Temel Isg Eğitimi Ve Sağlık Gözetimi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Hakkı Varol tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Hakkı Varol

    Hakkı Varol TÜİSAG Üyesi



    Merhabalar, şu sorular hakkında yardımlarınızı rica edecektim.

    50 altı çalışanı bulunan tehlikeli sınıflar bildiğiniz gibi 2014 de uzman ve hekim ile çalışmaya başlayacak.

    bu zamana kadar olan süreçte,

    Çalışanların sağlık muayenelerinin yaptırılması ve yeni işe başlayacak çalışana iş güvenliği eğitimi verilmesi zorunluluğunu hekim ve uzman ile mi başlayacak yoksa, Eğitim ve sağlık gözetimi için dışarıdan mı hizmet alınacak?

    Teşekkürler.



     
  2. Sorgulayan Adam

    Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi



    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
    MADDE 38 –(1) Bu Kanunun;
    a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
    1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
    c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    yürürlüğe girer.


    BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
    Kanun No. 6495 Kabul Tarihi: 12/7/2013
    MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “a) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”

    Koyulaştırdığım kısımlara bakarsanız, torba yasa ile yapılan değişiklikten etkilenmediğini görebilirsiniz. Buradan anlaşılan; 6331 sayılı yasanın 6. ve 7. maddeleri hariç tüm hükümleri, yasanın 01.01.2013 tarihinde yürürlüğe girmesiyle uygulanmaya başlamıştır. İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri(6), İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi(7) maddeleri dışında diğer tüm maddeler ve bu maddelere istinaden çıkarılan yönetmelik, tebliğ benzeri mevzuatta bulunan zorunluluklar yerine getirilmelidir.

    Bu işlerin yapılabilmesı için bir OSGB'den hizmet alınabileceği gibi, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı da istihdam edilebilir.






     
  3. Hakkı Varol

    Hakkı Varol TÜİSAG Üyesi

    Sn. Sorgulayan Adam;
    kafa karışıklığım bu noktada ortaya çıktı, daha net açıklamak gerekirse,

    işyeri hekimi olmadan yapılan (Madde 15/1) tetkikleri yapılacak personelin, tetkiklerini kim okuyacak ve çalışabilirliğine kim karar verecek, (Madde 15/2) için zaten hali hazırda devletten alınan raporlar kullanılıyor.

    iş güvenliği uzmanı olmadan (Madde 17) deki tüm çalışanların eğitimlerini OSGB ile anlaşıp bir sefer de halledebilirsiniz ancak yeni başlayan her personel için tekrar ve tekrar OSGB ile mi anlaşmak gerekiyor?

    yani ,
    Tehlikeli sınıfta bulunan ve 2013 de 30 personeli bulunan bir yere son 9 ayda her ay 2 şer personel alındığı düşünüldüğünde;

    15/1-2 için
    her ay 2 personelin devlet kurumundan gelen raporlarını aldınız, mevcut 30 personeliniz için OSGB ile anlaşıp yaptırmalı mısınız yoksa hekim zorunluluğu başladığında mı yaptırılacak?

    17 için
    30 personele eğitim verdirdiniz ve OSGB ile her ay için 2 personelin eğitimi için anlaşmanız mı gerekiyor?

     
  4. Sorgulayan Adam

    Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

    Şu an işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı istihdam etmenizin önünde bir engel yok. Zorunluluk başlamadan önce işe alıp yasanın gerekliliklerini yerine getirmelerini sağlayabilirsiniz.

    Hizmeti OSGB'den alcaksanız, elbette her yeni çalışan için eğitim, rapor ne gerekiyorsa OSGB ile sürekli hizmet alımı yapmak durumundasınız. Bir kere yapılıp biten bir sözleşme, iş değil bu, işyeri var oldukça bu yasal zorunluklular sürecek, dolayısıyla siz de bu hizmetleri bir şekilde sağlayacaksınız.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica