Topraklama Ölçümü

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Volkan ERDEM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Volkan ERDEM

Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar İzmir'de topraklama ölçümü için bildiğiniz uygun fiyatlı bir firma var mı ? Eğer ölçüm yaptırdıysanız fiyat bilgiside verebilirseniz sevinirim. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

2. mert45

mert45 TÜİSAG Üyesi

elektrik mühendisleri odası

Volkan ERDEM bu yazıya teşekkür etti.
  3. Volkan ERDEM

Oda 220 TL+kdv diyor. Bağımsız çalışan elektrik mühendisi bir arkadaş olursa daha ekonomik olur diye düşünüyorum. Hemde forumda böyle bir arkadaşımız varsa daha da güzel olur sanırım.

4. igu konya

igu konya TÜİSAG Üyesi

oda fiyatları makine başına artar.. ben Konya da topraklama ölçümü ve elektrik tesisatı muayenesi yapıyorum. Yakın olsaydık yardımcı olurdum. Özel çalışanlar bu iki rapor için 200-400 arası bir fiyat istiyorlar toplam..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Taner KARAÇAYLI ve Volkan ERDEM bu yazıya teşekkür etti.
  5. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

SMM dediğimiz serbest müşavir mühendisler daha uygun olabilir...biz öyle yaptırdık...fiyat konusunu bilmiyorum ama...

Volkan ERDEM bu yazıya teşekkür etti.
  6. Volkan ERDEM

Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim. Ama burası fabrika falan değil, yani makina başına ölçüm gerekmiyor. Bir otomotiv servisi makina olarakta sadece hidrolik lift var. Binanın topraklama ölçümünü yaptırmak istiyoruz. Yakınlarda bir bina 100 TL'ye yaptırmış ölçümünü, fakat yapan arkadaşa ulaşamadılar, bize yönlendirmek için.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. res_hes(Bora)

res_hes(Bora) TÜİSAG Üyesi

Kalibrasyonlu ölçü aleti olan herhangi bir elektrik mühendisinden bu hizmeti alabilirsiniz. Raporun ekine mutlaka geçerli kalibrasyon raporunu da ekletin. Balıkesir'de olsanız forum hatırına yol parasına yapardım ama nasip izmir biraz uzak:)

kimyagerhayriye, a_uymaz, Eren15 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. Volkan ERDEM

Teşekkürler res_hes, bir mail grubundan haberdar olduğuma göre İzmir'de bir firma daha elektrik mühendisi arıyor. Olmazsa onlarla konuşup, sizi bir hafta sonu burada misafir edebiliriz. Sabah kordonda boyoz ve yumurta ile başlayan bir kahvaltı için gelinir bence :)

9. Eren15

Eren15 TÜİSAG Üyesi

Emonun verdiği topraklama eğitimini almadan yasal olarak ölçüm yapabilirmiyim elimde kalirasyonlu bir ölçü aleti bulunmakta ?

10. igu konya

igu konya TÜİSAG Üyesi

yapabilirsiniz, kalibrasyon olmadan da yapabilirsiniz, SMM olmadan da yapabilirsiniz. Bu belgelerde ki amaç doğruluk ve yetkinlik. Aşağıda ki şartları sırasıyla ne kadar çok sağlarsanız o kadar sorumluluğunuz azalacaktır. Bilirkişi raporlarından da bakabilirsiniz bu şartlar sırasıyla aranır ve size düşen sorumluluk o kadar azalır.
    1.Elektrik Mühendisi Olmak
    2. Misem Topraklama Yetki Belgesi
    3.SMM belgesi
    4.Uygun Cihaz
    5.Kalibrasyon
    6.HYB(hizmet yeterlilik belgesi)
    7. Akredite Olmak (TURKAK)
    Ne kadar çok şart sağlanır o kadar çok sorumluluk azalır.. Hem geçerlilik hemde aksi durumlar da bu sıralamaya bakılır.

Hüseyin Kemal ERKAN, a_uymaz ve Eren15 bu yazıya teşekkür etti.
  11. Eren15

Eren15 TÜİSAG Üyesi

Peki yapabildiğime ilişkin resmi bi dayanak varmı ? İlerde yaşayacağım herhangi bir sorun için soruyorum (yaptıktan sonra senin topraklama ölçüm yetki belgen yok ölçüm yapamazsın diye gelirlerse diye soruyorum ) yardımlarnız için çok sağolum

12. igu konya

igu konya TÜİSAG Üyesi

Şuanda resmi bir durum yok. İlk 5 Madde yeterli görülüyor, ama muhtemelen bundan sonra tamamı istenecek...Konu hakkında EMO yönetmeliklerine bakabilirsinn...

13. halilurkut

halilurkut TÜİSAG Üyesi

Mrb arkadaslar bir sorum olacaktı bi restorana risk analizi yapacagım bu restoranda bulunan elektrikli aletler listesi nerde vardır acaba makinelerle çalısan işletmelerde kapasite raporu alıyorum ama bu gibi işyerlerinde ben kontrol ettikten sonra ekleme veya çıkarma yapıldığını kanıtlamak için ne gibi belgeleri almam lazım firmadan bina eklentileri mesela ne almalıyım ki bina eklentisi oldugunu anlayabileyim sonradan

14. Eren15

Eren15 TÜİSAG Üyesi

İşte problem burda ... Smm olmadan yetki belgem olmadan yapabilirsiniz diyosunuz sonrada ilk 5 madde yeterli. İlk 5 madde içerisinde smm ve yetki belgesi var ama onlar bende yok

15. Ahmet Çetin

Ahmet Çetin TÜİSAG Üyesi

1.Elektrik Mühendisi Olmak
    2. Misem Topraklama Yetki Belgesi
    3.SMM belgesi
    4.Uygun Cihaz ve Kalibrasyon

Bu iki madde zorunlu değildir.

Ne kadar çok şart sağlanır o kadar çok sorumluluk azalır.. Hem geçerlilik hemde aksi durumlar da bu sıralamaya bakılır.

Eren15 bu yazıya teşekkür etti.
  16. Ahmet Çetin

Ahmet Çetin TÜİSAG Üyesi

Sorumluluk kısmı

Elektrik mühendisimi ?
    Serbest çalışıyormu ?
    Topraklama eğitimini almışmı ?
    Elektrik Mühendisleri odası Yetki belgesi varmiş mi?
    Cihazı uygunmu kalibrasyonu varmı ?

Bunlar yeterlidir

Diğeri

kurumların itibar kazanmak için ücret karşılığı aldığı belgeler.

17. Eren15

Eren15 TÜİSAG Üyesi

İlg
    ilginiz için teşekkür ederim. Ölçümlere hemen başlıyorum

18. kılıcaslan

kılıcaslan TÜİSAG Üyesi

perkon periyodik kontrol firması ile görüşebilirisiniz

19. igu konya

igu konya TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar EMO Yönetmeliklerinde A tip muayene kuruluşu olması istenir veya oda onaylı(odanın görevlendirdiği), fakat piyasa da buna uyulmaz daha doğrusu bir boşluk söz konusu taki kaza bela olup bilirkişi rapor yazana kadar. Bilirkişi durumdan haberdar olup mühendislik bir durum yoktur derse sıkıntı yok, fakat yönetmeliklere harfiyen uygun bir rapor yazarsa akredite kuruluş olmadan yasaya aykırı rapor düzenlediğinizi beyan eder. Bununla ilgili taner hoca isa hoca dan bilirkişi raporları talep edersiniz, yıllık 7-8 mühendis arkadaşımızın bu konulardan dolayı mahkemelik olduğunu seminerlerde sürekli beyan ederler. Özetle EMO nun yönetmelikleri var, fen adamları yönetmelikleri var ve piyasa şartları(müfettişlerin kabulleri var), bilirkişi raporları var, bu yüzdendir ki daha önce yazmış olduğum 7 maddenin hepside istenebilir sadece 2 si yeter de denilebilir, şans kader diyorum.. Ama mühendis arkadaşlarım olarak tavsiyem elinizden geldiğince o maddeleri karşılamaya çalışın, ben şuanda 7. madde ile uğraşıyorum, Akredite olma aşamasındayım, 30.000 TL gibi bir maliyet görünüyor belki daha az veya daha çok, bunu da halledersem gönlüm rahat olacak.

20. Ahmet Çetin

Ahmet Çetin TÜİSAG Üyesi

Akreditasyon nedir ?

Avrupaya AYAK uydurmadır.....

TÜRKAK kendisi açıklamış.

http://www.turkak.org.tr/TURKAKSITE/SSorulanSorular.aspx

Sık Sorulan Sorular

Soru 1: Kalibrasyon ve deney laboratuvarları ile ürün/hizmet, sistem ve personel belgelendirmesi yapan kuruluşların akredite olma zorunluluğu var mıdır?
    Cevap 1: Akreditasyonla ilgili ulusal ve uluslararası düzenlemeler, bu konuda bir mecburiyet getirmemektedir. Akreditasyon, tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır.

HYB(hizmet yeterlilik belgesi)

tse nin verdiği belgedir.

tüm kurumlar itibar kazanmak için alır.....

GERİSİ HİKAYE...

Eren15 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. topraklama raporu kimler verebilir

,
  2. topraklama raporunu kimler verebilir

Yandex.Metrica