Sondaj Yapan Yerler Için Risk Değerlendirme Formu

ozbayerhan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Arkadaşlar bana zemin etüd sondajı yapan yer için risk değerlendirme formu lazım yardımcı olursanız çok sevinirim.

mehendis

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
kardeş zemin etüt işleri yapan biri olarak sana neler önerebilirm..dur bir düşüneyim

-herhalde sondaj yapılacak yerin seçimi çok önemli olurda alt yapı olan bir yeri delersen hayati riski olan sonuçlar çıkabilir..
-sondaj yapan sondorün eli makinaya herhangi bir tarafına sıkışabilir...
-sondaj yapan kişi sürekli tij sök tak yaparken belki belinde sıkıntı olabilir..ani hareket yaptığı zaman...
-eğimli arazilerde sondaj yaparken baya sıkıntı oluyor..kamyon yüklü olduğundan devrilme ihtimali bulunmakta..
-sondaj da spt deneyi yaparken şahmerdanın üzerine düşme ihtimalii olabilir...
-sondaj yaparken sondaj yaptıgı noktanın etrafını kırmızı bantla çevirmeli...
-önemli bir not başıma geldi ondan biliyom sondaj yapan arkadas sondaj kulesini kapatmadan diğer sondaj noktasına gidim dedi ve yaptıgımız etüt alanıda üsten geçen kabloları kopardı..sondaj kulesi açıkken yer değiştirmemelii..tamamen indirmeli kuleyi...

benim hatırladıklarım bu kadar ..inşallah yardımcı olabilmişimdir..daha iş güvenliği uzmanı olamadık ama meslekle ilgili ufakta olsa görülen riskler bunlar olabilir...

Ahmety

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bayağı geç gördüm bu bölümü..

Su sondajı kulelerinde inip çıkarken yüksekten düşme olabiliyor. Zemin etüdlerinde pek bu durum karşımıza çıkmayabiliyor.
Kamyon ya da kulenin taşındığı aracın üzerine inip çıkarken aşağı atlamalar olabiliyor ki bu da ayak burkulmasına, bel incinmesine sebep oluyor.
Sondaj için gidilen arazi eğer kurumuş otların olduğu bir alansa çalışanlar ya da çevredekilerin sigara vb. içmesinden bir anda otlar ateş alarak ortam alevler içinde kalabiliyor.
Sondaj sırasında devamlı döner bir hareket olduğundan döner bölümlere salınmış kıyafetlerini ya da kendilerini kaptırabiliyorlar.

şimdilik hatırladığım durumlar bunlar.

Derya u.a.

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bana zemin etüd sondajı yapan yer için risk değerlendirme formu lazım yardımcı olursanız çok sevinirim.
merhaba, zemin etüdü yapan firma ile ilgili risk analizi örneği elinizde mevcut mu acaba?

Borga ÖZÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
zemin etüdü veya fore kazık örneği olan varsa sevinirim

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.