Haber T M M O B: '' Iş Güvenliği Uzmanını Patronlar Seçmesin ''

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında e-mine tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

Asansör kazası uzmanları da harekete geçirdi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) inşaatlarda iş güvenliğini sağlayan uzmanların patronlar tarafından belirlenmesinin büyük zaafiyet yarattığını açıkladı. "İş güvenliği uzmanını patron belirlememeli" mesajı veren TMMOB, bu işin devlet kontrolünde, yeterli eğitimden geçmiş, donanımlı şirketler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizdi.

headlineOQFIMY4S.jpg

ÖZERK YAPI GEREKLİ
    TMMOB Başkanı Eyüp Muhçu, 1999 depremi sonrası devletin öncülüğünde hayata geçirilen yapı denetim firmalarına benzer bir oluşumun sisteme dahil edilmesi gerektiğini söyledi. Muhçu, "Parayı, inşaatı yapan patrondan alan bir iş güvenliği uzmanı yeterli denetimi yapamaz. İş güvenliği uzmanlığı özerk bir yapıya kavuşturulmalı" dedi. İş güvenliğiyle ilgili yasanın yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Muhçu, şöyle konuştu: "Sınavla önüne gelene iş güvenliği uzmanlığı belgesi verildi. Bunların büyük bölümü alanında yeterince bilgilenmeden çalışmaya başladı. Bu alanda yeterlilik sınavları tekrarlanmalı."

CEZALAR ERTELENMEMELİ
    İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Cemal Gökçe de iş ekipmanlarının periyodik kontrollerine dikkat çekti. Gözçe, "Eksikleri bulunan işyerlerine ceza uygulanması ertelenmemeli. Daha fazla iş yapmak ve para kazanmak anlayışı denetim mekanizmalarının önüne geçiyor. Bir an önce bu işleyişe dur denilmeli" diye konuştu.

İNTES: Mesleki yeterlilik belgesi şart
    Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu, "Bu elim kaza iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin ve mesleki yeterlilik belgeli çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi" dedi. İş sağlığı ve güvenliği konusunda toplumsal bilincin oluşturulması gerektiğini vurgulayan Koloğlu, İNTES Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi'nin akredite belge vermeyi hedeflediğini ifade etti.

İNDER: Önlenebilirdi İstanbul
    İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da, işyerlerinde meydana gelen iş kazalarının yüzde 98'inin önlenebilir nitelikte olduğuna dikkat çekti. Durbakayım, "Ancak bunun için iş sağlığı ve iş güvenliğinin eksiksiz uygulanması gerekiyor" dedi. İş kazalarının temel sebebinin tehlikeli durum ve davranışlar olduğunu aktaran Durbakayım, bunun işyerlerinde alınacak güvenlik önlemleriyle ortadan kaldırılabileceğini kaydetti.

Last edited: 11 Eylül 2014
    Levent ACAR ve Cem Erol bu yazıya teşekkür etti.
  2. servet yortumluk

servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

Bırakın asansör bakımını, doğru dürüst kullanılacak takım bile yok , bir çok işletmede aşınmış, ele avuca gelmeyen takımlar ile çalışılmakta,
    Dünyanın bir çok ülkesinden makine montaj mühendisi ile beraber çalıştım, bir takım çantaları var, değme atölyenin bünyesinde olmayan ve pratik olarak sonuca götüren takımlar var,
    Hal böyle olunca da kaza gelemiyor, gelse de çok küçük bir etki ile bertaraf ediliyor,
    16-17 açık ağızlı anahtar ağızları nerede ise 20 mm olmuş üzerindeki yazıları silinmiş ve yok olmakta hala böyle kullanın diyen zihniyetler mevcut ülkemizde,
    Çok ucuz bir maliyet ile hem iş kayıpları , hem de iş kazalarını kontrol altında tutmak mümkün iken, neden hala inatla harcama yapılmaz ve devletin denetleyicileri yetersiz geliyor ise işin erbabı olanlar kadrolara katılmaz anlamış değilim,
    kolay gelsin,

FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
  3. osha

osha TÜİSAG Üyesi

herşeye para gözü ile bakanlar ile bu işler yapılmaz, temmuzda okuldan mezun ol, ağustosta sınava gir, C grubu uzman ol, mali muşavir ile bir doktorun ortak kurduğu OSGB'de zar zor iş bul, eylülde inşaatta tam zamanlı olarak 20 yılını emlak alıp satmakla geçirmiş mühendislik yapmamış fakat diploması olan A sınıfı uzmanın altında çalış, sonra iş güvenliğinden bahset , geç bunları.

Sevgi.isg, FUNDA3426, Levent ACAR ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. servet yortumluk

İşte size kazaların kök ve gerçek nedeni,
    Arkadaşın anlattığı gibi bir hastane sahibi hanımını sınava soktu uzman yaptı, gerekçeye bak; evde sıkılmasın OSGB de takılsın,
    aynı zihniyet,
    Bu tarz eylemler devam ettikçe gerçekten bu işi bilenlere büyük haksızlık,
    Kardeşim herkes kendi işini yapsın, ben 1973 ten günümüze sanayinin tozunu yutmuş bir çalışan olarak bu haksızlıkları kınıyorum,
    kazasız günler dilerim,

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

sevdenur, deryayran ve e-mine bu yazıya teşekkür etti.
  5. faruk alkan

faruk alkan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba
    Bence buradaki sorumluluk patronlardadır(yada yasal temsilcileri müdürleri). Çünkü yurtdışında çalışan Türk inşaat firmaları ki dünyada 2. Sırada geliyor(Çin'den sonra), hiç iş kazası yaşanmazken bu durum Türkiye de tam tersi bir hal almış. Türkiye deki firmalar ucuza nasıl iş yaparım zihniyetinde oldukları sürece bu kazalar yaşanacaktır. Bir iş güvenliği uzmanı asansörün peryodik kontrolünün yapılması gerektiğini bildirip kullanıcılara eğitim vermekten başka bir şey yapamaz.
    Ancak vurun abalıya hesabı isg uzmanına tüm suçu yüklemek akla ve mantığa sığmaz

Ercan Mattaoğulları, Murat Felekoglu ve e-mine bu yazıya teşekkür etti.
  6. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

İş güvenliğiyle ilgili yasanın yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Muhçu, şöyle konuştu: "Sınavla önüne gelene iş güvenliği uzmanlığı belgesi verildi. Bunların büyük bölümü alanında yeterince bilgilenmeden çalışmaya başladı. Bu alanda yeterlilik sınavları tekrarlanmalı."

haklı olabilir.. rakamlar değişmedi çünkü. Avrupa birinciliği dünya üçüncülüğü halen devam ediyor. nitelikli uzman gerek ülkeye

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

nigarcinar bu yazıya teşekkür etti.
  7. servet yortumluk

Sayın bakan yazmış, önce can mı ? buna karar verelim,
    Tabi ki, önce can ve önce insan,
    İş veren ve de çalışan iş ortağı olarak değerlendirilmeli , o göz ile bakılmalı iş hayatına,
    Aksi halde yaşanan olumsuzluklar her kesimin canını sıkmaya devam edecektir,
    Sayın bakan, önce can ama , mal da canın yongasıdır,
    Bütün tedbirleri aldıktan sonra kazaları önlemek büyük kazanç sağlayacak bir aksiyon olacaktır,
    Kaldı ki bu konuda yukarıda bahse konu yetkin olanlar ile olmayanı aynı kefeye koymak asla doğru olmayacaktır,
    O yüzdendir ki bu olumsuzlar önlenemiyor,
    Bir insan kurtararak onun ailesine yapılan katkıdır,
    Kazasız günler dilerim,

8. ormancı

ormancı TÜİSAG Üyesi

İş güvenliğiyle ilgili yasanın yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Muhçu, şöyle konuştu: "Sınavla önüne gelene iş güvenliği uzmanlığı belgesi verildi. Bunların büyük bölümü alanında yeterince bilgilenmeden çalışmaya başladı. Bu alanda yeterlilik sınavları tekrarlanmalı."
    Teorik bilgi yetersiz kalıyor sahada çalışılması en iyisi

nigarcinar ve e-mine bu yazıya teşekkür etti.
  9. servet yortumluk

Doğrudur,
    Kim, nerede, ne yapmış, bunların bilinmesi gerekli,
    Uzman olacak kişilerin çalışmaları naylon olmayacak, gerçekten çalıştığı alanlar belli ve de tescilli olacak ki, o zaman alınan eğitim hedefe ulaşsın,
    Aksi halde kelepçeli uzman sayısı her geçen gün artacaktır,
    kazasız günler,

e-mine bu yazıya teşekkür etti.
  10. FUNDA3426

FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

Bir kadın, kimya mühendisi.. Vakt-i zamanında bir fabrikada 1o yıl çalışmış, sonra çocuğu olmuş, mesleği bırakmış.. Aradan 7 yıl geçmiş, kadın İş Güvenliği Uzmanlığı diye "birşey" duymuş kendi tabiriyle. Eşinin sorumlu olduğu fabrikaya da yardım ederim diye kursa kaydolmuş. Sınavı kazanan kadın C sınıfı uzmanı olarak da hiç çalışmamış aslında , gel zaman git zaman, sonra bir yönetmelik çıkarmış devlet- 3000 iş günü primi yatan kişi A sınıfı uzmanlık sınavına girebilir- diye..
    -Aaa demiş kadın ne hoş. Bir de bakmış ki A sınıfı uzmanlık sınavı C sınıfının sınavından çok çok daha kolaymış- Neden? Çünkü Aa sınıfı uzman yokmuş piyasada bir an önce çoğalmaları lazımmış..
    Kadın A sınıfı uzman olmuş..
    Sonra?
    Çok tehlikeli bir gruptan iş teklifi almış hemen, ee o zamanlar A sınıfına ihtiyaç çok büyük tabi.

Bu kadın beni arayarak şöyle söyledi,
    Canım şimdi bana diyolar ki 5000 L maaşla başlarsın, sonra devam edersek seninle yükseltiriz.
    Ama şimdi hani burası çok tehlikeli grup ya, daha çok istemem gerekir diye düşünüyorum, ama ben şimdi bişey bilmiyorum diye de aslında kabul etsem mi diye de düşünüyorum. Sen ne düşünüyosun ?

Siz olsanız nasıl cevaplardınız! ?

11. servet yortumluk

O arkadaşa verilecek tek cevap şu; Git evde çocuğunu büyüt,
    kolay gelsin,

FUNDA3426, nigarcinar ve Ersgur bu yazıya teşekkür etti.
  12. Ercan Mattaoğulları

Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

O arkadaşına şunu söyle Funda hnm!bilmediği işi yapmaktansa gitsin eşinin sorumlu olduğu fabrikada personel müdürlüğü yapsın...

FUNDA3426 ve nigarcinar bu yazıya teşekkür etti.
  13. FUNDA3426

FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

Haklısınız Servet bey,

Zaten olayı paylaşma sebebim böyle örneklerin çokluğuydu. Bu şekilde yükseltme sınavı ile A ya da B sınıfı olmuş fakat hayatında uzmanlık yapmamış kişilerin ticari amaçla oraya buraya danışmanlık vermesi kabul edilemez. Danıştay kararında haklı ama geç kalınmış bir mesele bu..

14. servet yortumluk

Bütün arkadaşlar çalışsın işsiz kalmasın, fakat etkin ve de yetkin olduğu konularda lütfen,
    yoksa kimseye söz söylemek ne haddimize anlatılmak istenen kaş yapayım derken göz çıkartmamak,
    kazasız günler dilerim,

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica