Haber Soma A. Ş Basın Toplantısı Videoları

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Ayşe Bekoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Ayşe Bekoğlu

Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

arkadaşlar toplantı ile alakalı bulabildiğim videoları bu başlıktan sizlere ulaştırmaya çalışacağım, izleyemeyenler için. sizler de katkı sağlarsanız memnun olurum.

http://www.cnnturk.com/video/turkiye/alp-gurkan-kazayi-anlamakta-zorluk-cekiyorum

Maden sahibi Alp Gürkan: Kazayı anlamakta zorluk çekiyorum
    Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, "Gelirimi standartların yükseltilmesine harcadım. Kazayı anlamakta zorluk çekiyorum. Canım yanıyor içim yanıyor" dedi. İşte Gürkan'ın açıklamalarının tamamı...

Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  2. Ayşe Bekoğlu

http://www.cnnturk.com/video/turkiye/madende-yasam-odasi-var-miydi-yok-muydu

Madende yaşam odası var mıydı yok muydu?
    Yaşam odası var mıydı yok muydu? Soru çok yalın ve net. Soma maden yöneticileri bu net soruya net bir cevap vermek için baya bir terledi. "Önce 500 kişilik kaçış odamız var" dediler, sonra, "kaçış odası" ve "kaçış noktası" tabirlerini kullandılar ve gazetecilerin ısrarlı soruları karşısında "yaşam odası yok" yanıtını verdiler. Peki neden mi yok? Yok çünkü taşımışlar ve taşıma işlemleri tamamlanmamış.

3. Ayşe Bekoğlu

http://www.cnnturk.com/video/turkiy...-celik-olayin-nasil-meydana-geldigini-anlatti

İşletme Müdürü Akın Çelik olayın nasıl meydana geldiğini anlattı
    Soma Holding İşletme Müdürü Akın Çelik, olayın nasıl meydana geldiğini anlattı. Çelik, "Yeraltına giren işçi sayımız 787'dir. Yoğun dumanın işçilerin yollarının kapatması gibi bir sıkıntı oldu. Görüş mesafesi 0'a 1 metreye düştü. Ben de oradaydım. Biz hala kazanın neden meydana geldiğini bilmiyoruz. Hiçbir ihmalimiz yok. Hepimiz canla başla çalıştık. 20 yıldır böyle bir olay görmedim. İçeride maksimum 18 işçi var" dedi.

4. Ayşe Bekoğlu

http://www.cnnturk.com/video/turkiye/maden-muduru-ramazan-dogru-kazanin-trafoyla-ilgisi-yok

Maden Genel Müdürü Ramazan Doğru: Kazanın trafoyla ilgisi yok
    Soma Faciasının ardınan yöneticiler ilk defa kameraların karşısına geçti ve gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Soma Holding Genel Müdürü Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik, olayın nasıl meydana geldiğini açıklamaya çalışırken, "Hala neden gerçekleştiriğini bilmiyoruz" itirafını da yaptılar. Yöneticiler, olayda ihmalleri olmadığını savundu. "500 kişilk kaçış odası var ama olay 3 ila 5 dakika arasında gerçekleştiği için işçiler odalara ulaşamadı" dediler.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Soma Holding Başkanı Alp Gürkan'dan ilk açıklama

Soma faciasının yaşandığı Soma Holding basın toplantısı düzenliyor. Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan açıklama yaptı.

"3 YILDAN BERİ İLK KEZ GELDİM"

Şirket sahibi Alp Gürkan, madene 3 yıldan beri ilk kez geldiğini açıkladı.

YAŞAM ODASI KAPATILMIŞ!

Basın toplantısında yapılan açıklamada, yaşam odasının kapatıldığı belirtildi. Şirket sahipleri, "Yenisini hazırlıyorduk" diyerek kendilerini savundu.

Alp Gürkan maden ocağında yaşam odası olup olmadığıyla ilgili soruya, "Yaşam odası kapatılmıştı, yenisi hazırlanıyordu. Eğer patlama 3 ay sonra olsaydı yaşam odası bitmiş olacak ve kimse ölmeyecekti." şeklinde yanıt verdi.

Gürkan, "Arkadaşlarımın bir sene önce çalışma alanlarında yapılan bir odadır yaşam odası. Bu odalar anataşın içinde yapılacak. Eğer kömürün içinde yaparsanız. Bir yangında odanın içinde olan insanlar yanar. Taşlı bölgede yaşam odası yapmamız gerekir. Esas üretim alanı olmadığı için ana taşa girilerek yapılıyor bu yaşam odası. Yaşam odası hemen her yere yapılamaz. Kömür madeninin içine yapamazsınız. Civara yapabilirsiniz. Yaşam odasının Türkiye’de hazırlığını yapmak da maden içinden geçerek olur. Madenin içinden geçiyor. Tünel sürerek yapılır. Oraya gitmeden oda yapsanız ne olur. Yaşam odası üretimin ağır olduğu yere yakın yapılır. Buradaki odanın hiçbir ehemniyeti yok. Alt tarafta hazırlık yapılıyor şu an. Bu kaza üç ay dört ay sonra olmuş olsaydı. Bu insanlar kurtulacaktı yaşam odası olduğu için.

Genel Müdür Ramazan Doğru, mevcut yaşam odalarının 500 kişi kapasiteli olduğun öne sürerek "İnsanların en yoğun çalıştığı yerde, en yakın yere yaşam odası seçtik. Daha sonra biz bu noktadan uzaklaşınca, buradaki üretimleri bitirince biz yukarılara ve aşağılara geçtik. Bizim buradakini söktük, aşağıda yeni bir yaşam odası hazırlıyoruz şu anda. Bizim yaşam odamız 500 kişilik, 18 saatle 24 saat arasında hizmet verecekti. Biz bunu söktük. Aşağı taşıyoruz. Yanlış bilgi vermeyelim. Biz bu yaşam odasını iptal ettik, buradaki üretim bittiği için." şeklinde konuştu.

Basın mensuplarının ısrarlı bir şekilde "Yaşam odası var mı? Yok mu?" sorusuna Doğru, "Yoktu. Biz yaşam odasını sökmüştük." diye cevap verdi.

"RAHAT DEĞİLİM"

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, "Vicdanım feci derecede kötü durumda. Bu arkadaşlar senelerdir benim yeraltında çalıştığım arkadaşlar. Bunların ölümlerinin bende yaratmış olduğu muazzam büyük bir infial var.

Bir gazetecinin "Sizin firmanız yüzünden Türkiye Cumhuriyet Devleti'nde 3 gün yas ilan edildi, Türkiye Cumhuriyeti'nde 10 Kasım'dan 10 Kasım'a bayrak yarıya indiriliyor. 17 Ağustos depreminde 35 kişinin ölmesine rağmen Türkiye'de bayrak yarıya indirilmedi, sizin ve sizin birlikte olduğunuz insanlar tarafından bu ülkede üç gün yas ilan edildi. Hepimizin mutlaka çoluk çocuğu var eve gittiğiniz zaman kafanızı yastığa rahat koyabiliyor musunuz? vicdanınız rahat mı?" şeklindeki sorusu üzerine Gürkan, şunları söyledi:

"Bakın benim vicdanım feci derecede kötü durumda. Bu arkadaşlar senelerdir benim yeraltında çalıştığım arkadaşlar. Bunların ölümlerinin bende yaratmış olduğu muazzam büyük bir infial var. Burada sadece şunu söylüyorum; tamamen yasal olarak bir maden işletmesinde yapılması gereken alınması gereken en üst düzeydeki emniyet tedbirlerinin alınması konusunda işletme müdürlerimin yapmış oldukları şeylerin tamamen doğru olduğunu söylüyorum. Size şunu anlatamıyorum, bu odaların (yaşam odası) paldır küldür yapılamaz, yapılması 5-6 ay sürecek bir olaydır. Burada yapılmakta olan olayda budur. O alandaki üretim alanı bitti, O adalar aşağıdaki üretim alanında bir işe yaramaz." şeklinde konuştu.

KAZANIN TRAFOYLA İLGİSİ YOK

Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru, maden ocağında meydana gelen kazanın trafo ile bir ilgisi olmadığını söyledi.

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve şirketin İnsan Kaynakları Direktörü Celalettin Gökaşan ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, "Ciğerimiz yanıyor. 3 gündür hepimiz uykusuz güçlükle konuşabiliyoruz. Elim bir kaza sonucu canımızı, ciğerimizi, çalışanlarımızı kaybettik. Yaralılarımız var. Başta çalışanlarımızın aileleri olmak üzeri tüm milletimizin başı sağolsun. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum." dedi.

Gürkan, Soma faciasının yaşandığı Soma Holding'te basın toplantısı düzenledi. Acılarının büyük olduğunu belirten Gürkan, "Ciğerimiz yanıyor. 3 gündür hepimiz uykusuz güçlükle konuşabiliyoruz. Elim bir kaza sonucu canımızı, ciğerimizi, çalışanlarımızı kaybettik. Yaralılarımız var. Başta çalışanlarımızın aileleri olmak üzeri tüm milletimizin başı sağolsun. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Devlet büyüklerimiz sağolsun ilk günden itibaren tüm kurumları seferber ettiler. Kendilerine ve destek olan herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

76 yaşında bir jeoloji mühendisi olduğu bilgisini veren Gürkan, şöyle devam etti: "49 senedir bu mesleğimin içinde jeolog olarak başlayıp maden işletmeciliğiyle devam ettim. 1984'ten itibaren Soma bölgesindeki küçük bir kömür maden işletmesini alarak hayatıma maden işletmeciliğiyle devam etme kararı aldım. 84'ten yılından bugüne kadar geçen yaklaşık 30 sene zarfında 150-200 kişinin çalıştığı küçük bir işletmeden 6.000 kişi civarında çalışan büyük bir işletmeler grubuna dönüştük. Madencilik hayatım boyunca öncelikle önem verdiğim tek şey elde etmiş olduğum gelirlerin tümünü işletme yapmış olduğum madenlerin geliştirilmesinde, çalışan arkadaşlarımın hayat standartlarının yükselmesinde ve bu işletmelerde her türlü kazanın, her türlü benzer olayların en askeriye indirilecek düzeyde ileri teknolojinin uygulanması için harcadım."

"GELEN KAZA HABERİNE İNANAMADIM"

Bugüne kadar hayatının en büyük elemini, ızdırabını yaşadığını, kazanın meydana geldiği maden işletmesinin Türkiye'nin en ileri düzeydeki teknolojik, emniyetli madenler safhasına girmiş olmasından büyük mutluluk yaşadığını ama bu sırada kazanın meydana geldiğini vurgulayan Gürkan, "Yetiştirmiş olduğum ve beraberimde çalışan değerli genç arkadaşlarımın sahip olduğu bilgi ve beceriyi görerek 2014 senesinden itibaren aktif madencilikten çekilerek kısmen emekli olmayı düşünüyordum. Arkadaşlarım şuan elim kazanın olduğu madenle birlikte yapılmakta olan diğer maden yatırımlarını son derece ehil bir şekilde götürüyorlardı. Buna rağmen salı günü saat 15.00 civarında işletmeden gelen bir habere inanamadım. Olması imkansız bir şey söylüyorlardı. Nasıl olduğunu da anlamamıştım. Trafo patlaması deniliyordu. Başka şeyler deniliyordu. 40 senelik hatta 49 senelik bütün hayatını maden işletmelerinde geçirmiş bir fiil yerin altında çalışan arkadaşlarımla beraber çalışmış, onların çoğunu oğlum gibi, kardeşim gibi görmüş bir insan olarak böyle bir trafonun patlayabilmesinin imkansızlığını düşünüyordum.

"3 GÜNDÜR BURADAYIM"

Acilen buraya geldim. 3 gündür içeride kalan bu arkadaşlarımın yoğun ızdırabını yaşayarak ve sağlığımı da bir tarafa bırakarak bu arkadaşlarımın kurtarılabilecek olanlarının kurtarılmasına ve diğerlerinin de en azından çıkartılmasına, yapılması gereken her türlü şeyi arkadaşlarımla koordine etmeye çalıştım. Canım yanıyor, içim yanıyor. Belki sizler bunu nasıl değerlendirirsiniz bilemem ama beni tanıyan ve benimle beraber çalışan insanlar beni çok yakından bilirler. Bunların bir çoğunun büyük ihtimalle babaları benim yanımda çalışarak emekli olmuş kimseler. Hiçbir zaman hiçbirini onlardan ayırmadım." diye konuştu.

Sağlığının müsait olmamasından dolayı basın toplantısını 2-3 gün sonra yapmayı planladığı kaydeden Gürkan, "Sağlığım ancak ona elvermesine rağmen görmüş olduğum kamuoyundaki talebi geciktiremeyeceğimi anladım, sağlığımı da bir tarafa bırakarak sizlerin karşınızdayım." dedi.

"KÖMÜRÜN MALİYETİ BUDUR DEMEK YANLIŞ"

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, "Devletin yapmış olduğu bir maliyeti esas alarak kömürün maliyeti budur demek doğru değildir. Zaten bu maliyet geçerli bir maliyet olmuş olsaydı, kar eden bir maliyet olsaydı, o zaman kamu kurumu bunu özelleştirmesine gerek duymazdı. Yüksek maliyetle zarar doğmuş olması nedeniyle özelleştirme başladı. Bizim vermiş olduğumuz fiyatlar, bu ocak için vermiş olduğumuz fiyatı biz vermedik, bizden önceki alan Park Enerji ihaleden aldı, biz bu ihaleyi almadık." dedi.

Gürkan, Soma faciasının yaşandığı Soma Holding'te basın toplantısı düzenledi

Bir gazetecinin "Size işletmeyi satan Park Enerji'yle görüştük, devletle yaptıkları hesapla ettikleri kar tutmadığı için devretmişler ama siz verdiğiniz bir röportajda çok karlı bir işletme olduğunu anlatmışsınız, maliyetleri çok düşürdünüz, bunu nasıl yaptınız?" şeklindeki sorusu üzerine Gürkan, şunları söyledi: "Bulunmuş olduğumuz bölgede şuanda 4 ayrı işletme mevcut. Bunların bize ait olanı, pardon bize ait olan 3 işletme, burasıyla beraber. Bir başka bir özel şirkete ait işletme, bir tane daha özel şirkete ait olan bir işletme daha var. Bir tanesi de kapandı. Burada tespit edilmiş fiyatlar ihale usulüyle tespit edilmiş olan fiyatlardır. Bu işletmeyi biz Park Enerji'den almış olduğumuz zaman tespit edilmiş olan bir fiyat vardı. Biz bu işletmenin tamamen mekanize edilmesi halinde yani klasik Türkiye'de bir çok yerlerde geçerli olan kazma-kürek yahut biraz daha gelişmiş olan işletmecilikle o fiyatın altından kalkılmasının mümkün olmadığını biliyoruz. Ancak bugün dünyada artık maden sektöründe o tür işletmeler tamamen kalkmıştır. Bunların tamamen işletmelerin büyük kısmı ful mekanizasyon şeklinde çalışmaktadır. Ve bizde işletmelerimizin hepsini tamamen mekanize yürüyen ayak demiş olduğumuz şeylere, işçi sağlığı açısından en yüksek ve ileri olan teknolojiyi getirdik. Hem burada kısmen getirdik, burası eski bir işletme. Tümüyle sıfırdan başlayan bir işletme olmadığı için mevcut yapılmış olan alana biz yeni alanlar açarken, şuanda güney tarafına devam eden alanlarda bunları mekanize hale getirdik. Mekanizenin ne olduğun buradaki fotoğraflarda görebilirsiniz. Burada çalışan insanlar her türlü göçüğe karşı emniyettedirler. Uzun bir alanda çalışırlar.

Bu şekilde yapmış olduğunuz işletmelerde maliyetleriniz düşer. (muhabir; 5'te birine, 6'da birine kadar düşürdüğünüzü söylemiştiniz) Sizin bahsetmiş olduğunuz fiyat sizin tamamen Türkiye Kömür İşletmeleri'nin maliyet fiyatını siz söylüyorsunuz. Ben bu bölgede daha önce tamamen kendime ait olan bir maden işletmesini işlettim. Böyle bir maliyetim yoktu benim. Çıt daha düşük bir maliyetle çalışıyorduk. Kendi işletmemizde tam mekanize olmadığımız halde. Dolayısıyla devletin yapmış olduğu bir maliyeti esas alarak kömürün maliyeti budur demek doğru değildir. Zaten bu maliyet geçerli bir maliyet olmuş olsaydı, kar eden bir maliyet olsaydı o zaman kamu kurumu bunu özelleştirmesine gerek duymazdı. Yüksek maliyetle zarar doğmuş olması nedeniyle özelleştirme başladı. Bizim vermiş olduğumuz fiyatlar, bu ocak için vermiş olduğumuz fiyatı biz vermedik, bizden önceki alan Park Enerji ihaleden aldı, biz bu ihaleyi almadık. Ancak yapılmış olan çalışmayı, gelişmiş olan çalışmaları teknik heyetimiz inceleyip bu işletmenin mekanize edilmesi halinde, yeniden planlanması halinde bu işletmenin karlı hale dönüşebileceğini söyledi. Bizim bu işletmelerde ne bizim ne yanımızdaki değer işletmelerde yüksek kar marjı yoktur. 10 liraya mal edipte 100 liraya satmak diye bir olayımız yoktur. Buradaki işletmelerde çalışan şirketlerin yıllık kar marjları eğer hepsini düşünürseniz yüzde 10-15'i geçmez."

"KAZANIN TRAFOYLA İLGİSİ YOK"

Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru da, "Öncelikle hepimizin başı sağolsun. Madende elim bir kaza yaşadık. 25 yıldır burada çalışıyorum. Maden mühendisiyim. Bu kaybettiğimiz insanların çoğunu şahsen tanırım. Ve çok büyük bir acı içindeyim. Bu işletme 1990 yıllarında Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından kurulan bir işletmeydi. TKİ kamu bu işletmeyi uzun yıllar çalıştırdı. Burayı tam mekanize olacak şekilde düşündüler. Dünyadaki en modern sistem olarak dizayn ettiler. Bunun için Çin’den ekipler getirildi. Daha sonra burada özelleştirme kapsamında ihale yapıldı. Bu ihaleyi 2006 yılında Park Enerji kazandı. Duayenlerden biridir. O arkadaşlar iki sene çalıştılar. Ticari olarak Alp Bey’le anlaşarak TKİ rızasıyla bir geri aldık burayı" dedi.

Kazanın sebebiyle ilgili kararı bilirkişilerin vereceğini kaydeden Doğru, "Biz sonuçta cenazeleri aldıktan sonra bilirkişiler gelecekler ve en doğru onlar söyleyecekler. Bu kaza bizim 140 kotunda dördüncü bant anayolda meydana geldi. Burada tespit edilmesi mümkün olmayan bir kızışma oldu. Havamızda aşırı bir hız var burada. Buradan meydana gelen kızışmanın ani bir şekilde göçmesi sonucunda. Korlar çabuk bir şekilde yangını şiddetlendirdi. Trafoyla alakası yok. Şu anda o noktaya ulaşıldı. Meydana gelen kazanın trafo ile bir ilgisi yok" dedi.

İşletme Müdürü Akın Çelik:

- Öncelikle çalışan kardeşlerim arkadaşlarım beraber ekmek yediğimiz insanları kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Sabahları hep toplanıyorduk. Şimdi ben 20 yıldır bu işi yapıyorum. 15 yıl iş güvenliğinde çalıştım. Yangın madencilikte olur. Bu teknik bir olaydır. Bir yangın nasıl olur bunu biliriz. Bunu bir fiil yapan mühendislerim var. Kurtarmanın her aşamasında buradaydım. Madencilikte yangın basitte söndürülebilir. Yangın olan bölgeyi külle doldurmaktır. Biz 20 milyon liralık malzemeyi 3 defa gömdük.
    - Ocağın temiz hava girişi orası. Metan gazı yok. Metan gazıyla ilgili ocağın hava dönüşlerinde olur. Her noktaya hava gidiyor. Metan gazı sensörleri vardır. Burada çalışan arkadaşlarımız için portif cihazlar var. Her noktayı ölçebiliriz. Biz de bunu araştırıyoruz. Şimdiye kadar görmedik böyle bir şey. Biz insanlar için üç gündür uyumuyouz. Ben de yer altındayım.

-Önceliğimiz insanları çıkarmak. Bütün ocaktaki kablolar yanmaz. Çok yangın gördüm 20 yılda 1 arkadaşımı bırakmadım. Öncelik insanları çıkarmaktı. Kendi hayatımızı tehlikeye atarak yaptık bunları. 500 kişilik kaçış odamız var. Bu bizim bölgemizden uzaklaştı. Kaçış odaları küçüktür. Daha büyük yerler yapmamız gerekiyor. Olay 3-5 dakika içinde gerçekleşti. Yüksek bir gaz hemen 5 dakikada doldurdu ortalığı. Toplam yer altında 787 kişi vardı. Çıkış noktası ile gazın çıkışı 5 dakikayı buldu.

-Oksijen maskeleri işçilerin çoğunda vardı. O maskelerin çoğu kontrol ediliyor. Gramaj tartımı su tartımı yapılıyor.

- Yoğun duman işçilerin yollarını kapattı. Görüş mesafesi düştü. Olayın sıkıntısı buradan kaynaklandı. Görüş mesafesi 0’a düştü.

- Biz kazanın neden gerçekleştiğini bilmiyoruz. Sıkıntıyı bilmiyoruz. Hiçbir ihmalimiz yok bu olayda. Canla başla çalıştık. 20 yıldır madenciyim.

- Yangın başladığında kaç kişi vardı aşağıda. 363 kişiyi ben bir yerde topladım. Ve orada isim alarak bunları listeledim. Bunun haricinde 122 kişi ambulanslarla yakın hastanelere sevkedildiler. Şu an 284 arkadaşımızın vefat etti. 18 kişi şu an içeride.
    Bütün sensörlere gelen veriler toplanıyor. Savcılık buna el koydu.

İK MÜDÜRÜ CELALETTİN GÖKAŞAN

- 15 yaşında Kemal Yıldız diye biri yok diye biliyordum ben. En son çıkan arkadaşımız Cemal Yıldız. 19 yaşındadır. Müfettiş beylere de bunu takdim ettim. Bir tane yabancı uyruklu, bir tane 18 yaş altında ve 1 tane taşeron işçisi yok bu kurumda. Taşeron uygulaması yoktur. 2941 işçisinin tamamı Soma kömürlerinin işçisidir. Ekip başları vardır. Onlara taşeron diyorlarsa bilemem. Ekip başları vardır.

Kaynak: http://gundem.bugun.com.tr/bomba-aciklama-haberi/1106503

6. Gülşen ÇETİN

Gülşen ÇETİN Site Moderatörü TÜİSAG Çalışma Birimi

Izledigim en sacma basın toplantısıydı.ne gazeteciler birbiririnin sorularına saygı gösterdi ne yetkililer dogru bi cvp verdi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica