Soru Sorma Alanı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Mustafa ULUSOY tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

1. Arkadaşlar, Sorularınızı bu alanda sorabilirsiniz.
    Özellikle sohbet bölümünde sürekli aynı sorular sorulabilmekte ve cevaplarını o anda sadece soruyu soranlar alabilmektedir. Bu başlık altında soruları toplayarak, cevapların kalıcı olmasını ve çok kişinin istifade etmesini amaçlamaktayım.
    İSG ile ilgili her türlü soruyu burada sorabilirsiniz.

2. İlk soru ve cevabı da benden gelsin.
    isk-katip ile ilgili son günlerde çok sık soru sorulmakta.
    İSG-KATİP i kullanmanın iki yolu var arkadaşlar, birisi http://www.isgkatip.com/ adresinden girerek, diğeri de http://www.turkiye.gov.tr. adresinden e-devlet şifrenizle girerek işlemleri yapabilmeniz şeklinde.
    Ancak son günlerde sürekli güncelleme yapıldığından bazı arkadaşlarımız sistemsel sıkıntı yaşamaktadır. Eğer;
    http://www.isgkatip.com/
    adresine gidecek olursanız oradaki açıklamayı görebilirsiniz.
    Saygı ve sevgilerimle

esin deniz ve OGNSZMS bu yazıya teşekkür etti.
  3. chemistanbul

chemistanbul Banned

bende şu konuda bir ricacıyım arkadaşlar;

lütfen forumun en üstüne bulunan ARAMA alanını kullanalım. sizelere faydalı olmak adına arkadaşlarımız defalarca aynı soruya cevap veriyorlar.belki daha önemli sorular ve noktalar böylelikle gözden kaçıyor.ARAMA alanı gerçekten çok iyi çalışıyor ve sitede daha önce yayınlanmış tüm geçmişe ulaşabiliyorsunuz.
    lütfen önce ARAYIN sonra SORUN.

saygılarımla.

HediyeBaydemir bu yazıya teşekkür etti.
  4. Adalı54

Adalı54 TÜİSAG Üyesi

Sayın;

50 ve altı çalışanı bulunan ve Uzman çalıştırma zorunluluğu bulunmaya iş yerlerine yapmış olduğumuz risk değerlendirmelerinde sonucunda iş yerinde oluşan kaza vb. durumla sorumluluğumuz nedir ?

Teşekkürler ...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
  5. chemistanbul

chemistanbul Banned

o firmalarda uzman bulunmasına gerek olmadğı için risk değerlendirmesini işveren yapabiliyor.öncelikle bunu tekrar hatırlayalım.
    bunun dışında bu firma eğer risk analizi için bir OSGB den veya kendisine verdiği hizmeti fatura keserek belgelendiren bir uzmandan destek (hizmet) satın aldıysa o zaman bu çalışmayı yapan uzman bu işten sorumludur.
    Ancak gözden kaçan bir durum var.SADECE UZMAN SORUMLU DEĞİLDİR.çünkü yönetmelikte EKİP yapar diyor.yani srumluluk TÜM EKİBİNDİR.herkes duracak uzmanı hapse atacaklar.OLMAZ.herkes sorumludur.o risk analizi ekibinde bulunan herkes sorumludur.

Mustafa ULUSOY ve kardelenler54 bu yazıya teşekkür etti.
  6. omerr

omerr TÜİSAG Üyesi

1. :
      Arkadaşlar bir sorum olacaktı tam zamanlı isg uzmanı olarak calıstıgımız zaman başka bir işyerinin risk analizini yapabilirmiyiz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Ayşe Bekoğlu

Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

uzman şartı başlamamış bir iş yeri ise risk değerlendirme ekibine danışman olarak hizmet verip risk değerlendirmesini iş veren ve ekibi tarafından yapılmasına yardımcı olabilirsiniz

8. emre515151

emre515151 TÜİSAG Üyesi

s.a bn iki yıllık iş güvenliği okumayı düşünüyorum ama tekniker olarak çalışcamışım mühendisler uzman olarak çalışıyomuş sadece ama teknikerlerin uzman olma gibi bi durumu yokmu nasıl olunur yani bilgi verirseniz sevinirim

9. Adalı54

Adalı54 TÜİSAG Üyesi

Bildiğim kadarı ile sizlerde kursa kayıt olup sınava girmeye hak kazanıyorsunuz. sınavda başarılı olursanız uzman olabiliyorsunuz.

10. Furkan Genç

Furkan Genç TÜİSAG Üyesi

İş sağlığı ve güvenliği bölümünü okumak yani 2 yıl boyunca bu bölümü görmek sadece sınava girme hakkı veriyor başka bir getirisi yok. 2 yıl sınava hak kazanmak için okuyoruz.
    Bende İş sağlığı ve güvenliği bölümü 2011 mezunuyum eğitime girdim ve başarılı oldum şimdi bir inşaat firmasında görev yapmaktayım. Demem o ki bu bölümü okuyanlara ayrı bir şey yapılmalı en azından tekniker olarak kendilerini geliştirmeleri sağlanmalı.

11. Göker.

Göker. TÜİSAG Üyesi

Merhabalar bir arkadaşımla bir tartışma içerisine girdim ve tartışma şuydu 6331 tamamen ötelendi diyor ben ise araştırdım 10 az çalışan yerler yinede risk değerlendirmesi yapmak zorundaymış kanısına vardım bunun gerçekliği nedir ve risk değerlendirmesi yapmayan 50 az çalışanı olanlara nasıl bir yaptırım uygulanmaktadır.vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler.

12. 6331 tamamen ertelenmedi Göker bey. Sadece uzman ve hekim çalıştırma zorunluluğu 50nin altında ve tehlikeli ile çok tehlikeli sınıfta olanlar için 1 Ocak 2014'e, 50nin altında olan az tehlikeli için ise 1 Temmuz 2016 ya erteleniyor. Onun dışında mevzuatın tamamı tüm yönleri ve yükümlülükleri ile yürürlüktedir.
    Risk Değerlendirmesi yapma zorunluluğu herkes için 1 Ocak 2013 te başlamış ve devam etmektedir.
    Yapmayanlara uygulanacak cezalar ise mevzuatta çok açık olarak belirtilmiştir.

Göker. bu yazıya teşekkür etti.
  13. chemistanbul

chemistanbul Banned

sayın göker,
    6331 ertelenmedi.kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren uygulanmaktadır.
    6331 e göre; 1 ocak 2013 tarihinden itibaren; işverenin yanında en az 1 işçinin çalıştığı tüm işyerlerinde,
    risk analizi
    isg eğitimleri
    acil durum planları yapılmak zorunda.işveren bunları ister kendisi yapar işterse dışarıdan hizmet alarak yaptırır.

bunların dışında

50 den fazla çalışanı olan tüm tehlike sınıflarındaki iş yerleri 1 ocak 2013 tarihinden itibaren uzman ve hekim ile çalışmak zorundadır.kanunen.
    ertelenmesi gündende olan kısım ise şudur,
    50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde uzman ve hekim bulundurma (1 temmuz 2013 te zorunluluk başladı.bunun ertelenmesi söz konusu)
    50 den az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde uzman ve hekim bulundurma (1 temmuz 2014 te zorunluluk başlayacak.bunun ertelenmesi söz konusu)

onur ataman ve Göker. bu yazıya teşekkür etti.
  14. chemistanbul

chemistanbul Banned

mustafa bey bu 4 maddeye yapılacak olan ek için bir kaynak gösterebilirmisiniz.(sohbet bölümünde bahsettiğiniz :) )

15. haklısınız chemistanbul, resmi gazetede henüz yayımlanmadığı için ertelendi ibaresi yanlış olmuş. Hatırlatmanız için teşekkür ederim ayrıca.

16. chemistanbul

chemistanbul Banned

ben aslında c sınıflarının a ve b olması için yapılan düzenlemeyi öğrenmek istyorum. yanlış mı sordum acaba

17. chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
  18. Göker.

Göker. TÜİSAG Üyesi

Teşekkürler doğru biliyormuşum demek ki birde bu 42. madde ile ilgili olarak tecrübeden bahsetmiştiniz yeni mezun olan birini bağlamıyor bu dediğiniz sanırım, çünkü hali hazırda iş tecrübem yok

19. sadece sektörel tecrübesi olanları kapsıyor sayın Göker.
    Bu arada forum kuralları gereği lütfen teşekkürlerinizi, "teşekkür et" butonunu kullanarak yapmalısınız.

Göker. bu yazıya teşekkür etti.
  20. ongun

ongun TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar inşaat firmalarının alt yükleyicilerinin ortak sağlık güvenlik birimi hizmet alımı nasıl oluyor bi bilgisi olan varmı ?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica