Soru : Soruları Cevaplarsanız Sevinirim

Hüseyin Kartal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhabalar

İnşaat mühendisiyim, şantiye şefliği yapıyorum. Nisandaki C sınıfı uzmanlık sınavına giricem. Bazı sorularım var, arasından cevaplayabildiklerinizi cevaplarsanız benim için iyi olur.

1- Şantiye şefliği yapabilmek için uzmanlık belgesi ne zaman zorunlu hale gelecek?
2- C sınıfı uzmanlık belgesiyle B sınıfı kurumlara ne zamana kadar uzmanlık hizmeti verebiliyoruz? 2017 diye söylentiler var.
3- C sınıfı uzmanlık belgesinin maddi olarak bir getirisi nasıl olur? Nerelerde kullanabilirim?
4- İleride A sınıfı uzmanlık belgesine ulaştığım zaman yalnızca iş güvenliği uzmanlığına yönelmek mantıklı mıdır maddi açıdan?
5- Ne olacak bu memleketin hali?

Hepinize kolay gelsin, şimdiden teşekkür ederim

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
1- Şantiye şefliği yapabilmek için uzmanlık belgesi ne zaman zorunlu hale gelecek?

Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin on beşinci fıkrası kapsamındaki işlerde görev alacak mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı şantiye şefinin 1/1/2012 tarihinden 1/1/2020 tarihine kadar 4857 sayılı İş Kanununa uygun iş güvenliği uzmanlığı belgesi alması zorunludur.[1]

Takip edebildiğim kadarıyla, yukarıda alıntıladığım mevzuat maddesinin ötesinde bu konuda bir hüküm içeren yeni tarihli bir mevzuata rastlamadım.

2- C sınıfı uzmanlık belgesiyle B sınıfı kurumlara ne zamana kadar uzmanlık hizmeti verebiliyoruz? 2017 diye söylentiler var.

Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2018 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2017 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.[2]

3-
C sınıfı uzmanlık belgesinin maddi olarak bir getirisi nasıl olur? Nerelerde kullanabilirim?

İşsiz bir A sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak mesleğin bana maddi bir getirisi yok. Bu soruya, inşaatlarda denetleme elemanı, iş güvenliği sorumlusu olarak, OSGB'lerde en az 30-40 işyerine bakarak veya bireysel çalışan C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının yanıt vermesi daha uygun olur.

4- İleride A sınıfı uzmanlık belgesine ulaştığım zaman yalnızca iş güvenliği uzmanlığına yönelmek mantıklı mıdır maddi açıdan?

A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesini almak için önünüzde çok uzun bir süre var. Siz o belgeyi alana kadar ortalık başka A sınıfı iş güvenliği uzmanı olmuş kişilerle, benim gibi uzun süredir belgesi olup çalışamayan/çalışmayan uzmanlarla, emekli olup belgesini kiralayıp para kazanma düşüncesi olan insanlarla dolup taşacak. Değerlendirmeyi kendiniz yapabilirsiniz.

Son sorunuza cevabımı avatarım üzerine fare ile tıklattığınızda yazan durum mesajım ile vereyim.

"Her türlü şiddetin sürekli hüküm süreceği bir dönemin henüz başındayız. Son güzel günlerimiz, sonraki yıllarda bu günleri mumla arayacağız."

[1]YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE ŞANTİYE ŞEFLERİ VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK
İş güvenliği uzmanlığı belgesi
GEÇİCİ MADDE 2 – (1)
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/12/20101216-5.htm (Erişim: 23 Mart 2016)

[2]İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
Kanun Numarası : 6331
Kabul Tarihi : 20/6/2012
Yayımlandığı R.Gazete: Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339
İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
GEÇİCİ MADDE 4 – (1) (Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.)

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhabalar

İnşaat mühendisiyim, şantiye şefliği yapıyorum. Nisandaki C sınıfı uzmanlık sınavına giricem. Bazı sorularım var, arasından cevaplayabildiklerinizi cevaplarsanız benim için iyi olur.

3- C sınıfı uzmanlık belgesinin maddi olarak bir getirisi nasıl olur? Nerelerde kullanabilirim?

Hepinize kolay gelsin, şimdiden teşekkür ederim
  1. Bizim yönetmeliklerimiz genellikle Avrupa Birliği müktesebatı paralelinde oluşturulmaktadır. Bir çok yönetmeliğimizde Dünya standartındadır. Ne zaman ki bu durum ''Yapı İşlerinde İş sağlığı ve Güvenliği '' yönetmeliğinin baz alındığı yerde zorunlu olur. İşte o zaman bizim Ülkemizde de zorunlu olacaktır. Evvelinde biraz zor görünüyor.
  2. Yanlış hatırlamıyorsam 2016 Yılı sonuna kadar, ilgili yönetmeliği ulaşarak net tarihe bakınız. Google amcaya sormanız yetecektir.
  3. C sınıfı işin başlangıç aşamasıdır. Bilgi + tecrübe beklentiyi ve sonuca ulaşmayı etkiler. Etki tepki meselesi.
  4. Askerde bir söz vardır. ''her asker komando olamaz'' diye. Her A sınıfı uzman da hakkını vererek A sınıfına ulaşmamıştır ne yazık ki. Dolayısı ile işe başlarsınız, ancak beklentiyi karşılayamazsanız. Beklenti hiç yüksek olmasın. 60 günlük deneme süresi bile dolmadan hedeflerinizi revize etmek durumunda kalabilirsiniz. Tersi durum da geçerli. Sizin katkınız çok olur. Sıfır İş kazası, sıfır meslek hastalığı hedefini tutturursunuz 500 çalışan olan yerde. Sonra da masaya vurarak isteyin ne varsa.
  5. Burası Türkiye ve başka Türkiye yok. Herkes kıymetini bilmeli ve sahip çıkmalı, eleştirerek veya katkı sağlamayarak sadece vahlayanlar oldukça herkes aynı soruyu soracaktır ''ne olacak bu memleketin hali''
Saygılar.

Hüseyin Kartal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
cevaplar yeterince açıklayıcı olmuş, teşekkürler. sonuç olarak ölü yatırım gibi anlıyorum bu iş güvenliği uzmanlık belgelerini. belki biraz daha bilinçli hareket etmemizi sağlayacak ama maddi getirisi hiç de beklediğim gibi olmayacak.

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin on beşinci fıkrası kapsamındaki işlerde görev alacak mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı şantiye şefinin 1/1/2012 tarihinden 1/1/2020 tarihine kadar 4857 sayılı İş Kanununa uygun iş güvenliği uzmanlığı belgesi alması zorunludur.[1]

Takip edebildiğim kadarıyla, yukarıda alıntıladığım mevzuat maddesinin ötesinde bu konuda bir hüküm içeren yeni tarihli bir mevzuata rastlamadım.

Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2018 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2017 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.[2]

3-
C sınıfı uzmanlık belgesinin maddi olarak bir getirisi nasıl olur? Nerelerde kullanabilirim?

İşsiz bir A sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak mesleğin bana maddi bir getirisi yok. Bu soruya, inşaatlarda denetleme elemanı, iş güvenliği sorumlusu olarak, OSGB'lerde en az 30-40 işyerine bakarak veya bireysel çalışan C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının yanıt vermesi daha uygun olur.

A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesini almak için önünüzde çok uzun bir süre var. Siz o belgeyi alana kadar ortalık başka A sınıfı iş güvenliği uzmanı olmuş kişilerle, benim gibi uzun süredir belgesi olup çalışamayan/çalışmayan uzmanlarla, emekli olup belgesini kiralayıp para kazanma düşüncesi olan insanlarla dolup taşacak. Değerlendirmeyi kendiniz yapabilirsiniz.

Son sorunuza cevabımı avatarım üzerine fare ile tıklattığınızda yazan durum mesajım ile vereyim.

"Her türlü şiddetin sürekli hüküm süreceği bir dönemin henüz başındayız. Son güzel günlerimiz, sonraki yıllarda bu günleri mumla arayacağız."

[1]YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE ŞANTİYE ŞEFLERİ VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK
İş güvenliği uzmanlığı belgesi
GEÇİCİ MADDE 2 – (1)
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/12/20101216-5.htm (Erişim: 23 Mart 2016)

[2]İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
Kanun Numarası : 6331
Kabul Tarihi : 20/6/2012
Yayımlandığı R.Gazete: Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339
İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
GEÇİCİ MADDE 4 – (1) (Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.)

Cevaplarınızın tümüne katılıyorum, özellikle de 3.5 yıldır bilfiil olarak bu işin içindeki bir uzman olarak. Ama en son soruya verilen cevap kesinlikle en doğru cevap, ne kadar acıda olsa. :( :(

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.