Tehlike Sınıfı Öğrenmek

eski

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar çalıştığım tat firmasında kendimi isg uzmanı olarak acilen atamak istiyorumki c sınıfıyım ve kasım ayı geçmeden bu aydan itibaren sürem işlemeye başlasın.ancak şu anki boşluk sebebiyle toplama ayırma tesisinin hangi sınıfta yer aldığını kesin olarak bulamıyorum.sanırım tehlikeli sınıfta yer alacak ama emin değilim.bu şartlar altında sözleşmemi doldurup göndermek istiyorum.sorum nereye göndermeliyim.sözleşme ile beraber istenen başka bir evrak varmıdır?ve bu işlemi yapan arkadaşlar ne kadar sürede geri bildirim aldınız acaba?

atalay.ayaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
benim işe başladığım yerde ahşap atelyesi atelye kısmı tehlıkeli sınıfta yer alırken boya hane kısmı çok tehlikeli kısımda yer alıyor sgk pirim odeme sorgusunda da tehlike kısmının 3 olduğu ifade edilmiş. şimdi tehlike derecesi nasıl olacak anlamadım :D

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
benim işe başladığım yerde ahşap atelyesi atelye kısmı tehlıkeli sınıfta yer alırken boya hane kısmı çok tehlikeli kısımda yer alıyor sgk pirim odeme sorgusunda da tehlike kısmının 3 olduğu ifade edilmiş. şimdi tehlike derecesi nasıl olacak anlamadım :D
Arkadaşlar artık yeni yayınlanan tehlike sınıfları tebliğine göre karar veriniz. SGK kodlarıyla değil.

Elif BEĞEN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
1) İşletmenin tehlike sınıfını sorguladığımda '' Park Bahçe işleri 3 '' şeklinde bir cevap alıyorum. SGK sicil numarasını istediğimde NACE kodundan (8130=Çevre Düzenlemesi ve Bahçe Bakımı Faaliyetleri) AZ TEHLİKELİ olduğunu görüyorum.
2) Yine farklı sicil numarasına ait aynı işletmenin tehlike sınıfını sorguladığımda '' Park Bahçe işleri 5 '' şeklinde bir cevap alıyorum. SGK sicil numarasını istediğimde NACE kodundan (4299=Açık Havada yapılan sporlara uygun tesislerin ve eğlence alanları yapılarının inşaatı) ÇOK TEHLİKELİ olduğunu görüyorum.
Burada sorguladığım, işletmeye verilen tehlike sınıfı tanımları yani; '' Park Bahçe işleri 3 '' ve '' Park Bahçe işleri 5 '' nedir ve nereden gelmiş olabilir? 26 aralık 2012 tarihinde yayınlanan İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE
SINIFLARI TEBLİĞİ ' ne ve ekine bakıyorum böyle bir tanım bulamıyorum. Yürürlükten kalkan tebliğden mi geliyor acaba ( 25/11/2009 tarihli ve 27417 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliğineİlişkin Tehlike Sınıfları Listesi Tebliği ) diyorum,ancak orada da böyle bir durum söz konusu değil!

Yorumlayabilecek olan biri var mı?

efeksk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Sayın Elif BEĞEN
Bahsettiğiniz 3 veya 5 değeri Tehlike derecesinin seviyesidir.
Bordrolandırma süreçlerinde de bu rakam kullanılır. Örneğin Toplam SGK İşveren Payı hesabı yapılırken, Bordroda yer alan tüm personelin toplam Brüt kazanç tutarları toplanır ve işveren payı olan 19 + (tehlike derecesi/2) olarak hesaplanır. NACE tablosunda işyerinizin tehlike derecesini öğrenmek için şunu yapabilirsiniz...

Örnek işyeri sgk sicil numarası : 4.4120.01.01.1016684.035.13.71.000

İşyeri sicil numarasının;
İlk hanesinden sonra başlayan, 4120 işkolu kodu ve sonrasındaki 01 ünite kodunu excelde oluşturulmuş NACE tablosu üzerinden sorgulatarak şu şekilde buluruz.

NACE excel tablosunda Ctrl+F tuşuna basın. Arama penceresine yukarıdaki toplam 6 hane olarak belirtilen bölümü şu şekilde yazın.
İşkolu Kodu ve Ünite Kodu Orjinal hali: 412001
Excelde arama yaparken yazılacak kod: 41.20.01
Arama kutusuna excelde 41.20.01 yazıp entere bastığınızda tam olarak Sgk üzerinde kayıtlı işyeri sınıfı ve tehlike derecesine ulaşabilirsiniz.

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ;
Firmanın tehlike sınıfının hangisine girdiğini nasıl biliyorsunuz. örneğin sgk sicil numaramız elimizde. iş kolları tebliğine baktık orada diyor ki ; " Tehlike sınıfı III veya V gibi romen rakamları yazıyor. Biz buradan ayırt edebiliyormuyuz. Nasıl yol izliyorsunuz.?

Musa Bey,
"İş yeri SGK Sicil numarası" var ise elinizde o numaranın 2.3.4.5.6 ve 7. rakamları o iş yerinin 6lı Nace Kodudur. Eğer iş yeri sigorta sicil numarası alındıktan sonra herhangi bir sektör tanımında değişiklik yapılmadıysa, bu duruma dikkat etmek lazım. Nace kodunu elde ettikten sonra izleyebileceğiniz 2 yol var.
1. (benim yaptığım) Nace programını iphone telefonuma yükledim ve kodu girdiğimde bana sektör tanımını ve tehlike grubunu 1 saniyeden kısa sürede söylüyor
2. Arkadaşların da yayınlamış olduğu en son çıkan 26.12.2012 tarihli Tehlikeli sınıflar listesinden, mevcut nace kodu ile çok rahat bulabilirsiniz. Veya sektör tanımı ile aynı şekilde rahatlıkla bulabilirsiniz

Ekli dosyalar

• Tehlike sınıfları listesi-261212.xls
    1.3 MB · Görüntüleme: 168

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sayın Elif BEĞEN
Bahsettiğiniz 3 veya 5 değeri Tehlike derecesinin seviyesidir.
Bordrolandırma süreçlerinde de bu rakam kullanılır. Örneğin Toplam SGK İşveren Payı hesabı yapılırken, Bordroda yer alan tüm personelin toplam Brüt kazanç tutarları toplanır ve işveren payı olan 19 + (tehlike derecesi/2) olarak hesaplanır. NACE tablosunda işyerinizin tehlike derecesini öğrenmek için şunu yapabilirsiniz...

Örnek işyeri sgk sicil numarası : 4.4120.01.01.1016684.035.13.71.000

İşyeri sicil numarasının;
İlk hanesinden sonra başlayan, 4120 işkolu kodu ve sonrasındaki 01 ünite kodunu excelde oluşturulmuş NACE tablosu üzerinden sorgulatarak şu şekilde buluruz.

NACE excel tablosunda Ctrl+F tuşuna basın. Arama penceresine yukarıdaki toplam 6 hane olarak belirtilen bölümü şu şekilde yazın.
İşkolu Kodu ve Ünite Kodu Orjinal hali: 412001
Excelde arama yaparken yazılacak kod: 41.20.01
Arama kutusuna excelde 41.20.01 yazıp entere bastığınızda tam olarak Sgk üzerinde kayıtlı işyeri sınıfı ve tehlike derecesine ulaşabilirsiniz.

bu arada sizin güzel açıklamanızı görmeden ben aşağıda tekrar açıklamışım. Özür dilerim

süperman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar büyük tatil köyleri ve otellerde kuru temizleme, sauna, buhar kazanı , kuaför ve birçok tehlikeli, çok tehlikeli sınıfa giren çalışma yapılıyor ama gelin görün ki "Asıl İş" dikkate alınıyormuş. Böyle saçma birşey olabilir mi? Büyük otellerde sanayide yapılan çalışmalardan daha çok tehlike var. Asıl iş kavramı saçma değil mi? Koskoca tatil köyleriyle 10 kişinin yatıp kalktığı yerleri anı sınıfta tutmuşlar.

sakcev_com

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar birçoğumuzun haberi olmayabilir fakat tebliğ yenilendi. 29.03.2013 tarihinde yeni tebliğ yayınlandı. ben ek olarak koyuyorum. Teyit etmek isteyenler resmi gazetenin arşivinden 29.03.2013 tarihli sayısına bakarak kontrol edebilirler. Kanunen işyeri sgk sicil numarası esas alınacaktır. Dolayısı ile kontrolleri sgk işyeri sicil numarasının 2-3-4-5-6-7. sıradaki rakamlarını kullanarak yapacaksınız. saygılar.

Ekli dosyalar

• 29. 03. 2013 tehlike sınıfları tebliği.xls
    966 KB · Görüntüleme: 74

Memet Arslan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Asansör firması olarak inşaat firmalarına asansör ve yürüyen merdiven malzeme ve montajının satışını yapmaktayız. Ayrıca daha sonradan bakım ve onarım hizmetlerini vermekteyiz.

Satış işlemleri büromuzda tarafımızdan, montaj işlemleri ise alt taşeron kullanarak yapmaktayız.

Bakım ve onarım işlemleri ise daha sonradan yapılan bakım sözleşmesi yapılan işverene ait işyerlerinde yapılmaktadır.

Teklike sınıfının belirlenmesinde sıkıntı yaşamaktayım.

Montaj işyerlerimiz şantiye işyeri sicil numarasının altında işyeri açılışı yapılarak yapılmaktadır. Şantiye işyeri sicil numarası inşaat işlerine göredir. Bizde bu sicil nuamrasının altında alt taşeron olarak sistemde gözükmekteyiz. Montaj işyerlerimiz için 43.29.01 numarasına göre çok tehlikeli olmaktadır. Öncelikle alt taşeron kullanmamız yasal mıdır? Yoksa kendi bünyemizde mi yapmamız gerekmektedir?Bu tehlike sınıfına göre mi görevlendirme yapılacaktır?Ofis olarak ne montaj yapılmakta ne de bakım onarım yapılmaktadır. Bu nedenle tehlike sınıfı46.69.07 numarasına göre az tehlikeli mi olacaktır.
Bakım onarım işleri ise bitmiş projelerde kullanıma açık yerlerde yapılmaktadır. Buralar için iş yeri açılışı yapılmamaktadır. Geçici görevle gitmeleri gerekiyor.
Bir de depomuz bulunmaktadır. Burası için de tehlike sınıfı tehlike olarak belirlenmektedir.

Her iş yeri için tehlike sınıfına göre mi görevlendirme yapılacaktır? Yoksa şirketin asıl yaptığı işe göre mi yapılacaktır?

Yardımlarınızı ve görüşlerinizi rica ederim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.