Tehlike Sınıfına Göre Uzman Çalıştırma-yürütneyi Durdurma Kararı!!!

Can Yıldızlar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1. Maddesinin Yürütülmesi, Odamızca Açılan Dava Sonucu Danıştay Tarafından Durdurulmuştur
Odamızın açmış olmuş olduğu dava sonucunda; 15/2/2016 tarih ve 29625 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan "İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin" 1. Maddesi ile ilgili Yönetmeliğin 7. maddesinin 3. fıkrasını "Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanlarından sadece birinin, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir." şeklinde değiştiren hükmünün YÜRÜTÜLMESİNİN DURDURULMASINA karar verilmiştir.
TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI'

fikri

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
gerekçeli kararıda paylaşır mısın?

Can Yıldızlar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Gerekçeli kararı bilmiyorum sadece maden mühendisleri odasının sayfasında böyle bir duyuru görünce bilgilendirme amaçlı paylaşmak istedim.

kazim yuceer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Piyasadaki A-B sınıfı aktif uzman sayısı bu kararı destekliyor mu .? Maaşlarda yukarı yönlü bir etki yaratabilir mi..? Fikri olan var mı arkadaşlar...!

Can Yıldızlar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bende yakın zamanda inşaatta c sınıfı olarak çalışmayı düşünüyordum ancak bu habere bugün internette denk geldim. Tecrübeli arkadaşlar varsa kararın yorumunu yapabilir mi ? Yani artık C sınıfı kesinlikle inşaatta şantiye de çalışamayacak mı ?

Can Yıldızlar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ya da osgb bünyesinde çalışan c sınıfı uzman arkadaşlar inşaat sektöründeki iş yerlerine kısmi ya da tam zamanlı olarak görevlendirilemeyecek mi ?

fikri

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Danıştay'ın kararına göre, herhangi bir duyum yada bilgim olmadan tahminim o dur ki; 2017 yılında C sınıflarının Tehlikeli iş yerlerinde uzmanlık yapabilme süresi en az bir yıl daha uzatılacak gibi duruyor.

kubilay yılmazzobu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kimsede demiyor ki aga bu siniflandirma nedir?isyeri hekimliginde var mi boyle bi uygulama???
Eee o zaman c sinifi igu nasil b ye yukselebilir?Az tehlikeli isyelerinin bicogu bu hizmeti almayacak ki zaten.ceza yazsinlar 1-2 calisani olan kucuk esnafa bak gor neler oluyo.2014 den beri kac berberin kac kuaforun kac kasabin isg hizmeti aldigini saniyosunuz?Derhal bakanlik bu siniflandirma garabetine son vermeli bence.

fatih turann

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar forumda yeniyim. konu, mesaj nereden başlatılıyor. bir türlü bulamadım

isg rad

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Şimdi ne olacak ?

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tamamen kısır döngü ... 2 ihtimal var ; ya bakanlık bir kaç kelime değiştirip bu maddeyi tekrar yayınlayıp bir şekilde açık kapı bırakacak , ya da iptal edip ortada bırakacak. Netice de yeterli sayı da A ve B sınıfı olmadığı için bu madde çıkarılmıştı... Bu durum Bakanlık için de uzman için de içinden çıkılması zor durum.

Maden Mühendisleri odasının yaptığı da doğru değil !!! Kardeşim eğer amacın üzüm yemek ise bu maddeyi iptal ettirene kadar mesleki şart koşulmasını öner bunun üzerine git... A sınıfının yanın da C sınıfı maden mühendisi bu işi gayet iyi yapabilir. Ama yook illa ki alakasız meslekten bir A sınıfı gelip Maden de çalışsın istiyorlar...

Ne yapıyorsak kendimize yapıyoruz. Bakanlık zaten hatalı yönetmelik/Kanun çıkarma konusunda uzmanken , biz uzmanlar , odalar vs olayları çok farklı boyutlara taşıyıp mahkemelerle tamamen sulandırdık maalesef.
Bu nedenle sürekli uygulamada ertelemelerle şimdi kimse (Kanun ile birlikte zorunluluğu başlayanlar hariç) bu konuyu ciddiye almıyor maalesef...

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba,
Söylenenlerin doğruluk payının ne olduğu henüz bilinmiyor. Bu konuda son kararı Çalışma Bakanlığı verecektir. Bakanlıkta halen bir açıklama yapmadığına göre, durum geçerliliğini korumaktadır. Ne zaman açıklama yapar, o zaman gereği yapılır. Bugün itibari ile mevzuata uygun hareket edilmelidir. Fazla da söze gerek yok diye düşünürüm.

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben haberi yapan siteyi aradım avukatların UYAP'tan yaptığı bilgisini aldım. Danıştaya bilgi edinme talebinde bulundum herhangi bir ses çıkmadı. 170'i aradım yeni bildirilen herhangi bir karar olmadığı söylendi. Çıkmış ya da çıkacak olması bir çok kişiyi işsiz bırakacaktır. Türkiye genelinde 17000 A sınıfı var kendi çalıştığım yer olarak sadece 1200 tane hastane var bunlardan benim diyebileceğim bir çoğuna 4 ile 12 arasında isg uzmanı gerekli hepsi tam zamanlı A sınıfı isg uzmanı olması gerekiyor. Bu sadece 24 saat yataklı tedavi veren hastaneler. Bir çok inşaat veyahut çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yeri var. Bir çok iş yeri sahibi de A sıfına o kadar ücret verene kadar ceza veririm anlamıyla bakıyor.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Biz İSG profesyonellerinin muhatabı Çalışma Bakanlığıdır. Çalışma Bakanlığına bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü' nün (İSGGM) duyuruları takip edilmelidir. Duyuru ilan edilene kadar mevcut sisteme aynen devam edilmelidir. Zira Danıştay'ın bu yönde alınmış bir kararı var ise, Resmi Gazetede ilan edilir. Ve de o andan itibaren yapılacaklar yapılır. Aksi durumda güncel mevzuat aynen geçerlidir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.