Sınıf Yükseltme Sınavı Hakkında Itiraz Edecekler ....

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında alinalbant84 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. okaliptus

okaliptus TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar beden eğitimi bölümünden mezun olup fizyolojide doktora yaptık diye hastane başhekimi olarak atanma hadsizliğinde bulunmuyoruz. 10 senedir sahada zaten işçiyle birlikte çalışan mühendisiz, onun güvenliği ile ilgili konularda uzmanlık yaparız diyorum. :alaycı: Ha yapamayan edemeyen bilmeyen,,, şahıslar üzerinden genelleme olmaz. Zaten 3600 günü olsa da yürütemez. Bunları yaşam ayıklar. Hepimizin derdi üç aşağı beş yukarı aynı. Ama ekmek kavgasını birbirimizle yapmanın anlamı yok.

2. imsiyat

imsiyat TÜİSAG Üyesi

geçen gün konu açtım yönetmelikten alıntılarla hemde . nasıl bir şantiye sizin ki ? Tehlike sınıfı çok tehlikeli ise orada C sınıfı uzman bulunması için hele 9 tane olması için çooooooooook fazla çalışan olması gerekli .

ben anlamadım ki sen yda senin gibi A - B olacaklar hepsi İSG konusunda 1500 - 3000 gün çalışıpta mı bu sınava girmeye hak kazandı ????

şirketin adını , sınıfını ve çalışan sayısını söyle konuşalım böyle saçma saçma atmakla olmaz .

3. imsiyat

imsiyat TÜİSAG Üyesi

3 - çalışan sayısının yüksek olması gerekli, o daha da yükseltildi.

Az tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişikibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

bu da yönetmelik sana . sizin şantiyede galiba 9 x 2000 = 18000 kişi çalışıyor :D
    tehlike sınıfınız tehlikeli ise yanlış hatırlamıyorsam 1500 x 9 = 13500 kişi olmalı

nasıl şantiyeleri var şirketlerinizin anlasam :D

al sana bu da

İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri
    MADDE 7

(3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.
    Yani bunun da imkanı yok.
    oldu mu ?

4. imsiyat

imsiyat TÜİSAG Üyesi

yani anlayacağın %99 u işletmelerde İSG adına çalışmayan insanlar şimdi birden B - A sınıfı olacak . Yönetmelik eski haliyle bundan iyiydi . Tabi itirazlarınızda haklısınız bir önce ki yönetmeliğe insanlara saldırarak itiraz edenler şimdi bu saçma yönetmeliği savunmayacakta neyi savunacaksınız .

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

İmsiyat belli ki genç bi arkadaşımızsın ve işi sadece yönetmelik sanıyorsun, o zaman yönetmeliği bi daha çok iyi oku, A-B sınıfı uzman altında dilediğin kadar C sınıfı uzman çalıştırabiliyorsun. Ki A-B'yi çalıştırmamız sadece yasal zorunluluğu karşılamak işi sadece C uzman veya uzman bile olmayan ekiplerimiz yürütüyor.İkinci konu bizim şantiyelerimizde 50 kişiyi geçen her altyüklenicinin kısmı zamanlı A-B altında tam zamanlı C sınıfı uzman bulundurma zorunluluğu var. Kısaca bizim şantiyede her 100 kişiye 1 İSG uzmanı düşüyor ki amacımız 50 kişiye 1'e çekebilmek bu sayıyı, şuan şantiyenin puantajı 2400 yani kısaca 9 değil 2 A-B uzman yanında 24 C uzman var. Ki bu sadece tek şantiye. Yönetmelikler minimum olması gerekeni söyler kalan kısmını firmaların İSG'ye bakış açısı belirler. Bu arada şantiye olduğu an sınıf sormana gerek yok çok tehlikeli. Bu arada senin gibi düşünen uzmanlar yüzünden millet iş bulamıyor sana kalsa 2000 kişiye 1 tam zamanlı C uzman koyarsın ben de 50 kişiye 1 uzman koymanın savaşını veririm. Sen yönetmelikleri okumaya devam et bırak İş güvenliğini yönetmelik artı uygulamada bilenler yapsın...

6. kral0609

kral0609 TÜİSAG Üyesi

Allah aşkına sen yazdığın bu yazıyı kendin anladınmı. Bu yazıyı yazdıktan sonra hiç mi okumadın. ilkokul çocuğu bile senden daha düzgün bir yazı yazar. 3 defa okudum dediğinden bir şey anlamadım. senden bırak uzmanlığı bir halt olmaz bu kafayla sen ancak kendin yazar kendin okursun.yazık çok yazık iki kelimeyi bir araya getiremeyen insanlarla muhatap oluyoruz.yazık

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. alibinbir

alibinbir TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar İtiraz işlemini yapmak istiyorsanız en etiki kanallardan birisi AKİM dir aşağıdaki telefon ve adresten İş güvenliği sınıf yükseltmesine itiraz edebilirsiniz. Kesinlikle değerlendirmeye alınıyor.

AK PARTİ GENEL MERKEZ

HALKLA İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI

AKİM

0312 444 25 44

www.akparti.org.tr/akim

8. alibinbir

alibinbir TÜİSAG Üyesi

Hocam arkadaş gayet açık konuşmuş. Tuzu kuru olanlar haktan hukuktan bahsetmiyor artık. Çünkü işine öyle geliyor. Bu haksızlık alenen ortadadır. Herkes bunun farkında inşaallah devlet de farkına varır.

9. alibinbir

alibinbir TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Çalışma bakanlığının sitesinden de itirazlar yapıla bilir. Aşağıdaki adrese kayıt yapılıp yada mail atılarak itiraz ve şikayetlerinizi bu kanalla da yapabilirsiniz.

https://app2.csgb.gov.tr/biros/login.jsp

10. imsiyat

imsiyat TÜİSAG Üyesi

" 50 kişiye bir uzman koymanın savaşını veririm " ben anlamadım şimdi ya C sınıfı uzmanlar basit paralara çalışıyor yada sizin şirket sahipleri para dağıtmayı seviyor . Biz düzgün maaşlarla iş ararken sizin şirketiniz 24 tane C sınıfı uzman bulunduruyor ki 100 kişiye 1 uzman düştüğünü ilk defa sizden duyuyorum bu konuda ya şirket sahiplerine teşekkür ederim yada desteksiz sallamanıza gülerim :D

Yönetmelik kısmına gelince ben size yönetmeliklerin ilgili bölümlerini attım sizde burada cevap verirken bu yöntemi tercih edin ki konuşmamız gerçekçi olsun . Herkes kafasına göre sallarsa yada konuşursa zaman kaybından başka birşey olmaz .

son kısmına gelince benim tepkimi yanlış anlamışsınız ben sadece bu işi yapmayanlar gerekli ve yeterli tecrübesi olmayanların şu an A - B sınıfı olmak için uğraşımasından bahsettim . İptal edilen yönetmeliği tercih ettiğimi belirtmek isterim.

Son cümlenizde kendiniz 40 yıllık isg uzmanı 90 yıllık şantiye şefi 400 yıllık insan sarrafı gibi anlatmışsınız ve benim hakkımda birşey bilmeden konuşmuşsunuz ya çok gençsiniz yada konuşmayı bilmiyorsunuz yada eğitiminiz tam olmamış :)

11. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Sayın İmsiyat konuyu daha fazla uzatmıcam, sen gereken yerlere gereken gerekli itirazlarını yap umarım kabul olur, dilediğine ulaşırsın. Evet bizim şirket para dağıtmayı seviyor yoksa çalışanına özellikle inşaat gibi tehlikeli bi iş yapan işçilerine verdiği değerden değil yani hatta İSG'de çalıştırmak için illa uzmanlık da aramıyoruz kısaca karşıma "siz benim nasıl bir risk aldığımı biliyor musunuz" diyen kimseyi daha işe almadık, uzman olmasın bu işi yapmak istesin ve özveri göstersin yeter bizce, yoksa benim doğuda askerde öğrendiğim ve sonra da çok kullandığım bi söz var "bi baltaya sap olamadın uzman da mı olamadın derler" :) Günümüz İSG sektöründe çok güzel bir söz bence. Senden ricam da iş ararken 2000 kişiye 1 uzman arayan şirketlerle görüş lütfen, yönetmeliğe harfiyen uysunlar yani verdikleri değer yönetmelikte yazan olsun ne eksik ne fazlası olmasın. Ayrıca Dediğin gibi benim eğitim de tam olmamış o yüzden hala arada yeni eğitimlere katılmaya çalışıyorum belki bigün eğitimim tam olur diye. İlla firma ismi ve projeyi duymak istersen özelden ayrıca söylerim. İlla inanmazsan da bigün şantiyelerden birini de göstermek çok isterim.

12. fatih818

fatih818 TÜİSAG Üyesi

Ben derim ki önce havadan a olanlar bi ortadan kalsın. Sonra bu yasağı eleştirsinler onlar yüzünden bu yasa çıktı. Bana sorarsanız onlarında hakları yok. onlarda c den bailasın sonra sınavda bi başarılı olsunlar. onlar iş müffettişliği yaptılarsa yıllardır insanlar ilgili olmadadıkları onlarca işte çalıştı. Onlarında tecrübesi oldu. Bu yasaya en çok itiraz edenlerin başında havadan A olanlar geliyor. Herkes bi sıfırlansın bakalım. Onlar sınavdan kaç alaçak. Ondan sonra ona buna itiraz etsinler. Bende memnun değilim bu işin yürümesi gerekiyor. Adamlar hem emekli parası alıyor. Hemde fatura üzerinde bildirim yaptırıyor. 5 yılda Kamyon yükü ile para kazandılar doymuyorlar. Eşitlik ilkesine en çok bunlar karşı yeter ya yeter bi git torununu falan sev allah gözünü toprak doyursun. Haa şunu unutmayın sınav olup belge alındı mı? Git artık aihm başvur kazanılmış hak geri alınmaz.

seyfullah bu yazıya teşekkür etti.
  13. onur güzel

onur güzel TÜİSAG Üyesi

Hocam benim cevabını net alamadığım bir sorum olacak.Şahsen 2800 gün primim var , c sınıfı uzmanlık sertifikasınada sahibim.21 aralık sınavında başarılı olup b sertifikasını hak ettiğim taktirde , bir sonraki sınavda a sertifikası için başvuru yapabilirmiyim , 3000 günü doldurmamış olmama rağmen?yani 1800 gün primim olacağı ve b sertifikası sahibi olacağımdan ötürü?bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

14. imsiyat

imsiyat TÜİSAG Üyesi

çok komik ve basit konuşuyorsunuz sayin ediko . İşin komik yanı ben işi yaparken hem çalışanları hemde yönetmelikleri baz alırım kafama göre iş yapmam . korkmayın ben çalışanın halinden senden milyon kat daha iyi anlarım daha çok değer veririm o konuda ufak hatta en ufak şüphen olmasın ;)

yazdıklarımın iki cümlesine göre cevap vermek yakışır sana . tamamında " şirket sahiplerine teşekkür ederim " cümlesi vardı bu kadar özen gösteriyorlarsa. Şirkette sizin galiba çok net ve şirket adına cümleler kuruyorsunuz .internetin güzel yanı istediğiniz kadar cümle kurabilir sallayabilirsiniz şirket sahibi olabilirsiniz değil mi sonra bir bakıyorsunuz ne çıkmış :D :D :D

neyse konuşmalarınız seviyesiz olunca size cevap vermek istemiyorum . Seviyeli insanlarla tanışmanız dileğiyle iyi çalışmalar . . .

15. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

Hukuktan biraz anlayan biri olarak yazayım. iki kere başvuru yapamazsın. Çıkan kanunu ve yönetmeliği farklı yorumlamak hukuku dolanmaktır. Ama burası Türkiye, hukuku dolanmak neredeyse geçerli yol.

Olay tamamen sınav sonucuna göre şekillenecek. Genel Müdürün açıklamalarını takip ettiysen A sınıfında sıkıntı var, rakamlara fazla girmeyeceğim; 1500 A sınıfı uzmandan 150 tanesi Uzman olarak çalışıyormuş, bakanlık A sınıfında ki sıkıntıyı gidermek için 5000 uzmana ihtiyacı olduğunu tahmin ediyor. yapacağı ilk sınavda bu rakama yaklaşamazsa emin ol senin gibi olan arkadaşlara da hak tanıyacak. ha şunu da belirteyim, 15000 kişinin A sınavına girmesi bekleniyor, geçmiş sınavlardaki başarı oranı devam ederse bana göre 1500-2000 kişi ancak A belgesi alır gibime geliyor.

16. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Sayın imsiyat, üst yazımdaki davetim hala geçerli, profilinizde yazmıyor ama Ankara veya İstanbul'daysanız burdan internette herkes firma sahibi klavyeyi alan yazıyor gibi şeylerle itham edeceğinize, bigün beklerim şantiyelerden birine. Belki ziyaretinizde 15 günlük eğitim üzeri ehliyet sınavıyla C sınıfı uzman olunuyorsa niye 1500 gün iş tecrübesi olan kişilerin B olması 3000 gün iş tecrübesi olan insanların A olması gerektiğini anlarsanız. Çünkü en azından 1500 gün iş tecrübesi demek İSG'nin İ'sinde bile çalışmamış olsan da insanlarla iletişim kurmayı öğrenmeye yetecek bi süre. Ki benim zaten bu yönetmeliği savunmamın asıl amacı şu sınıf ayrımının bir an önce kaldırılması ve A-B uzmanların fiyatlarını , kısaca piyasanın fiyatlarını kıracak olması. Çünkü bilen ve işini iyi yapan zaten çok paralar kazanıyor önemli olan kendi lisans diplomasıyla 1000 liraya iş bulamayanların 15 günlük eğitimle en az 3000 TL alacağını düşünmesi.....

17. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

mevcut A sınıfı uzmanlar hiç C olmadan tek sınavla mı almışlar belgeyi? bilen var mı? kaç yıl önce almışlar belgeyi?

18. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

sınavsız, herhangi bir eğitim almadan, aşağıda eski yönetmeliğin ilgili maddesi.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikası;

a) İş sağlığı ve güvenliği alanında en az üç yıl teftiş yapmış iş müfettişleri ile Bakanlık İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi Müdürlüğünde iş sağlığı ve güvenliği alanında en az on yıl çalışmış mühendis veya teknik elemanlara istekleri halinde,

b) Kamu kurum ve kuruluşlarında veya özel sektörde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak en az sekiz yıl görev yaptığını belgeleyen ve Bakanlıkça açılacak sınavda başarılı olan mühendis veya teknik elemanlara,
    verilir.

19. fatih818

fatih818 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım bilmeden konuşan sensin bizim santiyemizdede bir tane a sınıfı vardı. 12 tane c sınıfı uzman vardı. Bu işlerden anlamıyorsan kendini rezil etme

20. fatih818

fatih818 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu yasaya ne için bu kadar itiraz ediyorsunuz. Bakın adamlar sınava bile girmeden işin bilimsel mi yoksa mühendislik mi olduğunu bile bilmeden a olmuş lar bende onlara itiraz edelim derim.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica