Diğer Stres - Psikolog Barış Gürkaş

Konu, 'İş Güvenliği Videoları' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Stres nedir?

Stres bünyenin dışsal tepkilere karşı verdiği uyum sağlayıcı bir tepkidir. Kişi stres tepkisi vererek aslında bütünlüğünü korumaya çalışır. Yeterli seviyede stres kişinin yaşamını sürdürmesi için gereklidir.

2. Gamze

Kimler stresten çok etkilenir?

Stresten herkes etkilenir, ama herkes farklı düzeylerde etkilenir. Kişilerin bilişsel yapıları ve çevresel faktörler stresten etkilenme düzeylerini belirler.

3. Gamze

Stres anında vücutta neler olur?

Stres anında vücudun verdiği tepki organizmayı korumaya yönelik bir tepkidir. Stres anında gözbebekleri büyür, kaslar gerilir, terleme artar, mide yanar.

4. Gamze

Stres nedeniyle ne tür psikolojik sorunlar yaşanabilir?

Stres çağımızın en büyük problemlerinden biri. Ama stresin belirli bir düzeyi hayatı sürdürmek için gerekli. Ama stresin uzun süreye yayılması psikolojik ve fiziksel sıkıntılara neden olur. Kaygı, isteksizlik, konsantrasyon eksikliği, uyku problemleri gibi psikolojik sorunlar uzun süreli stresten kaynaklanıyor olabilir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Gamze

Stresle başa çıkmak için neler yapılmalı?

Stresle başa çıkmak modern insan için bir zorunluluk. Stresle başa çıkmanın en önemli yolu insanlara "Hayır" demeyi öğrenmek. Yapılacak işleri iyi organize etmek de stres kaynaklarını azaltır. Spor yapmak, nefes egzersizleri yapmak, yeni hobiler edinmek de stres seviyesini azaltmanın yollarından birkaçı.

6. Gamze

Kronik stres nedir?

Kronik stres, Amerikan Psikiyatri Derneği'nin tanımına göre bitmeyen dönemler boyunca süren stres olarak tanımlanabilir. Küçük stresler birleştiğinde kronik stres haline gelebilir. Ölüm, yaşlı bakımı, stresli işte çalışma, sakatlık kronik stres kaynakları olabilir. Kronik stres kalıplaşmış bir durum olduğu için tedavisi zordur.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Gamze

Sürekli stres altında olmak kişiyi nasıl etkiler?

Sürekli stres altında olmak kişiyi hem fiziksel hem psikolojik yönden olumsuz etkiler. Dünyadaki hastalıkların ünte ikisini stres kaynaklı olduğuna dair araştırmalar bulunuyor. Sürekli stres motivasyonu olumsuz etkiler.

8. Gamze

Stres için hangi aşamada profesyonel desteğe başvurmak gerekir?

Stres için kişi ne zaman profesyonel desteğe başvuracağını kendi belirleyebilir. Kişi iş yapamaz hale geldiğinde, aile ilişkileri bozulduğunda, bu stresle tek başına başa çıkamaz hale geldiğinde profesyonel destek ihtiyacı duyabilir.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica