Teknik Eğitim Mezunları - Mühendislik Tamamlama

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Teknik Öğretmenler Mühendisliğe Geçebilecek Mi?

1. Kesinlikle

61,8%
  2. Muallakta

10,5%
  3. İmkansız

14,7%
  4. Bir ihtimal

13,1%
  1. müslüm

müslüm TÜİSAG Üyesi

bunla ilgili çalışmayı bu ay açıklıyacakmış...

2. Ersoyy

Ersoyy TÜİSAG Üyesi

Heyecanla bekliyoruz umarım hayırlısı olur, yıllardır çekilen cefalar artık yerini sefaya bıraksın...

3. bu yaz sınav kesin yapılır. seneye yaz diplamaları alırız.

4. ultimateposter

ultimateposter TÜİSAG Üyesi

Bu çıkan bildirideki yazılanlara benzer bir metin hazırlayıp fen fakültesi mezunlarının da buna benzer bir imkandan yararlanmaları gerektiğini belirten yazıyı ilgili mercilere yakın zamanda ulaştıracağım. Fen fakültesi mezunlarının da mühendislik işlerine yönelmelerinin onlar açısından çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

EEK bu yazıya teşekkür etti.
  5. bilgesena

bilgesena Guest

Teknik öğretmenlerin mühendislik tamamlama için 21 temmuzda sınav varmış .

6. tayfun şen

tayfun şen TÜİSAG Üyesi

sınav tarihi açıklandı 21 temmuzda sınav var. bu çok güzel bir haber fakat sınavın içeriği ile ilgili herhangi bir bilgi mevcut değil. Umarım çok zorlamazlar :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. osman topbaş

osman topbaş TÜİSAG Üyesi

hayırlısıyla çekilen cefalar yerini sefaya bırakır umarım.

8. osman topbaş

osman topbaş TÜİSAG Üyesi

ÖSYM 'nin sitesinde örnek sorular adında bir dokuman var.8 tane ales sınavına benzer matematik sorusu var. Anlaşılan ALES sınavına benzer bir sınav yapılacak muhtemelen.

9. SeyitAliYavuz1907

SeyitAliYavuz1907 TÜİSAG Üyesi

Bu tarih için ösym'nin sitesinde bir duyuru bulamadım ben sınav detayları ve içeriği için yardımcı olabilir misin ?

10. SeyitAliYavuz1907

SeyitAliYavuz1907 TÜİSAG Üyesi

21 temmuzda yapılacak olan DGS sınavından bahsetmiyorsunuz dimi arkadaşlar

11. seart

seart TÜİSAG Üyesi

ben muhendisim hiç sefa lik bir durum yok ha sadece ünvan olsun iyidir diyorsan ayri

İsmail SALMAN ve Onur ATALAY bu yazıya teşekkür etti.
  12. Haluk DEMİRCİOĞLU

Haluk DEMİRCİOĞLU TÜİSAG Üyesi

TAmamlama yerine kendi alanimizin mühendisliği nde yüksek lisans yapsak yüksek mühendis sayiliyormuyuz acaba bilgisi olan var mi

13. DUYURU(7 Haziran 2013)
    Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı (2013-Mühendislik Tamamlama): Başvuru İşlemleri ve Örnek Sorular
    3795 sayılı Kanun'un 4. maddesi gereğince hazırlanan ve 07.08.1992 tarihli ve 21308 sayılı resmi gazete’de yayımlanan "Teknik Öğretmenler İçin Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliği” ve bu doğrultuda alınan Yükseköğretim Genel Kurulu kararı uyarınca, ÖSYM tarafından Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı (2013-Mühendislik Tamamlama) yapılacaktır.
    sınav, 21 Temmuz 2013 tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Sınava başvurma işlemleri 10 Haziran 2013 tarihinde başlayacak, 17 Haziran 2013 tarihinde sona erecektir.
    Sınava, aşağıda belirtilen programlardan mezun olarak “teknik öğretmen” unvanını kazanmış olanlar başvurabileceklerdir. Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuzda başvurma, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.
    Sınavda sorulacak sorular hakkında adayları bilgilendirmek amacıyla verilen örnek sorulara aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.
    Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.
    ÖSYM BAŞKANLIĞI
    Örnek Sorular

Teknik Öğretmenler için Düzenlenecek Mühendislik Tamamlama Programlarına
    Başvurabilecek Mezuniyet Alanları

BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ
    BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ ÖĞRETMENLİĞİ
    BİLGİSAYAR VE KONTROL ÖĞRETMENLİĞİ
    DÖKÜM ÖĞRETMENLİĞİ
    ELEKTRİK ÖĞRETMENLİĞİ
    ELEKTRONİK ÖĞRETMENLİĞİ
    ELEKTRONİK VE BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ
    ELEKTRONİK VE HABERLEŞME ÖĞRETMENLİĞİ
    ENERJİ ÖĞRETMENLİĞİ
    KALIPÇILIK ÖĞRETMENLİĞİ
    KONTROL ÖĞRETMENLİĞİ
    MAKİNE ÖĞRETMENLİĞİ
    MAKİNE RESMİ VE KONSTRÜKSİYONU ÖĞRETMENLİĞİ
    MEKATRONİK ÖĞRETMENLİĞİ
    METAL ÖĞRETMENLİĞİ
    MOBİLYA VE DEKORASYON ÖĞRETMENLİĞİ
    OTOMOTİV ÖĞRETMENLİĞİ
    TALAŞLI ÜRETİM ÖĞRETMENLİĞİ
    TASARIM VE KONSTRÜKSİYON ÖĞRETMENLİĞİ
    TEKSTİL ÖĞRETMENLİĞİ
    TEKSTİL TERBİYE ÖĞRETMENLİĞİ
    TELEKOMÜNİKASYON ÖĞRETMENLİĞİ
    TESİSAT ÖĞRETMENLİĞİ
    YAPI ÖĞRETMENLİĞİ

14. www.sonkale.org

Teknik Öğretmenlerin beklediği karar çıktı

07 Haziran 2013 Cuma 13:05MHP'nin ve teknik öğretmenlerin hükümet üzerindeki baskısı sonuç verdi ve Mühendislik tamamlama uygulanmaya başlıyor. MHP'nin ve teknik öğretmenlerin hükümet üzerindeki baskısı sonuç verdi ve Mühendislik tamamlama uygulanmaya başlıyor. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman son 3 MEB Bakanına defalarca soru önergeleri vermiş ve teknik öğretmenlerin ünvan, yetki, atama ve mühendislik tamamlama sorunlarını dile getirmişti. Hükümetin hiç bir adım atmaması üzerine kanun teklifi hazırlayarak Meclise sunmuştu. MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık'ta TBMM genel kurulunda teknik öğretmenlerin sorunlarını defalarca dile getirmiş, araştırma önergeleri vermiş fakat bu araştırma önergeleri AKP tarafından kabul edilmemişti. Teknik Öğretmenler yaptıkları gösterilerle, siyasilerle ve bürokratlarla yüz yüze görüşmelerle sorunlarını devlet kademelerine aktarmayı başardılar. Sosyal medyayı da etkili kullananan teknik öğretmenler yavaş yavaş çabalarının meyvesini almaya başladı. Kamuda teknisyen ünvanıyla çalışan binlerce teknik öğretmenin ise ünvan, yetki ve sorumululuk sorunu devam etmekte. İşte YÖK Genel Kurulu'ndan çıkan karar Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programı Başlıyor Yükseköğretim Kurulumuz tarafından Teknik Öğretmenler için mühendislik tamamlama programlarına giriş çalışmaları sonuçlandırılmıştır. Bu çerçevede teknik öğretmen unvanını alanlar için mühendislik tamamlama programına giriş sınavı yapılacaktır. sınav ÖSYM tarafından 21 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak olup; başvurular 10-17 Haziran 2013 tarihleri arasında alınacaktır. Mühendislik tamamlama programına başvuru yapabilecek teknik öğretmenlik programları, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Döküm Öğretmenliği, Elektrik Öğretmenliği, Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Enerji Öğretmenliği, Kalıpçılık Öğretmenliği, Kontrol Öğretmenliği, Makine Öğretmenliği, Makine Resim ve Konstrüksiyonu Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği, Metal Öğretmenliği, Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği, Otomotiv Öğretmenliği, Talaşlı Üretim Öğretmenliği, Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği, Tekstil Öğretmenliği, Tekstil Terbiye Öğretmenliği, Telekomünikasyon Öğretmenliği, Tesisat Öğretmenliği ve Yapı Öğretmenliği'dir. Diğer teknik öğretmen unvanını alanlar için çalışmalar Kurulumuz tarafından sürdürülmekte olup; sonuçlandığında paylaşılacaktır. Yükseköğretim Kurulu Kararı YÖK'ün internet sayfasından okumak için tıklayınız MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA SINAVI İÇİN ÖRNEK SORULARA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak : http://www.sonkale.org/teknik-ogretmenlerin-bekledigi-karar-cikti-h207297.html

basri tezgeldi ve fehmi bu yazıya teşekkür etti.
  15. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

Çok şükürr

16. Kayır

Kayır TÜİSAG Üyesi

ne zaman başlayacağı konusunda bilginiz var mı?
    ben de otomotiv mezunuyum

17. pazartesi 10 haziran başvurular, 21 temmuz sınav, eylül kayıt, iki dönem ders = seneye bu zamanlar diploma

Kayır bu yazıya teşekkür etti.
  18. mühendislik tamamlamadan olmaz. bu ayrı o ayrı.

Haluk DEMİRCİOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
  19. Haluk DEMİRCİOĞLU

Haluk DEMİRCİOĞLU TÜİSAG Üyesi

TAmamlama ve yuksek lisans yapsak yuksek mühendis unvani aliyormuyuz.

20. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

bu sorular alesmi KPSS mi KPSS gibi geldi bana... hiç alansorulmayacak heralde

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica