Topraklama Ölçümü

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Volkan ERDEM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. berdil

berdil TÜİSAG Üyesi

merhaba ben bir otomotiv servisinde ortam ölçümleri yapacagım daha önce de yapmıstım ancak topraklama ve yalıtım direnci ölçümleri ilk kez yapacagım bunlarla ilgili bilgi verebiılırmısınz, yalıtım direnci ölçümüher makıne ıcın mı yapılıyor? ve topraklama yapılırken nelere dıkkat edılmelı nasıl yapılır acıl bılgı ıstıyorum lutfenn

2. Ahmet Çetin

Ahmet Çetin TÜİSAG Üyesi

OSGB nin topraklama ölçümü veya kaldırma araçları ölçümü yapması kanunen doğrumu ?

3. volkan başdemirci

volkan başdemirci TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar elektrik teknikeri elektrik topraklama ölçüm raporuna imza atabilir mi?(elektrik müh. olmadan)

4. oxfrt

oxfrt TÜİSAG Üyesi

topraklama raporu, iç tesisat kontrol raporu, paratoner kontrol raporu, katodik koruma raporu vs.. bu raporlara ilişkin ölçümleri sadece elektrik mühendisleri (elektrik - elektronik, elektronik vs..) yapabilir ve raporlayabilir. Üstelik elektrik mühendisi olması da yetmez, SMM olması istenir. O da yetmez, topraklama eğitimi almış olması istenir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. oxfrt

oxfrt TÜİSAG Üyesi

Kaldırma araçları, basınçlı kaplar, iş makineleri ile ilgili net bir fikrim yok ama sanırım bünyesindeki bir makine mühendisine (odaya kayıtlı olmak şartıyla) yaptırabilir. Raporda sadece makine mühendisinin ismi geçer.

Topraklama ölçümünü ise asla kendisi yapamaz zira SMM (Serbest Mühendis Müşavir) elektrik mühendisleri başka yerlerde sigortalı çalışamıyor. Bu konuda sadece aracılık hizmetleri verebilirler. Bu konuda dikkatli olmak lazım, raporlarda SMM belgesi, ölçüm yapılan cihazın kalibrasyon belgesi ve ölçüm için alınan eğitime ilişkin belge mutlaka olmalı.

SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
  6. eniyiisg

eniyiisg TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar odaya kayıt şartını veya SMM olma şartını nereden çıkartıyorsunuz, benim yeni iş ekipmanları yönetmeliğinden anladığım kadarıyla bırakın mühendisi, 2 yıllık yüksek okul mezunu olması bile yetiyor. bunları yazan arkadaşlar bu bilgileri nereden aldıklarını yazarlarsa memnun olurum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. oxfrt

oxfrt TÜİSAG Üyesi

Ayrıntılı bilgi için;
    http://www.emo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=98695#.UdrdNDuGFME

8. dava henüz yeni açılmış (18.06.2013) ve sonuçlanmamıştır.

9. eniyiisg

eniyiisg TÜİSAG Üyesi

yani şu an her elektrik/makine mühendisi veya teknikeri periyodik kontrolleri yapabilir

10. oxfrt

oxfrt TÜİSAG Üyesi

25 nisan tarihli yönetmelikte diyor ki teknikerler yüksek teknikerler ve elektrik mühendisleri ölçme ve raporlama yapabilir. Güzel. Ama devamındaki tabloda diyor ki Elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliğinde belirtilen hususlara göre kontrol yapılır.

Elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliği de der ki;

Bir topraklama sisteminin saha uygulama ve denetleme planı bulunmalıdır. Bu plan üzerinde:
    - Topraklayıcıların yerleri,
    - Çeşitleri,
    - Boyutları,
    - Topraklama için kullanılan malzemeler,
    - Gömülme derinlikleri,
    - Topraklayıcıların düzenlenme biçimleri,
    - Topraklama iletkenlerinin cinsi,
    - Topraklama iletkenlerinin bağlantılarına ilişkin detaylar,
    - Ölçmelerin yapılabileceği ayırma noktaları,
    - Başka topraklayıcılar ile bağlantı yerleri,
    - Topraklamalara ilişkin direnç değerleri.
    · Toprak özdirenci,
    · Topraklayıcının ve topraklama tesisinin yayılma direnci,
    · Topraklama direnci,
    · Toplam topraklama direnci,
    · Topraklama empedansı,
    · Darbe topraklama direnci.
    - Dokunma gerilimleri,
    - Topraklamanın yapıldığı tarih,
    - Hava hattı şebekelerindeki direklerin ve transformatör merkezlerinin periyodik olarak denetlenecek kısımlarına ilişkin denetim programı (direk numaraları, planlanan denetim tarihleri, TM'lerinde kontrol edilecek yerlere ilişkin koordinatlar).
    - Planlanan denetleme tarihleri ve ölçme sonuçları,
    - Proje Mühendisi (Adı soyadı, Ünvanı, Oda kayıt no vb),
    - Ölçmeyi yapan elektrik mühendisi (Adı soyadı, Ünvanı, Oda kayıt no vb),
    gösterilmelidir.

Oda numarasını yönetmelik istiyor. Yani odaya kayıtlı olmak gerekiyor. Elektrik mühendisleri odası da diyor ki imza atacaksan önce SMM olmalısın, sonra topraklama eğitimi ve belgesi alacaksın. Ben demiyorum bunları ama bana da mantıklı geliyor.

11. BurzumTR

BurzumTR TÜİSAG Üyesi

Yarı zamanlı olarak OSGBde sözleşmem varken SMM olarak topraklama testleri yapabilir miyim? yani hem sigorta hem bağkur yatıyor olacak sanırım muhasebe durumundan sıkıntı yok ama emo dan bana yapamazsınız 2 sini birden diye bir cevap geldi sizin bilginiz var mıdır?

12. igu konya

igu konya TÜİSAG Üyesi

EMO nun cevabı doğrudur. SMM ve OSGB iş güv. uzm. olmak ikisin yasal yapısından dolayı bir arada olmaz. İşinize yarar mı bilmem ama şu mümkündür; SMM olursunuz OSGB risk analizi - eğitim - acil durum plan vs. gibi konularda sizden faturalı hizmet alır. Fakat SMM olup da bir OSGB de bir işyerine atamalı çalışmamazsınız. Atanırsanızda ölçüm-proje vs yapamazsınız. Kötü ve arada bir durum =)
    Kanunda ki asıl amaç bir mühendis 1 iş yapsın diğerlerinin işine sarkmasın onlarda böylece iş bulsun.. Gözden kaçan nokta biz asgari ücret tablosuna göre iş yapamıyoruz dolayısıyla 2-3-4 iş şart =)

BurzumTR bu yazıya teşekkür etti.
  13. BurzumTR

BurzumTR TÜİSAG Üyesi

Şimdi odanın sitesine de bakıyordum orda da sizin dediğiniz yazıyor yazık oldu hem mezuniyetimle ilgili hem de İSG belgemi kullanarak çalışırım diye düşünmüştüm ama sanırım ikisinden birini tercih etmek zorundayım.

14. igu konya

igu konya TÜİSAG Üyesi

Yazık olmadı yanlış düşünüyorsun. Sen bu sektörde ender bulunanlardan biri olabilirsin. Bir çok avantajın var sadece bunların farkına varmalısın. Mesleğimizde bir alıcı-verici , bir fotosel, bir ileri-geri kontağı ile neler yapabildiğimizi hatırla... Sonra gel bunları sanayiye uygula... Ben sahip olduğum bilgi ve avantajların sadece bir kısmını kullanarak çok öne geçtim. Kendinin farkında ol. Sen İş Güvenliği Uzmanından önce Elektrik Mühendisisin. Kendine Güven farkını ortaya koy...

Başarılar...

Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. elektrik imza yetkisi ile yapılabilecekler

Yandex.Metrica