Tekstil fabrikaları için iş güvenliği dokümanları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında isg_expert tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. turanmst

turanmst TÜİSAG Üyesi

forkliftin dikiş makinalarına çarpma ihtimaline karşı onlem almak daha mantıklı bence anladıgım kadarıyla sizin firmada kkd son secenek olmalıdır herzaman

2. mansurozturk

mansurozturk TÜİSAG Üyesi

Forklift dikiş makinelerinin aralarında gezmiyor. Ürün taşıma araçları ve transpaletler geziyor. Olmazsa onların girişlerini engelleyelim o bölüme ürünleri birer birer elle taşısınlar.
    Burda tehlikeli olan taşıma araçlarının konfeksiyon bölümüne girmesidir. Daha az tehlikeli olanla değiştirme ihtimalimiz yok. Taşıma araçlarını veya makineleri tecrit etme ihtimalimiz yok, çünkü taşıma araçları zaten makineden çıkan ürünü taşıyor. Bantlı taşıma için alan müsait değil. tepeden askılı otomasyon taşıma sistemini önerdim, kurulum maliyeti pahalı ve bütçe yeterli değil. Daha önce bir kaç arkadaşımızın ayak parmakları taşıma araçlarının altında ezilerek iş kazası meydana geldi. yani KKD yi ilk çare olarak düşünmedik.

Zaten dikkat çekmek istediğim bir tekstil fabrikasında sadece konfeksiyon bölümü olsa bile, bunun deposu, bakımcıları, ham ürün gelmesi, sevkiyatı vs vs bunların tümünü dikkate almak gerekir. Önerilerinizi için teşekkürler Turan Bey. Sizde çok çok haklısınız. Ama malumunuz bu şekilde üretim devam ediyor ne gerek var diyen işverenlerle çalışıyoruz. İşin zaten cılkı da çıktı.

turanmst bu yazıya teşekkür etti.
  3. neslihanari

neslihanari TÜİSAG Üyesi

ben çözümü şöyle buldum çalışanların çıktığı alan ve transpalet le yük taşındığı yol ayrılacak. Yemekhane gidişlerinde yol yine ayrılacak kısacası taşıma araçları ve çalışanlar birarada bulunmayacak. Günlük ayakkabının giyilmesi konusu diğer unsurların
    siz bu işi iyice düşünürseniz söylediklerinin çok geçerli olmadığını ve uygulanabilir olmadığını göreceksiniz. bu arada adamlara tekstil atölyesinde baret taktırmıyoruz iş ayakkabısı giydiriyoruz, şövalye gibi gezmiyorlar. Pedal hassasiyeti ayarlanabilecek sistemler var ama fabrika 250 kişinin çalıştığı bir fabrika yatırım gerektiren bir çalışma olacaktır.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica