Tetanos Aşısı

haluk özkut

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
tablo gönderince bozuldu.tekrarlayacağım.

haluk özkut

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
YARA YÖNETİMİNDE TETANOZ PROFİLAKSİSİ ŞEMASI
AŞI HİKÂYESİ
Temiz, küçük yara
Kirli Yaralar+
Tetanos toksoidi içeren aşı*
TAT
Tetanos toksoidi içeren aşı*
TAT
Bilinmiyor ya da primer aşı serisi olan 3 dozdan az (0, 1, 2 doz) aşı uygulanmış
EVET
HAYIR
EVET
EVET
3 ya da daha fazla doz uygulanmış
HAYIR**
HAYIR
HAYIR***
HAYIR

haluk özkut

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
tablo olarak gönderilmiyor.ek olarak gönderiyorum

Ekli dosyalar

• Tetanoz aşısının her sene yinelenmesi gerekli değildir.docx
    14.3 KB · Görüntüleme: 335

mdnchkn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
asi 3 degil 5 doz

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bu aşı piyasada yoktu diye biliyorum.İl sağlık müdürlüklerinde de aşı yokmuş.Aşı yaptırmak isteyenler nerden ve nasıl buluyor bilmiyorum?

leyla

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
yani belli periyotlarla 3 defa aşı yapılıyor..5 sene koruyuculuğu var diye hatırlıyorum..levensert in dediği gibi ömür boyu koruması varmı bilmiyorum...keşke öyle olsa...:evet:

CEM AKBULAK
çocuklukta yapılan bu aşıların erişkinlik döneminde de belli aralıklarla vücuda "hatırlatılması" amacıyla uygulanan rapel aşılarıdır. Bu rapeller 10 yıllık aralıklarla yeni bir doz aşı şeklinde yapılmalıdır.

mrtaytr89

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Herkese iyi günler, bi sorum olcak çay bahçesi çalışanları için tetanos aşısı gerekli midir?

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Evet. "Bahçe" geçtiği için.... :)

Şaka bir yana metal ve cam işin odağında olduğu için gereklidir.

Helios

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Tetanoz aşısı işe girerken yapıldığında aşı 3 doz olarak yapılıyor.Önce bir doz alınıyor, 1 ay sonra ikinci doz,6 ay yada 12. ayda 3.doz. 3 Dozu yaptırırsanız ömür boyu koruma sağlıyor. Kaza olması halinde 24 saat içinde hastanede yapılan tetanoz, kaza sonrasında bile yapılsa koruyucu özelliğini sürdürüyor. Tüm personele hiç bir şey yokken tetanoz aşısı yapılmasını doğru bulmuyorum. Personelinizden gereksiz yere vücuda mikrop yüklendiği şeklinde yakınma ve fazla sayıda aşı olmadan kaçınmalarla karşılaşabilirsiniz.
Vücudunuza mikrop yüklenmiyor merak etmeyin.. biraz daha araştırmacı olsaydınız bunun toksoid aşı olduğunu (yani tetanoz toksinini engelleyen) anlardınız.

Mehmet Emin DİNCEL

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tetanoz aşısı işe girerken yapıldığında aşı 3 doz olarak yapılıyor.Önce bir doz alınıyor, 1 ay sonra ikinci doz,6 ay yada 12. ayda 3.doz. 3 Dozu yaptırırsanız ömür boyu koruma sağlıyor. Kaza olması halinde 24 saat içinde hastanede yapılan tetanoz, kaza sonrasında bile yapılsa koruyucu özelliğini sürdürüyor. Tüm personele hiç bir şey yokken tetanoz aşısı yapılmasını doğru bulmuyorum. Personelinizden gereksiz yere vücuda mikrop yüklendiği şeklinde yakınma ve fazla sayıda aşı olmadan kaçınmalarla karşılaşabilirsiniz.
tetanos sonucu uzuv kaybı olması durumunda ödeyeceğiniz tazminatları hesaplayın. ufak bir batma sonucu tetanos gelişmeyeceğini öngörebiliyormusunuz. ufacık bir sıyrık da olabilir. bunun size veya işverene bildirimi olmadığı zaman. işçi geldi 1 ay sonra kol veya bacakta tetanos gelişmiş. uzuv kaybı olacak. bunun sorumluluğu yükümlülüğü kimde olacak öngördünüz mü?

Ksuner

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Tetanos hastalığı sonucunda ölüm olur. Tetanos bir uzvu tutmaz, tetanos sonucu uzuv kaybı olmaz. Hastalığa yakalanan her 10 kişinin 6'sında her türlü tedaviye rağmen ölüme neden olmaktadır. Kuluçka süresi 3-14 gündür. Hastaların % 70'i 50 yaş üzerindedir.

dho22

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Sağlık Bakanlığına bağlı tüm kuruluşlarda şuan tetanos aşısı Difteri tetanos aşısı olarak yapılıyor 3 doz ömür boyu korumuyor arkadaşlar uygulanan takvim aşağıdaki gibidir
Td 1

İlk karşılaşma

Td 2

Td 1’den en az 4 hafta sonra

Td 3

Td 2’ den en az 6 ay sonra

Td 4

Td 3’ten en az 1 yıl sonra

Td 5

Td 4’ten en az 1 yıl sonra

Ayşedudu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Bilmediğiniz konu hakkında atıp tutmayın. hepatit aşısı ile tetanozu birbirine katıp karmalamışınız. 3 doz yapılan hepatit aşısıdır. tetanoz tek doz yapılır. mak 5 yılda bır tekrar edilmesi faydalıdır. ne diye giriyorsunuz bu konulara sizin uzmanlığınız değil. kurulda bişey söyleyeceksen yada deftere bişey yazacaksan sağlık denetimi ve gözetimi işyeri hekimince belirlenir de geç. yalan yanlış bilgilerle foruma bakan insanları yanıltmayın.

rsavlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Tetanoz aşısı ilk yapıldıktan bir ay sonra 1 doz , 6 ay sonra 1 doz yapılırsa 5 yıl koruyucudur. 4.doz 1 sene sonra 5.doz 1 sene sonra yapılır. 15-49 yaş kadınlarda evde oturdukları için 5 doz tamamlanınca ömür boyu korur denir. Aynı aralıklarla 5 doz yapılan kişi çalışıyorsa (sanayiden sayılan yerlerde) 10 yılda bir rapel daha yapılmalıdır.
Eğer kişi 1980 den sonra doğmuş(1980 den önce aşılar soğuk zincire uymuyordu.) ,aşıları (bebeklik-çocukluk )düzenli yapılmış ve liseyi bitirmişse ardından askerlik veya gebelik veya işe giriş vs nedeniyle 10 yılı geçmeyen sürelerde 1 doz yaptırmışsa tam aşılı sayılır ve 10 yılda 1 yapılması yeterlidir.
Kanunda tetanoz aşısı yaptırılır diye bir madde bulamazsınız. İsg tüzüğünde vardı, tüzük kaldırıldığı için o da geçersiz. Ancak doktor isterse yapılmalıdır. C.tetani bakterisinden korunmak önemlidir. Tüzükte işveren yaptırır deniyordu ve o doğrultuda devam ediliyor.

bulent sahinci

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Arkadaşlar Merhabalar

Bu konu hakkında yazılan birşey var mı diye baktım ama göremedim. Tetanos aşısının yapılması zorunluluğu varmıdır? ve nerede yazar ? Bakım çalışanlarına yaptırmak istiyorum ama kaynak gösteremiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

Tetanoz Clostridium tetani bakterisinin vücut toksinleri (zehir) etki gösteren ölümcül bir hastalık. Halk arasında ''KAZIKLI HUMMA'' diye bilinen bu hastalık yaralanmadan sonraki 10 gün içinde belirtilerini gösterirse genellikle ölümcül oluyor. Acılı bir soda hastanın çenesi kitleniyor, yutma zorluğu ve solunum kaslarındaki kasılma ile solunum yetmezliği ile hasta kaybediiyor. Bu arada baş geriye doğru, sırt kaslarıda kasılarak opustetanuz denilen kötü bir pozisyon veriyor vücuda. Ege bölgesi toprağında çok olduğundan oldukça tehlikeli. Ben tıp fakültesinde daha staj yaparken (intaniyede) parmağına gül dikeni batmasından tetanoza yakalanmış bir hasta gördüm. Belirtiler 17 gün sora başlamıştı. Neyseki uzun bir tedavi ve kalp solunum cihazlarında kalarak hayatı kurtuldu.
İşyerindeki duruma gelince; işe giriş muayenesi sırasında tetkikleri ile birlikte 1 doz aşı yapılmalı ancak bence her yıl yapilması ve hele 3 doz yapılması hiç akla yakın gelmiyor Herhangi bir iş verenin aile hekimlliklerinde ücretsiz yapılan bu aşının masrafını üstleneceğini sanmıyorum. Zaten her yaralanmada aşı kartına tüm rapelleri ile kayıtlı olsa da yine yeni bir doz yapılıyor.Zaten kolay bulunamayan Tetavax aşısı oldukça da pahalı.
Bir de işyerinde aşı yapıldığı gün o işçiyi en az 1 gün çalıştırmamak, iş kazası riski ve komplikasyonlar açısından göz önüne alınarak bir değerlendrme yapılmalı diye düşünüyorum. Bu kuya yasal daha bir açıklık getirilmeli.

Ekli dosyalar

• 1-Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri.pptx
    9 MB · Görüntüleme: 93

rsavlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Tetanoz aşısını aile hekimlerinin çoğu( 15-49 yaş kadınlar dışında) yaralanma yoksa yapmıyorlar.
Çoğunluğu erkek olan tehlikeli işlerde çalışanlara bence yapılması gerekli.Kanun aramanında gereği yok bence.
İşyeri hekimi yetkisini kullanıp 'yapılmalı 'derse yapılır.Ben çoğu işyerimde 3 doz yaptırttım ama süreklilik zor sağlanıyor. Senede bir veya işe girişte yaptırtmaya çalışıyorum artık. Ancak herkese yaptırmak çok kolay olmuyor. 1980 sonrası doğanların çoğu rapelleri yapılmışsa ki çoğu tam aşılı (5 doz sonrası) 10 yılda bir yeterli.

Ender soylu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İşyeri Hekimi
Metal işlerinde işe başlarken tetanoz aşısı zorunlu mu?Yaptırılsa iyi olur mu diye sormuyorum,zorunlu mu?Bilen arkadaş?

Esra Kaya 87

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Tetanos aşısını risk analizine yazarken ilgili mevzuat olarak hangi kanunu yazıyorsunuz?

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tetanos aşısını risk analizine yazarken ilgili mevzuat olarak hangi kanunu yazıyorsunuz?
esra hnm belki iş yeri hekimidir???? :Ddeğilse erkan fındıklı bey 'e aynen katılıyorum:p.. iş yeri hekimi düşündün çok ta şey yapmayın yani

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.