Soru : Tekstil Sektörü Örnek Risk Analizi Hakkında

kadir adanır

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar.Tekstil sektörü ile ilgili elinde isg(risk analizi vs.) bakımından doküman olan varsa paylaşa bilir mi?Teşekkürler.

M

mert aslan

Guest
örnek bir risk analizi bana da lazım elinde olan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim..

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar bir şey soracağım da kusura bakmayın risk analizini neden yapmak yerine talep ediyorsunuz tmm paylaşırız sıkıntı değilde firmanın dinamiklerine göre risk analizi şekillenir bu şekilde yapılacak bir risk analizi sadece fikir verir fakat riskler her zaman farklıdır.

M

mert aslan

Guest
arkadaşlar bir şey soracağım da kusura bakmayın risk analizini neden yapmak yerine talep ediyorsunuz tmm paylaşırız sıkıntı değilde firmanın dinamiklerine göre risk analizi şekillenir bu şekilde yapılacak bir risk analizi sadece fikir verir fakat riskler her zaman farklıdır.
fikir vermesi amacıyla talep ediyoruz zaten

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
sayın güzin üzülerek belirtmekteyim ki bu tarz bir risk analizini çsgb müfettişleri kabul etmiyor.

genc_cevreci

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Syn genç madenci burda gördüğünüz eksiklik nedir öğrenebilirmiyim çsgb müfettişlerinin kabul etmeme sebebi nedir.

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
sayın genç çevreci :) açıkcası aslıdan herhangi bir kıstas olmamasına rağmen firma içerisinde yapılan makine risk analizinin fmea olmasını isteyebilirler veya en azından kidney olması gerektiğini iletiyorlar, ayrıca risk analizlerinin bu kadar genel olmaması gerektiğini gerekli olanın en ufa riskin dahi belirtilmesi gerektiğini bildiriyorlar.

Ahmet B. DÖNMEZ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
henüz yapmaya başlamadım, diğer evrak işleriancak bitiyor ama bir arkadaşımda gördüğüm format çok hoşuma gitti, fikir vermesi açısından söylemek isterim. Excel sayfası düzenlemiş ve her sekmede bir riski inceliyor, resimde göreceğiniz öğeleri koymuş. sanırım son bir sayfada da tüm risklerin dökümünü yapmak hoş olacaktır.
ben bunun üzerinden gideceğim, fikir verirseniz ve/veya yönlendirirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    82.9 KB · Görüntüleme: 1,853

Ahmet B. DÖNMEZ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ayrıca arkadaşlar, "tekstil boyahaneleri"nin tehlike sınıfı saçma bir şekilde "çok tehlikeli"ye yükseldi.
Biz Denizli'de bakanlığa mail yoluyla itiraza başlıyoruz.
Katılırsanız sevinirim, zira hem bizler hem de işverenler açısından çok çok zor bir dönem bizi bekliyor olacak.
Bana kendi müdürüm söylüyor "oolum yap yada yapalım ne yapılacaksa, ben nereden bulayım A sınıfı B sınıfı adamı, seni anca bulduk, hadi buldum masrafı da ayrı problem" diye.
olaya objektif bakınca da çok saçma, detaya girmeden çalışan arkadaşlarıma söyledim, hemfikiriz...
madenle bir olmak garip...

c.ahu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
hangi adrese mail yoluyorsunuz.bilgileri verirseniz bende destek olmak isterim. aynı durumda sıkıntı yaşamaktayız.
iyi çalışmalar.

Ahmet B. DÖNMEZ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
walla bende tam bilmiyorum şu anda ama P.tesi Salı gibi arkadaş hazırladığı formatı gönderecek bana ve buradaki pekçok firma ve odaya.
herkes kendine göre birkaç ufak uyarlama yapıp bakanlığa gönderecek.
bu konuda hazırlık yapan arkadaş biraz daha titiz çalışmış saolsun ve bir de üstüne firmaların ve meslek odalarının desteğini katmaya çalışıyor.
hazırlığı tamamlamak üzere, elime geçer geçmez sizlerle de paylaşacağım, firmam adına yapacağım uyarlamaların ardından derhal göndereceğim.
durum bizlerin olduğu kadar işverenlerinde tepkisine açık...

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
5x5 matris sistemi müfettişlerin en beğendiği ve genelde dikkate aldığı yöntem olduğu defalarca karşıma çıkmıştır.

Hakan FIRAT

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Müfettişler risk analizinin yapılıp yapılmadığını sorgulayabilir, hangi metodla yapıldığını değil, ki böyle bir hakları yok. Onlar zaten gittikleri firmalarda ne kadar döküman varsa isterler ( incelemek için :) ).hepsi emekli oldumu osgb kurma peşinde oldukları için bu dökümanları da o zman kullanacaklar.

ozen_arif

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
tekstil (konfeksiyon) atölyeleri için risk analizi örneği olan varsa bana da yardımcı olursanız sevinirim.

ozgur_snmz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar herkese merhaba, Konuları okuduktan sonra geçirdiğim denetimleri baz alarak bir kaç cümle söylemek isterim. Müfettiş denetimlerinde makine bazlı risk analizleri talep edilmektedir. Bundan kaçış yok. Yöntem olarak ise mevcut durumda bir zorunluluk yok ancak müfettişler eğer siz bu işi profesyonel yapacak iseniz L tipi 5x5 matrisi artık geliştirin şeklide önerileri oluyor. Keza bu önerileri bende haklı bulmaktayım burda işini profesyonel yapmak isteyenler yani biz profesyoneller öncelikle kök nedene kadar inmeyi ve net sonuçlar veren yöntemleri izleyip süreci artık 5x5 bağımlılığından çıkartmalıyız diye düşünüyorum. Burada mevzuat ve sürece hakimseniz ve analiziniz makine bazlı ise sadece öneri alır ve geliştirin kelimesini duyarsınız. Herkese kolay gelsin...

serim

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
iplik üretim fabrikalarıyla ilgili risk değerlendirmesi örneği bulunan paylaşabilir mi?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.