Soru Sorma Alanı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Mustafa ULUSOY tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Adalı54

Adalı54 TÜİSAG Üyesi

SAĞLIK KURALLARI BAKIMINDAN GÜNDE AZAMİ YEDİ BUÇUK SAAT VEYA DAHA AZ ÇALIŞILMASI GEREKEN İŞLER HAKKINDA YÖNETMELİK
    p) Gürültülü işler:
    1) Gürültü düzeyi en yüksek maruziyet etkin değerini (8h=85 dB(A)) aşan işler.

gereğince işletmemizde bazı kısımlarda çalışma esnasındaki ses 90 desibele çıkmakta normal da günlük 9 saat çalışma yaparak cumartesi tatil yapıyoruz.

Şimdi işletme içindeki ses 85 db üzerinde olan bölümleri günlük 7,5 saatten az mı çalıştıracağız. Bazı bölümler dururken bazıları çalışacak mı yanı ?

Personele KKD zaten veriyoruz. Şiddeti azaltıyoruz bu şekilde olsa dahi 7,5 saati gecemeyecek miyiz ?

2. mirzaga

mirzaga TÜİSAG Üyesi

Merhabalar;

Özel bir sektörde Mühendis olarak çalışmaktayım, bunun yanında kendi apartmanlarımıza ve bir takım iş yerlerine risk değerlendirmesi yapabilir miyim? Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekmektedir.
    Teşekkürler.

3. Merhaba; kendi apartmanlarınıza ve bir takım işletmelere, Risk Değerlendirmesi çalışmalarında rehberlik yapabilirsiniz tabiiki.

4. Adalı54

Adalı54 TÜİSAG Üyesi

SAĞLIK KURALLARI BAKIMINDAN GÜNDE AZAMİ YEDİ BUÇUK SAAT VEYA DAHA AZ ÇALIŞILMASI GEREKEN İŞLER HAKKINDA YÖNETMELİK
    p) Gürültülü işler:
    1) Gürültü düzeyi en yüksek maruziyet etkin değerini (8h=85 dB(A)) aşan işler.

gereğince işletmemizde bazı kısımlarda çalışma esnasındaki ses 90 desibele çıkmakta normal da günlük 9 saat çalışma yaparak cumartesi tatil yapıyoruz.

Şimdi işletme içindeki ses 85 db üzerinde olan bölümleri günlük 7,5 saatten az mı çalıştıracağız. Bazı bölümler dururken bazıları çalışacak mı yanı ?

Personele KKD zaten veriyoruz. Şiddeti azaltıyoruz bu şekilde olsa dahi 7,5 saati gecemeyecek miyiz ?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

Evet bu konuda bende bilgi almak istiyorum, çalışana KKD sağlasak dahi 85 dB yi aştığı zaman 7.5 saatten fazla çalışmayacak mı ?

erkut ve HediyeBaydemir bu yazıya teşekkür etti.
  6. marc123

marc123 TÜİSAG Üyesi

Aşağıda yazdığım şeyler C sınıfı içindir...

Merhaba,

18 Ağustos 2013 tarihli sınavda çıkacak olan soru-konu türleri ile ilgili..

1- "6331" ile birlikte gelen yeni yönetmelikler ("ISG Hizmetleri Yönetmeliği" gibi..Eski hallerinden sorumlu değiliz?)

2- Değişmeyen yönetmelikler (Gürültü Yönetmeliği gibi..)

3- 6331 sayılı yeni kanun..

4- 4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu (6331den sonraki eksilen haliyle)

5 - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü ( Yayımlandığı resmi gazete Tarihi - No: 11/01/1974 - 14765)

Yukarıda belirttiklerimde eksik/yanlış varsa düzeltiniz...

** Bir başka konu eğitim kurumlarından aldığımız dökümanlar 6331'den bağımsız olanlardı. (Eskiydi.)

**Haliyle soru dökümanlarında da eski tip sorular var.. Şimdiki sınavda işlevi olmayan sorularla hazırlanmak anlamsız kalıyor tabiki..

**Soru üzerinden çalışmayı seçecek olan arkadaşlar nasıl bir yol izlemelidir?

**Yeni kanun ve yönetmeliklerle ilgili olan soruları nereden bulabiliriz?

**Döküman olarak yeni / güncel olanları elde edebiliyoruz fakat yeni yönetmeliklerle alakalı soru bulma imkanımız yok gibi..

**Kısacası 18 Ağustos'ta yapılacak olan sınava nasıl hazırlanmalıdır?

**Konu ile ilgili benim gibi düşünenleri aydınlatabilecek, yardımcı olabilecek aynı zamanda da hatam varsa düzeltebilecek yorumlar bekliyorum. Teşekkürler...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. tugra55

tugra55 TÜİSAG Üyesi

mrhba bir sitede 132 daire 4 blok ve yine aynı adreste aynı sitede 4 blok 132 darie var iki ayrı işveren var
    her işveren için bir rd yapsak yeterli olurmu(inşaat)

8. Uğur Yarımbaş

Uğur Yarımbaş TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar,
    Bir sorum olacak.
    İş güvenliği uzmanı yapı öğretmenlerinin şantiye şefliği yapabildiği bilgisi doğru mudur?

9. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

İnşaatla ilgili yapı öğretmenleri zaten 2000 metrekareye kadar olan 5 kata kadar olan işlerde şantiye şefliği yapabilir ancak İSG uzmanı olunca heryerde yapabilir diye bir düzenleme olmadı...

10. ibrahimserin

ibrahimserin TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar cevabını bulamadığım bir konuyu danışmak istiyorum.

Konusan kısaca bahsetmem gerekirse; bir arkadasim Selcuk Universitesi Meslek Yuksek Okulu, Hazır Giyim Öğretmenliği bölümü mezunudur. Kendisi teknik ögretmen olarak gecmektedir. Bazı dershaneler İSG uzmanlıgi belgesini almak için egitime ve sinava basvuru yapamayacagini, bazısı ise basvuru yapabilecegini soylemektedir.
    Sizin bu konuda bilgisi olan yardimci olabilirse sevinirim.

11. ibrahimserin

ibrahimserin TÜİSAG Üyesi

düzeltiyorum meslek yüksek okulu değil; Meslek Eğitim Fakültesi MEzunu. Statü olrak teknik ögretmen geçiyorlar.

12. M.R.ŞULE

M.R.ŞULE TÜİSAG Üyesi

şu an bir özel güvenlik firmasında tam zamanlı çalışıyorum yaklaşık 1000 noktada kamu bankalarında hizmet veriyoruz ben bu noktalara gidip risk analizi yapacakmıyım her şubede bizim 1 çalışanımız var bunlar için acil eylem planlarını nasıl yapmalıyım çalışanların özel güvenlikle ilgili eğt var bunlara isg eğt vermelimiyim

13. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica