Teknik Eğitim Mezunları - Mühendislik Tamamlama

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Teknik Öğretmenler Mühendisliğe Geçebilecek Mi?

1. Kesinlikle

61,8%
  2. Muallakta

10,5%
  3. İmkansız

14,7%
  4. Bir ihtimal

13,1%

1. önce tamamlama daha sonra tamamladığınız alanda yüksek lisans yaparsanız olur. bu arada benimde kendi alanımda yüksek lisansım var.

Haluk DEMİRCİOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
  2. Haluk DEMİRCİOĞLU

Haluk DEMİRCİOĞLU TÜİSAG Üyesi

Seneye büyük bir ihtimalle yüksek lisansa baslayacaktim.simdi bu tamamlama geldi hangisini tavsiye edersiniz yada ikisi ayni anda olur mu yüksek Muğla. Tamamlama ankara Gazi. Birde ikinci öğretim olur mu acaba bu tamamlama da gazide

3. yükseği seneye bırakırsan daha iyi. öbür türlü sadece y.lisans yapmış olursun. ama tamamlamadan sonra yaparsan yüksek müh olursun. gece eğit hakkında bilgim yok.

4. Kayır

Kayır TÜİSAG Üyesi

p
    pek KPSS ye de benzemiyor.

kaç soru sorulacak acaba ve hep böyle mi?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ayurdakul18

ayurdakul18 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben Elektronik öğretmenliği mezunu bir teknik öğretmenim.

Bu haber çıktıktan sonra biraz internette raştırmalar yaptım ve şu bilgilere ulaştım.

Sanırım mühendislik tamamlama eğitim almak isteyen arkadaşlar Ales benzeri bir sınava tabi tutulup 100 üzerinde 50 puan almak zorundalar. Asıl problem bundan sonra başlayacak kanımca...

Çıkarılan yönetmelikte aynen şöyle diyor noktası virgülüne dokunmuyorum;

Tamamlama Programlarının Uygulanması
    MADDE 7. Tamamlama programlarını uygulayacak olan teknik eğitim fakülteleri öğretim üyeleri, laboratuvar, techizat, atölye, stüdyo ve diğer imkanlar değerlendirilmek suretiyle Yükseköğretim Genel Kurulunca belirlenir. Tamamlama programlarının uygulanmasından ilgili fakülte dekanı sorumludur.
    Ders Verecek Öğretim Üyeleri
    MADDE 8. Tamamlama programlarında yer alan mühendislik dersleri, mühendislik unvanına sahip öğretim üyeleri tarafından verilir.

Bu da demek oluyor ki biz bu tamamlama eğitimini sadece TEF lerde alabiliyoruz ve bu derslere mühendislik fakültesinden mezun olmuş teknik eğitim fakültesi öğretim üyeleri tarafından verilecektir ki durum sizlerin belirttiğiniz gibi o kadar da basit değil.

YÖK ün bir an evvel bazı kafa karışıklıklarına sebebiyet verecek durumlara karşı önlem alması gerekmektedir. Herkese kolay gelsin...

6. müslüm

müslüm TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar örnek sorulara benzer sorular paylaşa bilirmiyiz.....

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

programlar hangi üniversitelerde açılacak kesin bilgisi olan varmıdır? Varsa bilgiye nerden ulaştığınıda yazabilir mi?

8. YalnızcaMete

YalnızcaMete TÜİSAG Üyesi

otomotiv öğretmeniyim otomotiv mühendisliği okuacağım işim olmaz makina ile 10 ders kasamam bu saaten sonra hem piyasada makinacı dolu .......

9. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

Emre bey,

bu bilgiye nerden ulaştınız. Resmi bir bilgimi yoksa kulaktan duyma bir bilgi midir?

10. saplanti

saplanti TÜİSAG Üyesi

kılavuz yayımlandı 120 dakika sınav süresi ve sınavdan 50 puan alan yerleşecek diyor.
    fakat soru sayısı belli değil.

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını
    ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden öğreneceklerdir. Tercihler bireysel olarak
    İnternet aracılığıyla aday tarafından elektronik ortamda yapılacaktır. Sınavda 100 tam puan
    üzerinden 50 veya daha fazla puan alanlar seçme ve yerleştirme işlemine alınacaktır.
    Adaylar arasından, bir tamamlama programını tercih edenlerin puan sırasına koyularak ve en yüksek
    puan alandan başlanmak üzere kontenjan sayısı kadar aday programa yerleştirilecektir. Tercihlerinin
    hiçbirine yerleşemeyen adaylar puanları ne olursa olsun sınavda başarısız sayılacaktır. Aynı
    programı tercih etmiş olan adayların puanlarının eşit olması durumunda, söz konusu programı daha
    üst tercihinde gösterene, eşitlik yine sürdüğü takdirde mezuniyet tarihi günümüze daha yakın (yeni
    mezun) olana, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana
    öncelik verilecektir

11. saplanti

saplanti TÜİSAG Üyesi

ÖSYM işte................
    yine komik durumlar yaşayacağız.

12. maximusz

maximusz TÜİSAG Üyesi

Vallah mühendislerede tıp fakültesi tamamlama hakkı istiyoruz.
    "Tamamlama Hakkı " veriliyorsa.Bu herkese tanınmalı.Eşitlik ilkesine göre "tamamlama hakkı" herkesin olmalı.

eniskahya bu yazıya teşekkür etti.
  13. saplanti

saplanti TÜİSAG Üyesi

maximusz arkadaşın dediğine katılıyorum.
    eğer 5 yıl sağlık bölümü okuyan arakadaş varsa toplanalım bakanlığa mail atalım.
    6. yıl olarak fark dersleri verip tıp bölümü tamamlama proğramı açtıralım.

adlem ve maximusz bu yazıya teşekkür etti.
  14. ultimateposter

ultimateposter TÜİSAG Üyesi

fen fakültesi mezunları içinde yakın alanlarda mühendislik tamamlama istiyoruz.

zozgeshn bu yazıya teşekkür etti.
  15. Toplantıya katılanlardan bi hoca. değişirmi bilmem

uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  16. ms.teksin

ms.teksin TÜİSAG Üyesi

Sorular sadece matematik sorusu olacak bilgisi olan var mı

17. Kayır

Kayır TÜİSAG Üyesi

sınav yerleri falan belli mi acaba?
    bir de sınav bu sene için mi sadece.
    başvuruyu osym den mi yapıyoruz bilginiz var mı şimdiden teşekkürler

18. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

10 tl sınav üvreti
    5 yerde okuma imkanı bu nasıl iş...

19. s4m1c4n

s4m1c4n TÜİSAG Üyesi

Öncelikle herkese hayırlı uğurlu olsun, inşallah hepimiz yerleşiriz programlara.

sınav ücreti 100 TL arkadaşlar, sınava başvuru sadece ösym başvuru merkezlerinden(internetten olmuyor.)
    Başvuruda il ve ilçe seçimi yok malesef, sınav Ankara'nın herhangi bir yerinde olacak.

20. şifresi olmayanlarda başvuru esnasında şifresini alsın. giriş belgesi işlemlerinde lazım olacak.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica