Soru Sorma Alanı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Mustafa ULUSOY tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. cihad1980

cihad1980 TÜİSAG Üyesi

mrb arkadaşlar, 18 ağustos sınavında hangi yönetmelik geçerli olacak 4857 mi yoksa 6331 mi? ve bu ikisi arasında bir fark olmuş mu varsa nedir paylaşandan Allah Razı olsun şimdiden:)

2. HediyeBaydemir

HediyeBaydemir TÜİSAG Üyesi

İH işyerinde periyodik muayene yapmalıdır, işe girişte, işveren OSGB ile anlaşmamışsa ve İH varsa işe giriş muayenesini yapmalıdır. portör tetkikini yapamaz ama yaptırmakla görevli işvereni uyarmalıdır.

3. Furkan Genç

Furkan Genç TÜİSAG Üyesi

1) Sayın arkadaşlar bir konuda yardım istiyorum 50 kişi altı inşaatta iş güvenlik uzmanı olarak çalışabilirmiyiz, bu durum uzman çalıştırıp çalıştırmama işverene mi bağlı?

2) Bir sorumda sizce şahsi olarak mı çalışmak iyi yoksa bir OSGB altında çalışmak mı iyidir?

Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
  4. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu konu hakkında fikri, bilgisi olan yokmu.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
  5. Adalı54

Adalı54 TÜİSAG Üyesi

Çıkış bacalarının yükseklikleri çevre mevzuatına uygun mu onu kontrol ettirebilirsiniz .

OGNSZMS ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  6. ZgnZR

ZgnZR TÜİSAG Üyesi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. chemistanbul

chemistanbul Banned

4857 dediğimiz iş kanunudur
    6331 dediğimiz iş sağlığı ve güvenliği kanunudur.

yani bunlar farklı kanunlar olup ikisindende mesul olmanız söz konusu olabilir.

kanunları birbirine karıştırmayın.

8. Aydın bey,
    Öncelikle şunu söylemeliyim ki, yan fabrikadan size duman gelmese bile, risk değerlendirmeniz içerisinde Çevresel Faktörler kısmında bu konuyu dikkate almanız gerekirdi.
    Yan fabrikayı uyarmadan önce Risk değerlendirmenizde bu konu yok ise ilk evvela onu tamamlamanızı öneririm.
    Bahsettiğiniz konu çok ciddi bir konu olmakla birlikte, öncelikle yan fabrikayı konu ile ilgili uyarmanızı, herhangi bir direnç durumunda da en az 10 yönden ve kurumdan dolayı yaptırımlarınız olabileceğini düşünmekteyim.

uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  9. ekrembek

ekrembek TÜİSAG Üyesi

Benim sorum;18 mayısta yapılan sınavı kazandım.Şu an satış pazarlama işi ile uğraşıyorum.İşimi yapmaya devam ederken risk analizi yapabilirmiyim? ne gibi evraklara ihtiyacım olacak

10. Yapabilirsiniz Ekrem bey.
    İhtiyacınız olacak tek evrak ta risk değerlendirme Yönetmeliği.

Ekli Dosyalar:

ekrembek bu yazıya teşekkür etti.
  11. shakan2351

shakan2351 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar mevzuat karmakarışık . bu yüzden sorumu tekrar soruyorum. tehlike sınıfına göre çalışanların periyodik muayene sürelerine dair bir madde var mı, ve ya şu an uygulamadaki durum nedir?

12. Furkan bey,
    50 kişi altındaki insaatlarda görev alabilmeniz için B veya A sınıfı uzman olmanız gerekmektedir. Ancak uzman zorunluluk tarihinin ertelenecegini varsayar isek, zorunluluk baslayana kadar C sınıfı bile olsanız danışmanlık yapabilirsiniz.
    Saha, sektör veya iş tecrübesi olmayan uzman arkadaşlarımız için OSGB ile çalışmak sanki bir zorunluluk gibi duruyor. Ancak diger kişiler için tercih 2 ye çıkıyor. Bu konuda tercih, kriterlerine göre tercih yapacak kişiye kalıyor.

Furkan Genç bu yazıya teşekkür etti.
  13. ekrembek

ekrembek TÜİSAG Üyesi

Evraktan kastım makbuz olarak ne kullanacağım ve herhangibir yere kayıt olmak gerekiyor mu

14. Ekrem bey,
    Beni mazur görürseniz eğer, mali konular beni aşıyor. Ancak, risk değerlendirme yönetmeliğine bakacak olur isek bu yönetmelikte herhangi bir evraktan (fatura/makbuz,v.b.) ve de bir yere kayıt olmaktan bahsetmiyor. Orada Risk değerlendirmesine ait tüm esaslar belirtilmiş.
    Gerisindeki konular sanırım başka bakanlığın kapsamında. Evrak veya bir yere kayıt olmak konusunda bilgisi olan arkadaşlarımız olursa sanırım sorunuzun bu kısmına da cevap vereceklerdir.

15. SAYIN shakan,
    Calisanlarin periyodik sağlık taramaları tehlike sınıfına göre değil de görülen isin cinsine göre belirlenmektedir. Mesela kurşun ile çalışılan isler, asbest ile çalışılan isler de farklidir, ofis faaliyetlerinde farklıdır, mutfakta calisanlarda farklidir gibi.

shakan2351 bu yazıya teşekkür etti.

16. sayın OGNSZMS (4.denemede),
    Yönetmelikte sıkıntılı gördüğümüz maddelerden biri de bu aslında. Buradaki esas kasıt, her ne olursa veya olmazsa mezkur sürelerde Risk değerlendirmeleri sil baştan/tamamen yenilenmelidir. Az tehlikeli sınıfta olan bir iş yerinin bile günde 5 defa Risk değerlendirmesini güncellemesi/gözden geçirmesi mümkün olabilecektir. Alt madde 2' nin bentlerine bakıldığında bu durum açıkça görülmektedir zaten. Buradaki 7 bentte bahsedilen olayların her gün olabilme ihtimali olduğundan dolayısıyla her gün risk değerlendirmesi yapmak zorunda kalınılabilir.
    Alt madde 1 de en son kelime de "yenilenir" yerine "tamamen yenilenmelidir" dese idi sanırım bu sorular pek sorulmazdı.
    Tespitiniz bence çok saçma değil. Ancak ben olsam değerlendirmeme bu tehlikeyi koymazdım. Çünkü bu değerlendirmeyi zaten bunun için yapıyorum.

OGNSZMS bu yazıya teşekkür etti.
  17. OHSISGUZ

OHSISGUZ TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Merhabalar,
    18 mayıs sınavında başarılı oldum ve sertifika numramı aldım.Tecrübe edinmek için artık çalışmaya başlamak istiyorum.Şuan 40 yakın risk değerlendirmesi - acil durum planı + eğitim verilmesi gerekn iş yerleri var. Şuan nereden başlayacağıma karar veremedim. Son çıkan yönetmelikleri inceledim ama çıkmazda kaldım. Sanırım Temel İSG eğitimini bireysel olarak veremiyoruz. ancak iş yerinin uzmanı olarak sözleşme yaptığımız taktirde eğitim verebiliyoruz. Az tehlike iş yeri için yıllık en az 8 saat olarak belirtilmiş. Eğitim +RD+Ac.P için kısa yönetmelikte belirtilen sürelerde tamamlayıp sözleşmemizi sonlandırabiliyormuyuz?. ya da sözleşme yapmadan temel isg eğitimi vermek yeterli mi?. Tecrübeli arkadaşlarımdan detaylı nasıl bir yol çizmemiz gerektiği konusunda bilgi rica ediyorum. şimdiden teşekkür ederim.

18. Serdal DEMİR

Serdal DEMİR TÜİSAG Üyesi

İş güvenliği uzmanı olarak işverenlerin zorunlu olarak yaptırması gerektiği risk analizi, Acil Eylem Planı ve Eğitimleri bizler yapabiliyormuyuz. Aslında tam sormak istediğim konu bu temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi. Bizler bu eğitimi serbest çalışan İş Güvenliği Uzmanları olarak verebiliyormuyuz. Birde bu eğitimler sonucunda sertifika vermek zorundamıyız. Teşekkürler.

19. Furkan Genç

Furkan Genç TÜİSAG Üyesi

Peki Mustafa Bey biz bu C belgesini boşu boşuna aldık. C belgesini sanki B belgesine hak kazanmak için almışız gibi ben hiç bir yerde çalışamayacaksam ki öyle görünüyor mevzuata göre boşuna bu bölümü okudum ve boşuna eğitime gittim demek oluyor. Bu iş bana keşke dedirtecek gibi, keşke adam akıllı bir bölüm okusaydım da daha güzel bir iş sahibi olabilirdim belki :( :k_kızgın:

20. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

Mustafa bey,

'herhangi bir direnç durumunda da en az 10 yönden ve kurumdan dolayı yaptırımlarınız olabileceğini düşünmekteyim. demişsiniz ' bunu biraz daha açabilir misiniz?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica