Haber Tersanedeki Patlama Hayatını Kararttı

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Tersanedeki patlama hayatını kararttı
    Ali Doğan

Tuzla Tersaneleri denince insanın aklına ilk olarak iş cinayetleri gelir. Son yıllarda alınmayan işçi sağlığı ve güvenliği tedbirleri nedeniyle birçok işçi yaşamını yitirdi. İş cinayetlerine kurban giden işçilerin ardından aileler ya patronla anlaştılar ya da dava açtılar. Bunlar gazetelerde zaman zaman yer aldı. İş kazalarının ardından ölen işçilerin yanı sıra “Şu kadar kişi de yaralandı” diye paragraf arasında geçen işçilerin durumunu unutur gideriz. Bu yaralanan işçiler daha sonra ne yapar? Tersanelere geri dönüp çalışmaya devam eder mi? Sakat kaldılar ise eğer nasıl geçinirler? Çokta aklımıza gelen sorular olmaz bunlar.

Daha hayatının yarısında geçirdiği iş kazası sonrasında yaşamı altüst olan Kadir Seyhan’ın öyküsünü sizlerle paylaşacağız.

HAYATINI DEĞİŞTİREN PATLAMA

38 yaşında ve 23 yıllık işçi. Evli ve iki çocuk babası. Son 8 yıldır tersanelerde tavcı olarak çalışıyordu. Ta ki 6 Nisan 2012’ye kadar. O zaman Ada Tersanesindeki Kadir Seyhan’ın çalıştığı gemide patlama meydana geldi. Ali Sağdıç ve Recep Özdağ yaşamını yitirirken, 6 işçi yaralandı. Kadir Seyhan bedenen yaralanmasa da patlamanın ardından psikolojisi bozulan iki işçiden birisi.

“Patlamadan önce ben de herkes gibi iyi denecek bir aile babasıydım. İşten çıktıktan sonra çocuklarımla ilgilenir onlarla vakit geçirirdim. Tersanelerde ve mahallede arkadaşlarla bir araya gelip sohbet ederdim, kahveye giderdim, maç izlerdik. Herkes gibi bende aile içerisinde neşeli biriydim. Annem ve kardeşlerimle aram iyiydi. Her işçi ailesinde olduğu gibi benim de maddi sıkıntılarım oluyordu ama aile içinde bir huzurum vardı. Kimseye bilerek bir kötülüğüm olmazdı. Bilirsiniz tersanelerde çalışan kimi ustalar yardımcılarına iş konusunda eziyet ederler, örneğin o patlamada yaşamını yitiren Ali Sağdıç benim yardımcımdı, benim dışımda kimsenin yanında çalışmazdı. Ama yaşamı ona fazla gördüler” diyen Seyhan, bu patlamanın ardından elinin iş tutumaz olduğunu, psikolojisinin bozulduğunu, aile huzurunun kalmadığını anlattı.

PSİKOLOJİK TEDAVİ GÖRDÜ

Seyhan tedavi sürecini şöyle anlatıyor; “Kazanın üzerinde bir buçuk yıl geçti. Bende psikoloji diye bir şey kalmadı. Altı ay Marmara Üniversitesi Psikiyatri Bölümünde tedavi gördüm, iki ay Üsküdar’da dört ay Kartal’da ve Erenköy’de yattım. Doktorlar kaza anında beynin kendini ‘yaşama kitlemiş’ diyorlar. Buna bağlı olarak düşünce bozukluğu ile intihara meyil tespit edildi. Buna dair raporlar da verdiler hem de her hastane ayrı ayrı. İki kere intihar girişiminde bulundum. Kollarım hep kesik. Bilerek yaptığım bir şey değil, kriz tuttu mu yapacak bir şey kalmıyor.”

Bu yaşadıklarının ardından aile düzenlerinin de bütünen bozulduğunu aktaran Seyhan, “Kiramı ödeyemediğim için evimden taşınmak zorunda kaldım. Çocuğum okula gidiyor ihtiyacını karşılayamıyorum, evin ihtiyaçları var bunları alamıyorum. Her yerde borç harç var çoğu zaman kimseye derdimi anlatamıyorum. Dışarda görenler ‘taş gibi adamsın git çalış’ diyorlar ama bilmiyorlar ki elim ayağım tutmuyor. Beş kuruşsuz yaşamak kolay mı? Düşünün bir yere gideceğim cebimde param yok ama önce öyle değildi, kimseye muhtaç değildim. Nasıl yaşıyoruz biliyor musunuz inanın buna devlet bir buçuk yıldan sonra iki yıl boyunca üç ayda bir engelli maaşı bağladı. Belediyeden yardım alıyoruz bunun yanı sıra çocuğun okul arkadaşlarının ailelerinin yardımları ayrıca eşimin arkadaşları üç beş yardım ediyorlar. Bu durumu bir düşünün ben 38 yaşımdayım ve ailemin ihtiyaçlarını çalışıp da karşılayamıyorum” diye konuştu.

TERSANE HAKKINDA DAVA AÇTI

Kadir Seyhan’ın 1.5 yıldır yaşadığı drama rağmen tersane patronlarından arayan kimse olmamış. Dava açtığı için kendisinin aranmadığını düşünen Seyhan, “Dava açarım arkadaş işçinin kanı, yaşamı ucuz olmamalı. Bakın tersanede kaza olduktan sonra beni hastaneye götürdüler doktorlar rapor verdi, ben bu raporları iş yerine götürdüm. Tersane yetkilileri dava açacağımı duymuşlar hepsi üzerime yürüdü, muhasebe ile takıştık raporlu olduğum için o an işten çıkarmadılar ama rapor biter bitmez kapı önüne koydular. Git bildiğin yere şikayet et dediler. Ben de dava açtım halen devam ediyor.

Bu kadar şey yaşadım ölümden döndüm ama bunların içinde benim en çok zoruma giden kaza sırasında benden daha ağır yaralanan ve günlerce hastanede kalan Ali Kaya isimli işçi arkadaşımın mahkemede benim aleyhime şahit olarak gelmiş olmasıydı. Oysa o hastanede yatarken ben bu halimle defalarca kez yanına gittim ona sahip çıktım.

Benim son olarak söyleyeceğim ben sağlıklı bir insan olarak tersaneye başladım ama yarım insan olarak kovuldum. Benim durumumda kim bilir kaç insan vardır. Artık biz işçiler birbirimize destek olmalıyız. Sağlığımız gidiyor bari yuvamızı kurtaralım”dedi. (İstanbu/EVRENSEL)

Kaynak: http://www.evrensel.net/haber/70933/tersanedeki-patlama-hayatini-karartti.html#.UnIbsHAoGAA

PınarKaya bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica