Soru : Tespit Öneri Defteri Kimde Durmalı?

Aydın 47 SAĞLAM

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
  • merhaba arkadaşlar tespit öneri defterini yanımda tutuyordum ama işveren vekilinin yanında durmalı diye istediler sice ne yapmalıyım?

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Onaylı defterin asıl sureti işveren, diğer suretleri ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından saklanır. Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur. Teftişe yetkili iş müfettişlerinin her istediğinde işveren onaylı defteri göstermek zorundadır.

cİSG

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
  • merhaba arkadaşlar tespit öneri defterini yanımda tutuyordum ama işveren vekilinin yanında durmalı diye istediler sice ne yapmalıyım?

Merhaba,

Bence işveren vekiline bir yönetmelik ve 6331 sayılı kanun destekli bir mail atın, defterin iş güvenlik uzmanında olması gerektiğine dair.
Sonra da bir tutanak tutun ve işveren vekiline imzalatmaya çalışın bir şekilde.

Sonra bu kayıtları saklayın, kendi yararınız için.
Garip ama, neden defteri sizden saklıyorlar ki?

İyi çalışmalar,

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,

Bence işveren vekiline bir yönetmelik ve 6331 sayılı kanun destekli bir mail atın, defterin iş güvenlik uzmanında olması gerektiğine dair.
Sonra da bir tutanak tutun ve işveren vekiline imzalatmaya çalışın bir şekilde.

Sonra bu kayıtları saklayın, kendi yararınız için.
Garip ama, neden defteri sizden saklıyorlar ki?

İyi çalışmalar,
Defterin İş güvenliği uzmanında yada İş yeri hekiminde durması zaten yanlış. Defterin bulunması gereken yer işyeri ve işveren yada işveren vekili tarafından muhafaza edilmeli. Defter 3 nüshalıdır zaten nüshaların bir tanesi uzmanda bir tanesi de hekimde kalıyor.

cİSG

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Neden yanlış ? Üç müfettiş denetimi geçirdim. Üçü de aynı düşünceyle " Defter sizin güvenceniz" demelerine rağmen, neden güvencemi işveren veya vekiline teslim edeyim. Her an her saat gidip defteri işveren vekilinden istemek çok zor. Sonra derler "Siz burayı adliye sarayı mı zannettiniz" diye.. Elbette 3 nüshaya sahip. Ve işveren vekili, İşyeri Hekimi, İş Güv. Uzmn. bu nüshalardan birini defter doldurulup onaylandıktan sonra alınır. Tam zamanlı çalışan İş güv. Uzmanları bence defteri biriminde tutmalıdır.

Ama neden yanlış dediğiniz, bunu öğrenmek isterim.

İyi çalışmalar,

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Neden yanlış ? Üç müfettiş denetimi geçirdim. Üçü de aynı düşünceyle " Defter sizin güvenceniz" demelerine rağmen, neden güvencemi işveren veya vekiline teslim edeyim. Her an her saat gidip defteri işveren vekilinden istemek çok zor. Sonra derler "Siz burayı adliye sarayı mı zannettiniz" diye.. Elbette 3 nüshaya sahip. Ve işveren vekili, İşyeri Hekimi, İş Güv. Uzmn. bu nüshalardan birini defter doldurulup onaylandıktan sonra alınır. Tam zamanlı çalışan İş güv. Uzmanları bence defteri biriminde tutmalıdır.

Ama neden yanlış dediğiniz, bunu öğrenmek isterim.

İyi çalışmalar,
Şöyle bir yanlış anlaşılma var diye düşünüyorum. Defter bizim güvencemiz değil. Deftere yazdığımız, tespit ettiğimiz aksaklıkları iş verene bildirdiğimizi belgelemiş olmak bizim güvencemizdir. Boş bir defter kimseye bir güvence sağlamaz. Müfettiş denetimi işyeri için geçerlidir. Gelen müfettişler işyerinin mevzuatlar çerçevesinde işleyişini denetliyorlar. Denetlemede işverenden onaylı defteri risk analizlerini, çalışanlarına verilen eğitim belgelerini gibi olması gereken konuları ve çalışma ortamını denetlemekle görevliler. Defterin işveren tarafından muhafaza edilmesi gerekliliği bulunmakta.İş sağlığı ve güvenliği hizmetler yönetmeliğinde MADDE 7 (5). asıl suretin işveren tarafından muhafaza edileceği yazmaktadır. Sonuçta ellerinde birer nüshası bulunan uzman ve işyeri hekimi ile işveren yollarını ayırdığında elinizdeki nüshalar oluşabilecek bir sıkıntıda yapmış olduğunuz önerileri ispatlayacağınız belgedir. Bu sebeplerden dolayı onaylı defteri işveren yada işveren vekiline teslim edebilir, sizde bulunan nüshaları saklayarak sizden ibraz etmeniz talep edildiğinde gönül rahatlığı ile sunabilirsiniz. Tam zamanlı çalışan İş güvenliği uzmanı aynı zamanda işveren yada işveren vekili ise zaten defterin kendisinde kalmasından daha doğal bir şey olamaz. İyi çalışmalar dilerim.
Saygılarımla

Gülali

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
kardeşim defteride sen muhafaza et....

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.