Bilgi : Tam Zamanlı Çalışırken Isg Uzmanı Olarak Çalışmak

Mert Şekerci

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Herkese selamlar arkadaşlar.

Bir kaç başlıkta daha görmüştüm, tam zamanlı olarak devlet üniversitesinde çalışırken İSG uzmanı olarak çalışılabilinir mi diye fakat net bir bilgi yoktu. Daha doğrusu bir bilgi denizi vardı.

Bilgi edinme kanunu hakkımı kullanarak bakanlığa bunu sordum ve aşağıdaki su cevabı aldım, aynen ekliyorum.

"Sayın Mert Şekerci,

Bilgi edinme başvurunuzda bir devlet üniversitesinde tam zamanlı olarak araştırma görevlisi unvanı ile çalıştığınız ve aynı zamanda C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi sahibi olduğunuz ifade edilerek herhangi bir OSGB’de kısmi zamanlı olarak çalışıp çalışamayacağınız; çalışabiliyor iseniz nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hususlarında bilgi talep edilmektedir.

Bilindiği üzere, 4857 sayılı İş Kanunun 41 ve 63 üncü maddelerinde çalışma ile fazla çalışma süreleri belirtilmiş olup, bu madde hükümlerinden iş güvenliği uzmanlarının çalışma sürelerinin haftada en çok 45 saat olabileceği, fazla çalışma süreleri de dahil edildiğinde bu sürenin ayda en fazla 217 saat olabileceği anlaşılmaktadır.

Çalışmakta olduğunuz kurumun izni dahilinde ve 4857 sayılı Kanunda belirtilen sürelerin aşılmaması kaydı ile kısmi süreli iş güvenliği uzmanlığı yapılmasında sakınca olmadığı düşünülmektedir.

Bilgileriniz rica olunur."

Umarım bu konuda araştırma yapan arkadaşlara yardımı dokunur.

İyi çalışmalar dilerim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.