Soru : Şubat 2014 ( Ya Da Mayıs ) Yükselme Sınavına Hazırlık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

murcelikel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
tamam düzenlicem

Burak Durgun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Burak Bey, eğer çalıştığınız işyeri ISO ve OHSAS için bir çalışma yapıyor ve bunu şirket içinden birilerine yaptırıyorsa veya yaptırmayı düşünüyorsa uzak durun :). Birde İSG yanında fazladan iş yükünüz olur. Denetçilik yapacağım diyorsanız piyasada emin olun bu eğitimi alacağınız kuruluş size staj yapacak yer bulma konusunda yardımcı olmayacaktır (her ne kadar biz size ayarlıyoruz deselerde) Ben sırasyıla ISO 9001, 27001 denetçi eğitimi ve OHSAS 18001'i iç denetçi eğitimini aldım lakin bir fikir haricinde faydasını görmedim :). Ama bilgi herzaman faydalıdır eğitimin iyisi kötüsü olmaz. Ama bu sertifikalarla iş bulurmuyum diye soracak olursanız biraz zor diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim Ertan Bey. Ben uzman olarak çalışmak istiyorum daha 2. sınıf öğrencisiyim. Kendimi geliştirmek amacıyla almak istiyorum bu belgeleri.

murcelikel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yönetmelikte istenen şart "çapı üç mikrondan küçük, uzunluğu çapının en az üç katı olan lifsi tozları, " şartının ikisinin aynı anda istenmesi olabilirmi? Dolayısıyla doğu şık "C" yalnız "I" olabilir mi?
erdoğan hocam bu konu hakkındaki yorumunuz nedir?

murcelikel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
düzelttim ben son yazıları ama bekliyorum bişi çıkarsa diye akşam geç yayınlıcam son hali...

salgozen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
77. soru:
s77)AĞUSTOS 2013 A SINIFI
Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük’e göre lağım deliğinde patlamamış patlayıcı maddenin kaldığı veya bundan kuşkulanıldığı takdirde öncelikle aşağıdakilerden hangisi yapılmalıdır?

A)Emniyet tedbirleri alınarak çalışmalara tekrar başlanır.
B)Patlamayan lağımlar işaretlenir ve tekrar patlatılır.
C)Elektrikle ateşlemede en az 5 dakika ile ateşlemede en az bir saat geçmeden ateşleme
alanına kimse giremez.
D)Lağımı delen usta tarafından, patlamamış lağımdeliğinin en az 80 santimetre yakınında, ona paralel başka bir delik delinip doldurularak ateşlenir

cevap c

Yanıt: (D) olmalı. Nedeni de "en az 30 cm yakınında".

salgozen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yani, 80 cm. olduğundan mı cevap (C). Galiba öyle

salgozen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
77. soru:
s77)AĞUSTOS 2013 A SINIFI
Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük’e göre lağım deliğinde patlamamış patlayıcı maddenin kaldığı veya bundan kuşkulanıldığı takdirde öncelikle aşağıdakilerden hangisi yapılmalıdır?

A)Emniyet tedbirleri alınarak çalışmalara tekrar başlanır.
B)Patlamayan lağımlar işaretlenir ve tekrar patlatılır.
C)Elektrikle ateşlemede en az 5 dakika ile ateşlemede en az bir saat geçmeden ateşleme
alanına kimse giremez.
D)Lağımı delen usta tarafından, patlamamış lağımdeliğinin en az 80 santimetre yakınında, ona paralel başka bir delik delinip doldurularak ateşlenir

cevap c

Yanıt: (D) olmalı. Nedeni de "en az 30 cm yakınında".
Cevap (C). Haklısınız.

murcelikel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
bu yayınladığım son hal ....

murcelikel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
erdoğan bey 77 ile ilgili yorumunuz oluırsa onuda word a ekler yarın yayınlarım

Ayşe Banu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
219)Kadın çalışanların gece postalarında çalıştırılabilmeleri için, işe başlamadan önce, gece
postalarında çalıştırılmalarında sakınca olmadığına ilişkin sağlık raporu …………………… alınır.

A)aile hekimi
B)iş yeri hekimi
C)sağlık ocağı
D)tam teşekküllü hastane

Cevap B iş yeri hekimi

220)Kadın çalışanlar, gebe olduklarının doktor raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar, emziren kadın çalışanlar ise doğum tarihinden başlamak üzere kendi mevzuatlarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla …………………. süre ile gece postalarında çalıştırılamazlar.

A)1 yıl B)6 ay

C)3 ay D)16 hafta

Cevap A…. 1 yıl çalıştırılamazlar

221)
Gece postalarında emziren kadın çalışanlarda 1 yıl çalıştırılamama süresi, anne veya çocuğun sağlığı açısından gerekli olduğunun işyerinde görevli işyeri hekiminden alınan raporla belgelenmesi halinde ne kadar daha uzatılabilir?

A)1 yıl B)6 ay C)3 ay D)16 hafta

Cevap B…. 6 ay daha uzatılabilir
219 ve 222 Nolu soruların cevaplarında çelişki var. Müsait olduğunuzda bakabilir misiniz?
Oluşturduğunuz bu kaynak için emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

selda boy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Emeği geçen herkese cok cok teşekkür ederim. yeni tasındığım evimde internet olmadığından gün içerisinde online takip edebiliyorum. soruları hazırlayan, word ve sunum a ceviren arkadaşlar cok sağolun. Allah razı olsun sizlerden ...

Hakan ÖZTÜRK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
219 ve 222 Nolu soruların cevaplarında çelişki var. Müsait olduğunuzda bakabilir misiniz?
Merhaba 219 ncu Sorunun cevabı kesinlikle İşyeri hekimi olacak.
220 nci sorunu cevabıda doğru 1 yıl olacak bu önceden 6 aydı. Yeni yönetmelikte 1 yıl olarak değiştirildi.

Hakan ÖZTÜRK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Pardon soruyu karıştırmışım evet belirttiğiniz gibi çelişki var.

Hakan ÖZTÜRK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Kadın Çalışanların Gece Postasında Çalıştırılmaları

Sağlık gözetimi
MADDE 7 – (1) Kadın çalışanların gece postalarında çalıştırılabilmeleri için, işe başlamadan önce, gece postalarında çalıştırılmalarında sakınca olmadığına ilişkin sağlık raporu işyerinde görevli işyeri hekiminden alınır.
(2) Ayrıca işveren, işin devamı süresince, çalışanın özel durumunu, işyerinde maruz kalınan sağlık ve güvenlik risklerini de dikkate alarak işyeri hekimince belirlenen düzenli aralıklarla çalışanların sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlar.

Hakan ÖZTÜRK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Kadın Çalışanların Gece Postasında Çalıştırılmaları

Sağlık gözetimi
MADDE 7 – (1) Kadın çalışanların gece postalarında çalıştırılabilmeleri için, işe başlamadan önce, gece postalarında çalıştırılmalarında sakınca olmadığına ilişkin sağlık raporu işyerinde görevli işyeri hekiminden alınır.
(2) Ayrıca işveren, işin devamı süresince, çalışanın özel durumunu, işyerinde maruz kalınan sağlık ve güvenlik risklerini de dikkate alarak işyeri hekimince belirlenen düzenli aralıklarla çalışanların sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlar.

Hakan ÖZTÜRK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Aynı yönetmelikte geçici madde altında aşağıdaki maddeyi ilave etmişler.

Sağlık raporlarının geçerliliği
GEÇİCİ MADDE 1 –
(1) Bu Yönetmeliğin yayımından önce kadın çalışanların gece postalarına ilişkin alınan sağlık raporları süresince geçerlidir.
(2) 6331sayılı Kanunun 38 inci maddesinde yer alan geçiş sürelerine uygun olarak işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğü bulunmayan işyerlerinde 7 ve 9 uncu maddeleri uyarınca alınması gerekli sağlık raporları geçiş süresince kamu sağlık hizmet sunucularından da alınabilir.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
219)Kadın çalışanların gece postalarında çalıştırılabilmeleri için, işe başlamadan önce, gece postalarında çalıştırılmalarında sakınca olmadığına ilişkin sağlık raporu …………………… alınır.

A)aile hekimi
B)iş yeri hekimi
C)sağlık ocağı
D)tam teşekküllü hastane

Cevap B iş yeri hekimi

bu cümle en son en güncel yönetmelikten direkt alıntıdır.
.....................................................

222)(AĞUSTOS 2013 B SINIFI)

I- İşyeri hekimi
II- Sağlık ocağı
III- Hükûmet veya belediye doktorları
Kadın işçilerin, gece postalarında çalıştırılabilmeleri için, işe başlamadan önce çalışmalarına engel bir durumun olmadığına dair sağlık raporları nereden/nerelerden alınır?

A) Yalnız I B) Yalnız II C) I ve II D) I, II ve II

CEVAP D

bu soru iptal olmamış..bu durumda kurumların verdiğide kabul ediliyor..yönetmelikte sadece işyeri hekimi yazmamalıydı..

Ülkü Hoca

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar 78. sorunun cevabı verilmemiş zannedersem, ya da düzelten arkadaşlar varsa benim gözümden kaçmış olacak. Aşağıda tüzükten baktım Cevap A gibi duruyor.
Kademe düzlüğü

Madde 362 – Kademe düzlüğü, atımlardan sonra bile, makinelerin rahatlıkla ve güvenle manevra yapabilmelerine olanak verecek ve çalışan işçiler için tehlike oluşturmayacak genişlikte olmalıdır.

murcelikel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
erdoğan hocam 77 için salgozenin yazdığı hakkındaki yorumunuz ... bugun araziden yeni geldim ...ancak yarın düzelticem 77.soru da netleşssin de ...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.