Sorumluluk ve yükümlülükler

Alper Abalı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar,
Şuan İSG uzmanıadayıyım henüz sertifikamı almadım. Çalıştığım fabrikada danışman olarak bir İSG uzmanı çalışıyor fakat çalışmalarını incelediğimde çok baştan sağma olduğunu gördüm. Bikaç örnek vereyim:
Risk analizleri Ocak ayında yapılmış ve hiç biri tekrar kontrol edilmemiş. Ayrıca analizlerde bölüm sorumlusu, kapatılması için termin süresi vs yok
Aylık kurul toplantıları geçiktirilmiş yapılanların da raporları yok
Saha denetimlernin ardında herhangi bir yazılı belge hazırlanmamış
Fabrikada İSG konusuna ait baştan sağma yapılmış olan risk analizleri haricinde hiç bir döküman yok.
Bu bilgiler doğrultusunda sözleşmenin feshini istiyorum fakat yıllık bi sözleşme var elimde. Sözleşme feshinden sonra herhangi bir yükümlülük altında kalmamam için nasıl bir rapor düzenlemem lazım sizce?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Selcen ÖZBAY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Anladığım kadarıyla işveren adına sözleşmeyi çalışılmakta olan danışmanlık firmasıyla sonlandıracaksınız.Firma sözleşmeyi sonlandırmaya mı yanaşmıyor yoksa karşılıklı sözleşmeyi feshedip edemeyeceğinizi mi görüşmediniz?Sözleşme maddelerinde 1 yıldan önce tek taraflı fesh olursa herhangi bir yaptırım mı var?

ISG-isg

ISGfrm Çalışma Birimi
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sözleşmeniz olması önemli değil noter onaylı yapmadıysanız herhangi bir yaptırımda bulunamazlar mahkemeye de verseler bir sonuç çıkmaz, bakanlığa herhangi bir bildirimde yapmadınız zaten yasal olarak zaten sizin sorumluluğunuz yok an itibari ile istifa edebilirsiniz

Alper Abalı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Şuan görüşmedik Selcen hanım işimizi sağlama almak istiyoruz onun için bilginize ihtiyaç duydum. Sözleşmede 1 yıldan önce feshetmemiz durumunda bir yaptırım uygulanacağı yazmıyor fakat sözleşme süresi olarak 1 yıl yazıyor. Bu bilgiler doğrultusunda herhang bir yaptırımla karşılaşıp karşılaşmayacağımız önemli.

Selcen ÖZBAY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Şuan görüşmedik Selcen hanım işimizi sağlama almak istiyoruz onun için bilginize ihtiyaç duydum. Sözleşmede 1 yıldan önce feshetmemiz durumunda bir yaptırım uygulanacağı yazmıyor fakat sözleşme süresi olarak 1 yıl yazıyor. Bu bilgiler doğrultusunda herhang bir yaptırımla karşılaşıp karşılaşmayacağımız önemli.
Çalıştığım firmada çevre danışmanlık firmasıyla çalışıyorduk ve ben çevre görevlisi belgemi aldıktan sonra 1 yıllık yaptığımız sözleşmemizi henüz 8 ay dolmuş olmasına rağmen karşılıklı feshettik.Bu tür durumlarda karşılıklı fesih yoluna gitmek en mantıklısı, danışmanlık firmasının da sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum.Sıkıntı yaratsalar bile yaptırımları olacağını düşünmüyorum.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
alper bey,anladığım kadarıyla sertifikanız yok şu anda..dolayısıyla zaten bakanlığa bildirimde bulunmamışsınız demektir..yani sözleşmeli uzman değilsiniz zaten..sizi bağlayan bir durum yok şu anda...eğer zorluk çıkarmak isterlerse bile,zaten elinizde kozlar var açıklamışsınız mesajınızda..''bu işin ucu bakanlığa şikayete kadar gider'' demeniz,sizin elinizi güçlendirir sanırım...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.