Sınıf Yükseltme Sınavı Hakkında Itiraz Edecekler ....

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında alinalbant84 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Murat Erşahinoğlu

Murat Erşahinoğlu TÜİSAG Üyesi

Açın Davaları arkadaşlar, olan gene kontrolsüz kalan insanlara olacak. Yıl başından sonra binlerce Çok Tehlikeli Sınıfı iş yerinin vebalini hanginiz alacaksınız merak ediyorum. ,Üstadlar Küçük ve orta ölçekli sanayiye girecekler mi sanıyorsunuz? bu kadar saf olmayın. Kaç Üstadla görüştüm "Bu kadar geçmişim var Kusura Bakmayın O işi yapamam" dedikleri için bende bulaştım Uzmanlığa. Diplomadan sonra simit satmadım gerçi!!! Ama daha kötüsünü yaşayan Mühendisler gördüm, yaşam kavgasına yenilmemek için. Ama o işi yaparken dahi Bir Simit Fırının nasıl olması gerektiği, Simit yapılırken veya ocak yanma esnasında başa gelen olayları, temiz hijyen nasıl simit satılacağını, kısaca en azından o işin uzmanı olmuştur kim bilir. Biraz üsluba dikkat edin. Keyfinden mi bakkal, simitçi, şöfor, polislik yaptı bu insanlar.
    Yeni C olmuş 3900 gün primi olan bir işverenim,18 Ağustosu Kazandım, Aralık sınavına bir sıkıntı olmaz ise girip kazanırsam birileri çıkacak benim haksız yere bir yerlere geldiğimi söyleyecek ha.
    Şahsıma sorarsanız en az 3 yıl çalışanı kendi iş kolunda A sınıfı yapardım,
    Bu işe emek veren tüm dostlara şahsım adına tavsiyem,Daldan dala zıplayan bir uzman olmayın, bildiğiniz konularda çalışın çalışırken de 5 maddeye sadık kalın.

1. İlgili olun
    2. Bilgili olun
    3. Kontrol Edin
    4. Takip Edin
    5. Yazın, (Tebliğ edin ve imzalatın)

Hepinize Allah Kolaylık versin, Yaptığınız İş bence kutsal ve küçümsemeyin, küçümsetmeyin. Hayatınız boyunca en az 1 insan kurtarın ve kendinizi kollayın. Sizler mühendis ve teknik adamlarsınız. Zorla gir Üniversiteye, oku 4-5 yıl, çalış, sonra yine sınav kazan ...... bunları yapan hiç bir şahıs boş değildir, sadece eksiktir buda zamanla tecrübe ile kapatılır. Çok kişi kurtulacak bu çalışmalardan 1 tanesi için bile değmez mi?
    bir işletmeyi fazladan bir çift göz kontrol edecek. Biraz yeni arkadaşları motive edin, deforme olmasınlar!!!! Yıllardır çalışıp ta emek eden arkadaşlar sahaya 3-0 galip başlayacaksınız.
    Saygılarımla,

ergeco, yldz, kimebe ve 8 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Brolin

Brolin TÜİSAG Üyesi

eee tecrübeli kişiler uzman olsun diyorsunuz, peki müfettişlere neden kızıyorsunuz?
    onlar emekli olunca 60-65 + bunlar , dinazorlar, paraya doymuyorlar demekten geri kalmıyorsunuz !
    tecrübe mi demişti birileri ? alın size tecrübe , 30-40 yıl arası tecrübe, yüzlerce binlerce denetim !
    eee bu insanları neden bunca zaman kötülediniz arkadaşlar??? çok para kazanıyorlar diye mi ?
    şimdi onları savunduğumu düşünenler olacak, hayır öyle değil, onlara da eğitim ve sınav sonucu A verselerdi keşke!
    sadece hayat tecrübesinden dem vurmaya gerek yok.
    bir konu başlığı açmıştım
    http://www.isgfrm.com/threads/iş-güvenliği-uzmanlığına-bir-de-bu-pencereden-bakalım-mı.10645/

bu işin olması gereken şekli ve bugüne kadar özel sektörden gelenlerin hangi şekilde uzman olduğunu, nasıl süreler geçirdiğini vs.
    bana şunu söyler misiniz ; ilk iş güvenliği uzmanlığı sertifikaları 2005-2006 yıllarında verildi. neden o zaman almadınız? hani bu işe gönül verdik diyorsunuz yaa! yani 8 yıl önce, 8 yıl tecrübe.
    hani onlarca sene çalıştım, bu işi yaptım daha önce diyenler , neden o zamanlarda almadı bu sertifikayı merak ediyorum!
    ve şimdi bakıyorum da tartışmalara, herkes süper uzmanmış da, bu işi yapıyorlarmış da, ee o zaman yazımın sonundaki cümlelere takılıp ; eeee madem bu kadar harika insanlarsınız, sınava hazırlık yapmadan girin madem duayenlersiniz... diye bahsettiğimde neden kızıyorsunuz?

arkadaşlar işin tek çözümü var yasanın 2014 sonuna kadar ertelenmesidir. çözümse en iyi çözüm budur. hoplatan zıplatan atlatan sınavlarla değil!

oozer, yasemin.kocak ve haluk turker bu yazıya teşekkür etti.
  3. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

Son cümleniz de bana göre doğruluğu tartışmaya açık yorumunuzu ifade ediyor. Yaşamın tek gerçeği mücadeledir. Bilim denilen olgu da konusu ne olursa olsun bu yaşam mücadelesinin bir ürünüdür. Ana dürtüyü görmezden gelmek ne kadar objektif bilemedim ? Sonuçta bilimsellikten bahsediyoruz.

Arzu Çağlayan ve evrimakbayir bu yazıya teşekkür etti.
  4. yucel

yucel TÜİSAG Üyesi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. yucel

yucel TÜİSAG Üyesi

1500 veya 3000 prim bu iş günü tutan herkes bakıyorum ki yönetmeliğin doğru olduğunu savunuyor neden acaba? bundan önce danıştay tarafından iptal edilen yönetmelik kendi fabrikasında c sınıfı olup 3 yıl çalışmış olan kişiler kendi firmasında A sınıfı olarak görev yapa biliyordu bu yönetmelik şimdiki yönetmelikten 20 kat daha iyi bir yönetmelik, 1500 prim günü tutan bir firmada çalışmış arkadaşımız bu yönetmelik ile bütün çok tehlikeli sınıftaki yerlerde uzmanlık yapabilir deniliyor sizde evet bun doğrudur diyorsunuz ves selam gerisini yok fırında bile çalışsa o işin her şeyini öğrenir vs.. diyorsunuz ama bunu söylerken iş guvenliği uzmanı olarak 2 sene çalışan bir kişinin bu sınav için hakkının olmadını söylemiyorsunuz o bu sınava giremez neden tecrübesi yetersiz ? dimi prim günü tutmuyor çünkü ? burada biz hiç bir arkadaşımızın bu zor koşullarda yaptığı işleri konuşmuyoruz iş hayatının nasıl olduğu ortada hiç kimsenin arkadaşların yaptığı işleri küçümseme gibi bir durumu zaten söz konusu dahi olamaz bir çoğumuzda en kötü koşulları yaşadık. buradaki olay yapılan adaletsizlikten ileri gelmektedir. bu kanunu çıkaracaksınız 1 yıl için özel olacak c sınıfı olan 1500 gunu dolduran kişiler buna gire bilecek diğerleri niye giremiyor? bir çok osg de uzmanlık yapan fakat prim gunu tutmayan arkadaşların tecrübesi bu işi yapmamış prim gunu tutan hayat tecrübesi dedimiz arkadaşlardan az tecrübesi var onlar onlarca işletme görmüş değil bu güne kadar dimi? bu iş böle prim gunu tutan arkadaşların yazdığı destan yazıları ile yok dava açın aman aman açın türkiye size kalsın beylik lafları ile olacak iş değil, hazırlıkları yapılmamış bu gune kadar gelmiş bu gun çare aranıyor geçici kanunlar vs. madem öle bir şey yapıyorsun belli bir süre için geçici kanun ile c sınıfı herkese işletmelere baka bilme hakkı verilsin o sure içerindede normal yollardan b ve a sınıfı açığı kapatılmaya çalışılsın vs.. çözümler üretilsin bu iş belli bir kitleye törerans tanınarak olmaz. bazı arkadaşlarımız yüksek lisanstan bahsetmiş en azından adil herkese açık belli bir zaman harcanıyor belli bir uğraş gerektiriyor insanlar emek veriyor ve sonunda A sınıfıda olunmuyor.

abamus1986, Öner KOÇ, yasemin.kocak ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. zeyn7519

zeyn7519 TÜİSAG Üyesi

Bu konu zaten aynen şu şekilde yönetmeliğe eklenmişti
    GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.
    (2) Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir.

Ancak itiraz etmeyi seven arkadaşlar sayesinde iptal edildi.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

seyfullah bu yazıya teşekkür etti.
  7. zeyn7519

zeyn7519 TÜİSAG Üyesi

Şimdi burada benim anlamadığım şu: İnsanlar, benden başkası bu hakkı nasıl kazanır diye düşünüp ona mı itiraz ediyor, yoksa bizim de tecrübemiz var bizim de hakkımız diye haklarını mı almaya çalışıyor. Bence birincisi.
    Anladığım kadarı ile itiraz etmeyi düşünenler arasında "böyle bir itiraz hakkı asıl onların olduğu halde" hiç A sınıfı uzman yok. Neden? Çünkü onlar kendilerine güveniyor. Çünkü onlar tecrübeleri ile zaten belli yerdeler. Bırakın yükseltme sınavı ile A ve B sınıfı uzman olacaklar kendileri düşünsün yapacaklarını veya yapamayacaklarını, siz onlar adına düşünmeyin hapis cezalarını. Ama ben daha tecrübeliyim, benden daha tecrübesiz olan nasıl benim üstüm olur diyorsanız bilemem. Ona bakarsanız iş güvenliği haricinde de çok var, mühendis olup müdürünün lise mezunu olduğu şirketler. Gidin onlara da itiraz edin. Bence; siz onlara tanınan hakka itiraz edeceğinize, tecrübesi olanlar ancak prim günü yetmeyenler olarak kendiniz de bu hakkı almak için başvuru yapın yetkili makamlara.

Ali Üstün, bilgesena, zacnider ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Merhaba,
    En üstteki mesajınızda yazdığınız iptalin mimarı bir A sınıfı iş güvenliği uzmanı. Bundan dolayı aşağıdaki tespitinizde hata var. Hatta forumu biraz karıştırırsanız ismine de ulaşabilirsiniz :)
    "Anladığım kadarı ile itiraz etmeyi düşünenler arasında "böyle bir itiraz hakkı asıl onların olduğu halde" hiç A sınıfı uzman yok. Neden? Çünkü onlar kendilerine güveniyor. Çünkü onlar tecrübeleri ile zaten belli yerdeler. "

yusuf yaktıyol bu yazıya teşekkür etti.
  9. Ali GÜLEN

Ali GÜLEN TÜİSAG Üyesi

Gelecek kaygısımı, verilen emeklerın karşılığı gelmemesındenmı, kuralları koyanların beceriksizliğindenmı, 100 soru sorup 22 sı iptal edilen sınavlardanmı bilemıyorum hangısı, belkıde hepsınden dolayı ben bu İSG uzmanlığjndan sıkıldım...

Türkiye olarak sorunumuz ne? Yetersiz İSg uzmanı. Sanırım bunda hepımız hem fikirizdir.

ozaman bu sayıyı ya arttıracaksınız. Yada şartları gevşetip fırmaların ihtiyaclarını azaltacaksınız.

2. dedıgım olmayacagına gore ozaman uzman sayısında cözum aramanız gerek.

Burda cözum belkide şu olacak,

iş yeri hekimlerinde oldugu gibi ya A B C İSG Uzman sınıflarını ortadan kaldırmak. Dolayısıyla her uzaman her sınıfa bakabılecek. Yıl tecrube vs vs vs gıbı şartlara baglı olarak bakabılcegı fırma veya kışı sayısıda zaman ıcersınde arttırılabılır ...

Diyeceksınız ki, yeni mezun olmuş bır muhendıs arkadaş cok tehlıkelı sınıfa nasıl bakabılır.

Madenlerde yeni mezun olan bır gence zaten bu yetkı veriliyor. Daimi nezaretcı veya Teknik nezaretcı olarak. Bu görevdeki arkadaşlar diplomasını alır almaz A sınıfı İSG uzmanına tanınan yetkilere veya sorumluluklara zaten haiz olarak çalışıyor. Birinin parmagı kesılse savcı karşısına dırek cıkıyor zaten.

Çözüm belli veya seceneklerden bırısı bu. Diğerleri A sınıfı bakkal veya manav veya cay ocagı tecrubesı 3000 gun olan bır arkadaşın A sınıfı olarak kazayla sertıfıkayı alması o arkadaşın zaten gelecekde hapıshaneye gıdecegının belirtisi olur.

Dıyecegım son soz olarak şu olur. Sıkıldım.

Ali GÜLEN

ergeco, Ali Üstün, turanmst ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

İş güvenliği uzmanlarının İşyeri Hekimleri gibi tehlike sınıflandırması olmadan her türlü iş yerinde çalışabilmeleri için İG uzmanı kriterlerinin İH ler gibi çok sıkı olması gerekir. Neredeyse her 4 yıllık okul mezununun başvurabildiği bir uzmanlık alanında bu kriterlerle sınıflama yapılmaması şu anki sınıflama yapılmaması durumuna göre daha riskli bir ortam oluşturur. İH ler gibi İG lerinde sınıf ayrımı yapımadan tüm işyerlerinde çalışabilmesi için İG olabilme kriterlerinin değiştirilmesi gerekir. İH ler ancak tıp fakültesi mezunundan olabiliyorsa, İG ler de aynı şekilde ancak İG mühendisliği (Böyle bir bölüm henüz yok ) bölümünü bitirenlerden olursa, bir çok kişinin arzuladığı sınıf farkı olmayan İH ler gibi tüm işyerlerinde çalışabilen İG uzmanları olabilir. Bunun dışında mevcut İG uzmanlığı sistemiyle böyle bir durum faydadan çok zarar getirir.

11. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Sayın ayal dediğiniz mantıklı fakat yazacağım yazıya çok kişi kızacaktır kesin, ancak bizim şuan 2500 kişilik şantiyemizde 2 İşyeri hekimi 45 İSG uzmanı çalışıyor, yani 1'e 22 lik bir oran. bu kadar İSG mühendisini kaç senede mezun etmeyi planlıyorsunuz?? Ayrıca şunu da belirteyim aramızda bana çok kızan İş yeri hekimi arkadaşlar olacaktır ama İş yeri hekimliğini sadece emekli doktorlar veya pratisyen hekimler yapıyor hiç TUS sınavını geçmiş Uzman İş yeri hekimi ile karşılaştınız mı?? Şahsen ben karşılaşmadım. Yani tıp mezunlarının iyileri iş yeri hekimi olmuyor. Nasıl ki mühendislerin iyileri ve iyi iş bulanları da İSG uzmanlığı yapmadığı, iş bulamamış ve çıkışı İSG uzmanlığında görmüşlerin bu işi yapıyor olması gibi..

12. İşGüvUzman

İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

Ortada bir durum var... A sertifikaısna sahip olanlar geriden gelenleri istemiyorlar. geriden gelenlerde A sertifikaısna sahip olanlara söz ederler. başlangıca inmek lazım. şuan A sınıfı sertifikaya sahip olanları inceleyiniz..
    kurs almışlarmı? cevap hayır
    tek sınav.. ordada kazananlar şimdi kral kesiliyorlar başa. herkesin tezi ayrı. bu sınava giripte başarılı olanlara söz yok. söz kurs bile almadan,sınava girip bu iş tamam derler.. sonrada bakanlık ihtiyaçtan münhassıran bir kanun çıkartmış.açığı kapatmaktan başka seçeneğide yok. bu sınavsız A belgesine sahip olanlar.aman olmaz haaaa.. deyip ortalığı vesveleye bağlarlar..zaten ne kadar ses çıkartabileceklerki. ilk kurslar vede sınavla başlayalı 3 seneyi geçti.. zaten 4 sene sonra şimdiki durum o zaman da olışacak. devlet. mantıklı olanı seçip 4 sene zamanı öne aldı. kim memnun binlerce insan vede işyeri sahipleri..
    kim memnun değil türkiyede A sertifikasına sahip 1000 kişiden belkide 200-300 kişi.. demokraside çoğunluğun memnunluğu esas ise..bence herkes şapkasını önüne alıp. bu devlet için nasıl daha iyi hizemet veririz diyerek.konuyu burda bağlanmalı diye düşünürüm...

bilgesena bu yazıya teşekkür etti.
  13. eddi

eddi TÜİSAG Üyesi

Yahu kardeşim neyi itiraz ediyorsunuz, siz kaşındınız devlette ikinci imkan verdi bize... Sizden olan bir Maden Müh. gidip ilgili yönetmeliğin geçici 2.maddesi için danıştaya iptal davası açmasaydı, buna belki gerek kalmazdı. Bence çok güzel bir sistem kurulmuştu. Ama sağolsun A'lar rantı kimseye kaptırmamak için hemen itiraz etmişlerdi.

Zaten direkt A olmuyorsun 7 yıllık geçici bir madde sadece sana çok tehlikeli de çalışma fırsatı veriyor. Bunun için bir sürü evrak temin ediyorsun o da yetmiyor gerçekten o işi yaptığına dair bilgiler vs... Onları elde etmek için göbeğimiz çatladı. Sizlerin sayesinde -benim gibi- pek çok insan mağdur oldu. Hem de Bakanlık sınırlama koymuştu, ...kendi meslek dallarında uygun işyerleriyle sınırlı olmak üzere... Şimdi oturup dövünün bakalım.

Bu yeni değişikliği yapanlardan Allah razı olsun diyorum. Ey A'lar benim gibi pek çok insanın hakkını yediniz. Gidin açın davanızı yapın müracaatınızı... Danıştay sınavsız olduğu için yürütmeyi durdurmuştu. Şimdi bu da yok. Hayat devam ediyor. Hadi kalın sağlıcakla...

ergeco, seyfullah ve bilgesena bu yazıya teşekkür etti.
  14. imsiyat

imsiyat TÜİSAG Üyesi

gerçekten saçmalık şu an da C sınıfı olup prim günü tutmayanların hepsi işsiz kalacak. en fazla 2015 e kadar tanıdık yanında çalışacak sonra gene işsiz . Burada yazmakla olmaz hukuken başvuruda bulunmak gerek .

15. perfect

perfect TÜİSAG Üyesi

katılıyorum sıze sonuna kadar hep ıssız kalırız bu sekılde yazık gercekten

16. dogan7

dogan7 TÜİSAG Üyesi

bu karar la yine olan hakkıyla c sınıfı olmuş işini dört dörtlük yapmak isteyen genç insanlara oldu türkiye nin hiç bi zaman çağdaş ülkeler seviyesine gelemeyeceğinin bi örneği hiç bi konuda bi disiplin bi mantık yok

17. okaliptus

okaliptus TÜİSAG Üyesi

Verilen hak geri alınmaz bu bir, ikincisi zaten iyi olmayanı piyasa elimine edecektir, madem iş güvenlik uzmanları o kadar iyide neden hergün ortalama 3 işçi ölüyor. En azından iş deneyimi olan insanlarda piyasada yer alacak, kimse de 3600 günü değirmende toplamadı zaten mühendistik ve deneyimimiz var. İşgüvenliği uzmanları Cern'de electron hızlandırıcısı ya da Soyuz füze mi imal ediyordu da bu yüzden bu kadar komplike bir işti de biz bilmiyorduk. Adam zaten ODTÜ İTÜ gibi okullardan mezunsa 10 yıl mühendislik deneyimi varsa işi zaten söker, ha sökemeyen de zaten piyasada kaybolur. Ayrıca memlekette odununuzu kırdırmayacağınız ne adamlar ne genel müdürlüklerde sözde "müdür"lük yapıyor. O yüzden piyasada görmeden kimsenin emeğini de hiçleştirmek doğru bir tutum değil.

ergeco ve ediko bu yazıya teşekkür etti.
  18. okaliptus

okaliptus TÜİSAG Üyesi

Zaten İSG pazarı diye ele almak başlıbaşına İSG uzmanını mal yerine koymak olmuyor mu? Hodri meydan madem Avrupa mevzuatı gereği bir de işsiz gençlerin ağzına bir parmak bal çalmak için bu düzenleme yapıldı. Madem pazar; İYİ PARA KÖTÜ PARAYI KOVAR.

19. güliz bülbül

güliz bülbül TÜİSAG Üyesi

Bazı arkadaşlarımız gerçekten çok sert eleştirilerde bulunuyorlar.Bir mühendisin 3000 iş günü primi olması için enaz 35 yaşında olması gerekiyor buda nerden baksan 12 yıllık tecrübe neden bunu hafife alıyorlar.Burda haktan bahsediliyor ama bence sanki biraz bencillik öne çıkmış.

ergeco ve bilgesena bu yazıya teşekkür etti.
  20. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Nasıl işsiz kalıyor ya, bugün bizim ortlama bir şantiyemizde 1 tane A-B sınıfı uzman varken altında ortalama 9 tane C sınıfı uzman çalışıyor. Burda C'lerin derdi iş bulamamak değil kısa zamanda bişey bilmeden çok para kazanma şansları ellerinden alınmakta. Yoksa burda niye kimse 10000 TL basıp hiç gitmeden master yapma işine karşı çıkmadı da buna karşı çıkıyor???

Selen YILMAZ bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica