınavına gireceksınız. Aynı şekilde Bden A ya gecerkende.

burcugozacan bu yazıya teşekkür etti.
  12. e.akin

e.akin TÜİSAG Üyesi

aynen katılıyorum güzin hanım

Guzin bu yazıya teşekkür etti.
  13. e.akin

e.akin TÜİSAG Üyesi

atı alan kim, üsküdarı geçen kim kardeş, bu atı alan dediğiniz insanlar sizden fazla emek, para ve zaman harcamış olabilirler mi acaba?

Erdal YILMAZ ve Guzin bu yazıya teşekkür etti.
  14. Tahsin kaynak

Tahsin kaynak TÜİSAG Üyesi

İyi de 8.madde normal şartlarda sınıflar arası geçişin nasıl yapılacağını belirtiyor , geçici madde ise adı üzerinde uzman yetersizliğinden geçici bir süre için çıkarılmış adı üzerinde geçici bir madde.Bu iki madde birbirine zıt değil.Demişler ki "normal şartlarda böyle olur (Madde 8) ancak belirli bir süre için sınırlı sayıda sınavla şu durumda olanlar da sınıf atlayabilir (Geçici madde 2)" . Dolayısıyla bu iki madde arasında çelişki yoktur.Kanun ve yönetmeliklerimizin geçici maddelerini incelerseniz benzer bir çok durum söz konusudur.(Ör.:Madde diyor ki "bu böyle yapıla!" ancak biraz alta indiğinizde geçici madde diyor ki "şu zamana kadar böyle değil de şöyle yapanlar da yapmış sayılır ..." gibi ). İşin etik boyutunda endişelerinize katılıyorum, ancak tekrarlıyorum bu iki madde birbirinin zıttı değil ve anayasanın eşitlik ilkesine aykırı değil.İşin etik boyutunu da Bakanlık karar vererek çözmüş (prim gün sayılarının tespiti ile). Bence mahkemeden hiç bir şey çıkmaz , herkes için hayırlısı olsun inşallah ...

15. Oğuzhan YAVUZ

Mail adresim : chemical.engineer16@hotmail.com
    Evet sınav yapılmadan sonuçlandırılması gereken bir durumla karşı karşıyayız... Ve derneklerin sus pus olup bir kenera çekilmesi hiç hoşuma gitmiyor.....!
    Telaşında olduğumuz bir durum yok güzin hanım. Sadece kendi açımdan baktığımda haksızlık yapıldığını düşünüyorum ve bunun içinde yargı yoluna başvururyorum.

Kafadan uydurma 1500 ve 3000 gun prim sayılarının gereksizliğini vurgulamak istiyorum. Elbetteki işinin ehli uzman olarak çalışan arkadaşlarımız için açılan sınavlar sevindirici.

Fakat bu sayılar bir kıstas olamaz....

A yada B sınıfı olmak işi layıkı ile yapmak anlamı taşımıyor... Türkiye şartlarında böyle bir fırsat diye adlandırılan sınavda başarılı olabilecek hiç deneyimi olmayan birçok C sınıfı uzman bu sınava girmeye hak kazanıyorsa, işini severek yapan emek harcamış 2 senelik C sınıfı bir uzmanında bu sınava girmesi gerekmez mi ?

Herkes kendi açısından bakıp pay biçiyor....

FUNDA3426 ve perfect bu yazıya teşekkür etti.
  16. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

Bunlar beyhude serzenişler. Birde uzman havasında olup temel hukuki mevzuatı bilmeden anayasa mahkemesine bireysel başvurudan bahseden arkadaşlarımız var.Kanun yapıcı kanunu yapmış. Kanunun anayasaya aykırılığı varsa iptali için siz bireysel olarak başvuramazsınız. Kanunların anayasaya aykırılığı iddiası ile anayasa mahkemesine iptal başvurusu ( bunu bir kaç kez daha önce yazdım.) ancak, cumhur başkanı, anamuhalefet partisi veya 110 milletvekilinin imzası ile yapılabilir. Sizin bahsettiğiniz anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkı ise biz yönetenlerin kulu olan tebaya bir iyilik için verilmemiştir. İktidar, bu bireysel başvuru hakkının bu kullarına, yargı kararlarına itiraz için vermiştir. Bunu da iyilik olsun diye yapmamıştır. Çünkü Avrupa insan hakları mahkemesine mağdur olduğunuzu düşündüğünüz konuyu götürebilmeniz için ülkenizdeki iç hukuk yollarını bitirmiş olmanız gerekmektedir. Belki biliyorsunuzdur, Avrupa insan hakları mahkemesinde en çok dosyası olan ve en çok cezayı alan ülke Türkiyedir. Bizi yönetenlerin evrensel adaleti mahkemelerde sağlamak yerine, vatandaş Avrupa insan hakları mahkemesinde hakkını aramasın diye onu yıldırmak için iç hukuk yolunu uzatmak ve burunlarını iyice sürtmek ve bu şekilde bu işten vazgeçirmek adına , yargı kararları ile ilgili olarak anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkı tanımıştır. Yoksa biz garip kullar, yasaların iptali için bireysel başvuru yapamayız. Bazı arkadaşlar, bunu bile tam bilemiyorlar. Ama İSG konusunda herşeyi çok iyi bildikleri edasındalar. Prim günü ile A ya geçilir miymiş ? bu haksızlık, eşitsizlik değil mi ? diyorlar. Zaten bunu söylemeleri evrensel anlamda ayrımcılık, eşitlik veya eşitsizlik hangi durumda ortaya çıkar bunun bile farkında olmadıklarını gösteriyor.
    Aslında tek gerçek herkesin kendi maddi çıkarları açısından olaya yaklaşmasıdır. Herkes biliyor ki bu uygulamadan sonra A ' ların o eski rekabetsiz ortamı bitecek. Eskisi kadar yüksek ücretlere posizyonlarını değerlendiremeyecekler. C olupda prim nedeni ile B veya A ya geçemeyenler de İSG uygulamasının sağlıklı olamayacağı endişesinden değil, kendilerinin maddi olarak bu işe ilk başladıklarında umdukları şekilde hızlı bir getiri sağlayamayacaklarından ötürü, İSG örtüsü altında kızgınlıklarını açığa vuruyorlar. Bu arkadaşlar iddialarında gerçekten samimi iseler, kanunu iptal edelim, oraya, şuraya buraya başvuralım demezler. İG uzmanlığı sistemini, sınavlara katılmayarak protesto ederler. Taaki, YÖK, yüksek puanla öğrenci alan üniversitelerde 4 yıllık iş güvenliği mühendisliği bölümü açana dek. Yoksa bu iş ne 2 yıllık MYOkullarıyla nede kıyıda köşede kalmış özel üniversitelerde tezsiz yüksek lisans adı altında düzenledikleri üfürükten kurslarla olmaz. Herkes fırsat eşitliğinden haksızlıktan bahsediyor, ama 8 - 10 bin liraya B için sınav hakkı verilmesinden şikayet etmiyor. Bu haksızlık değil mi ?Bu parayı ödeyemeyecek olanların günahı ne ? Boş kağıda arkadaşın yerine imza atılarak yoklamaların toplandığı, devam zorunluluğu bile olmayan sözüm ona yüksek lisans kurslarıyla B hakkı parayla satılınca sorun yok ama 8 - 10 yıl gerçek iş deneyimi olan bir kişi bu hakkı ( o'da bir kereliğine ) alınca haksızlık, eşitsizlik oluyor. Devam zorunluluğu olmayan, tez bile hazırlatılmayan 8 aylık ( ayı minumum 1000 TL ) kurslar , gerçek hayatta pişmiş ( bakkallık bile yapmış olsun ) bir kişinin deneyiminden daha fazlasını mı veriyor ? 8 aylık paralı kursla ile B sınav hakkı alınıyorsa, 8.5 sene gerçek hayat deneyimine A sınav hakkı az bile.

osman onur, namso5001, Fulya Akarsu ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  17. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Ben mevcut A ve B sınıfları ellerindeki rantı kaptırmamak için dava açar kesin diyodum :Dmeğerse yeni C olmuş para verip yoklama zorunluluğu olmadan tezsiz master yapıp B olmaya çalışanlar veya daha henüz C olmuş ekipler haksızlığa uğradığını düşünüyorlarmış... Demek bi de meclise yeni verilen yasada değişiklik önerisini okusa bu yeni işe başlayan arkadaşlar meclisi basarlar :p İtirazlara karşı değilim tabiki ama bence burda yapılmaya çalışılan sınıf ayrımının kaldırılıp herkesin A-B-C olmadan CV'sine ve iş yapışına göre para kazanmasını sağlamak....

18. Guzin

Guzin TÜİSAG Üyesi

yorumunun sonunda A sınıfı değil başarılı olan kazansın demiştim sanırım gözden kaçırmışsınız. dolayısıyla '' A yada B sınıfı olmak işi layıkı ile yapmak anlamı taşımıyor '' cümlenizle aynı anlamı taşıyor.

üstelik C sınıfı olup sınıf yükselteceklerin işini sevmemesi anlamına gelmez.
    öncesinde 750 pirim gününden benimde şartlarım tutmuyordu bende 1 sene sonra sınava girerim demiştim. bunun haksızlıkla ne alakası var bağlantı kuramadım.
    haksızlık yapıldığını düşünüyorsanız bence de hakkınızı arayın.
    bol şans.

furkan68 bu yazıya teşekkür etti.
  19. Oğuzhan YAVUZ

Tezli yada tezsiz yuhsek lisansın konumuzla alakası yok... Bunlar Beyhude serzenişler....

Birde uzman havasında olup temel hukuki mevzuatı bilmeden anayasa mahkemesine bireysel başvurudan bahseden arkadaşlarımız var.Kanun yapıcı kanunu yapmış. Kanunun anayasaya aykırılığı varsa iptali için siz bireysel olarak başvuramazsınız. Kanunların anayasaya aykırılığı iddiası ile anayasa mahkemesine iptal başvurusu ( bunu bir kaç kez daha önce yazdım.) ancak, cumhur başkanı, anamuhalefet partisi veya 110 milletvekilinin imzası ile yapılabilir.

İtiraz edilecek olan KANUN değil bir yönetmelik maddesidir... der bu paragrafa olan cevabımı sunarım..

Prim günü ile A ya geçilir miymiş ? bu haksızlık, eşitsizlik değil mi ? diyorlar. Zaten bunu söylemeleri evrensel anlamda ayrımcılık, eşitlik veya eşitsizlik hangi durumda ortaya çıkar bunun bile farkında olmadıklarını gösteriyor.
    Aslında tek gerçek herkesin kendi maddi çıkarları açısından olaya yaklaşmasıdır.

Prim günü ile A ya geçilir yada geçilmez bunu zaman gösterecek. Mühim olan sonraki süreçte yapılacak faaliyetlerdir. Sizin deyişinizle Adam bakkal A sınıfı belgesi var...... Bülbülü altın kafese koymuşlar illede vatanım demiş yada semer hikayesi derim.... Anlayan anlar...

C olupda prim nedeni ile B veya A ya geçemeyenler de İSG uygulamasının sağlıklı olamayacağı endişesinden değil, kendilerinin maddi olarak bu işe ilk başladıklarında umdukları şekilde hızlı bir getiri sağlayamayacaklarından ötürü, İSG örtüsü altında kızgınlıklarını açığa vuruyorlar. Bu arkadaşlar iddialarında gerçekten samimi iseler, kanunu iptal edelim, oraya, şuraya buraya başvuralım demezler. İG uzmanlığı sistemini, sınavlara katılmayarak protesto ederler.

Aşırı sert yapılan bu yorum yüzünden şimdi yazacaklarım tamamen kendi adımadır.... İşe başladığım günden itibaren geçen bu sürede temel amacı İSG kültürünü çalışananın davranışlarında görmek isteyen ve bu yonde projeler hazırlayan bir uzmanım. Her konuyu çok iyi bilen havasında da değilim.... maddi olarak beklentiler içinde olmadığımdan dolayı iyi bir yerde uzmanlık yapmaktayım. Yukarıda yazmış olduğunuz İSG örtüsü altına girenler laf kalabalığı olsun diye temel hukuktan dem vurup bilmişlik yapanlardır..

Açıkça ifade ediyorum hiç kimsenin samimiyeti yada samimiyetsiliği umrumda değil.. İşini iyi yapanlar zaten zamanla farkını ortaya koyacaktır.

8.5 sene gerçek hayat deneyimine A sınav hakkı az bile

İşte bu yaklaşım yüzünden İSG kültürü gelişemiyor ... değil 8.5 sene 85 senelik hayat deneyimi bu işe fayda sağlayamaz..... Bizim karşı durduğumuz olayı anlamadan dünya kadar laf etmişsiniz. Acizane cevap vermek durumunda kaldım. İSG bilimsel bir yaklaşımdır hayat mucadelesi ile uzaktan yakından alakası yoktur...

Elif Tavzar, kral0609 ve haluk turker bu yazıya teşekkür etti.
  20. perfect

perfect TÜİSAG Üyesi

guzin hanım bu şartlar altında nasıl iş bulunur herkes b yada a uzman olmasını ister bu meslekte yeni çalışmaya başladım şevkim kırıldı zaten işsizlik ortada adana ve mersın cervesinde iş bakıyorum o da yok nasıl olacak peki

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica