Sıva (cephe) İskelesi

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba. İş Güvenliğine uygun Tam donanımlı cephe iskelesinde sıva çalışması yapılacaktır.

Bireysel önlem olarak Dikey yaşam hattı oluşturmayı düşünüyorum. Fakat çalışanlar şefim n'olur etmeyin biz kendimizi bağlayıp çalışamayız diyorlar. İşi bırakmaları söz konusu.

Sizin bu durum yapacağınız ne olurdu ?

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba. İş Güvenliğine uygun Tam donanımlı cephe iskelesinde sıva çalışması yapılacaktır.

Bireysel önlem olarak Dikey yaşam hattı oluşturmayı düşünüyorum. Fakat çalışanlar şefim n'olur etmeyin biz kendimizi bağlayıp çalışamayız diyorlar. İşi bırakmaları söz konusu.

Sizin bu durum yapacağınız ne olurdu ?
Merhaba,
Bahsettiğiniz iskele "otomatik iskele" olarak adlandırılan kramiyer dişli üzerinde hareket eden elektrik motorlu iskele mi?

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Hayır. Normal standart H tipi Alman iskelesi.

serkan bilgin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu durumda çalışanların iş akitlerini feshedebilirsiniz. yargıtay çalışanların tozlu ortamda işverenin sağladığı toz maskesini reddetmesini haklı fesih nedeni saymıştır. o yüzden kemersiz çalışmalarına göz yumman büyük risk olur.

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şafak bey,
Unutulmamalıdır ki bis İSG Profesyonelleri işveren adına teknik rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere görevlendirilmiş kişileriz. (6331 sayılı İSG Kanundaki tanımımız) Yine aynı kanunda belirtildiği üzere bu ve buna benzer emniyetsiz durumları (başta onaylı defter olmak üzere) işverene YAZILI olarak bildirme yükümlülüğümüz var.
Sonuç olarak; iskele üzerinde emniyet kemersiz çalışmanın tehlikeli olacağı kanaatiniz var ise bu durumu işverene yazılı olarak bildirmelisiniz. Bu şekilde çalışılıp çalışılmayacağına siz değil işvereniniz karar verecek. Muhtemelen işvereniniz sizin YAZILI bildiriminiz üzerine bu riski göze alamayacaktır.
Şunu iyi bilmeliyiz ki; işyerlerinde işin devamına veya durdurulmasına biz İSG profesyonelleri işverenin onayını almadan karar veremeyiz. Böyle bir yetkimiz yok. Şayet işveren YAZILI olarak bizlere bu yetkiyi vermiş ise yani yazılı görev tanımı yaparak "benim İş Güvenliği uzmanım işyerinde emniyetsiz durum tespiti halinde işi durdurma yetkisine sahiptir" demiş ise ozaman durum değişir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.