Topraklama Raporu Hakkında

nazım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Şantiyemizde bulunan paratoner ve elektrik trafosunun topraklaması yapıldıktan sonra;hazırlanacak olan raporda; elektrik müh. adı soyadı kaşesi imzası sicil numarasından baska ne gibi bilgiler içermesi gerekiyor.Örnek topraklaması yapılmış paratoner veya trafo ölçüm raporu olan var mı?

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şantiyemizde bulunan paratoner ve elektrik trafosunun topraklaması yapıldıktan sonra;hazırlanacak olan raporda; elektrik müh. adı soyadı kaşesi imzası sicil numarasından baska ne gibi bilgiler içermesi gerekiyor.Örnek topraklaması yapılmış paratoner veya trafo ölçüm raporu olan var mı?

Nazım bey merhaba,

Teknik emniyet kontrollerinin ehil kişi ve kuruluşlar tarafından yapılması gerekiyor...

Bu konuda EMO ( Elektrik Mühendisleri Odası ) dan yardım almanızı öneririm...

çağlar akkoyunlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
nazım bey eger mail adresiniz varsa ben örnek göndere bilirim.Ölçüm yapan firma yada kişi yetkili olduğu iso belgesi,mss belgesi birde dediğniz gibi emo üye olan bir mühendis arkadaşın imzası olması şart.Paratonerinizi elektrik müh ölçemez yanlızca üreten firmalar ölçe bilir buna emo da dahil emo sadece paratonerin topraklamasuını ölçe bilir.Ve birde ölçüm yapılan aletin kalibrasyon raporuda olmak mecburiyetinde dosyada

berdil

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhaba ben bir otomotiv servisinde ortam ölçümleri yapacagım daha önce de yapmıstım ancak topraklama ve yalıtım direnci ölçümleri ilk kez yapacagım bunlarla ilgili bilgi verebiılırmısınz, yalıtım direnci ölçümüher makıne ıcın mı yapılıyor? ve topraklama yapılırken nelere dıkkat edılmelı nasıl yapılır acıl bılgı ıstıyorum lutfenn

nazım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
nazım bey eger mail adresiniz varsa ben örnek göndere bilirim.Ölçüm yapan firma yada kişi yetkili olduğu iso belgesi,mss belgesi birde dediğniz gibi emo üye olan bir mühendis arkadaşın imzası olması şart.Paratonerinizi elektrik müh ölçemez yanlızca üreten firmalar ölçe bilir buna emo da dahil emo sadece paratonerin topraklamasuını ölçe bilir.Ve birde ölçüm yapılan aletin kalibrasyon raporuda olmak mecburiyetinde dosyada

Ahmet Çetin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Emo üyesi Topraklama eğitimi almış mühendis paratonerin topraklamasını ölçebilir Eksikleri varsa belirleyebilir

Sadece radyoaktif paratoneri RADYOAKTİF yetkisi olan ölçer....

Ahmet Çetin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
http://olcum.org/yıldırımdan-korunma-kim-yapabilir.html
Yıldırımdan Korunma-Kim Yapabilir?
Elektrik Tesisleri Topraklamalar Yönetmeliği’nin EK-P maddesi uyarınca Elektrik Tesislerinde yapılacak ölçümlemeleri, raporlamaları ve uygunluk değerlendirmelerini EMO üyesi Elektrik, Elektrik-Elektronik ve Elektronik Mühendisleri yapabilirler.
Bünyesinde Elektrik Mühendisi çalıştıran işletmeler bu ölçümleri kendileri yaptırabileceği gibi o yıl için geçerli Serbest Müşavir Mühendis(SMM)’lerden hizmet alabilir veya Elektrik Mühendisleri Mühendisleri Odası’ndan talepte bulunabilirler.

http://olcum.org/topraklama-kim-yapabilir.html

Topraklama Ölçümleri - Kim Yapabilir?
Yapılacak ölçümlemeleri, raporlamaları ve uygunluk değerlendirmelerini EMO üyesi Elektrik, Elektrik-Elektronik ve Elektronik Mühendisleri yapabilirler. Bünyesinde Elektrik Mühendisi çalıştıran işletmeler bu ölçümleri kendileri yaptırabileceği gibi o yıl için geçerli Serbest Müşavir Mühendis(SMM)’lerden hizmet alabilir veya Elektrik Mühendisleri Mühendisleri Odası’ndan talepte bulunabilirler.

asimaksu1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer

İzolasyon Direnci Ölçümü Yalıtım Testi​

İzolasyon direnci ölçümü bir diğer adıyla yalıtım testi tesisatlarımız için bir güvenlik doğrulamasıdır. Elektrik akımının bulunduğu her ekipman için yalıtım testi uygulanabilir. Elektrik akımını gövde ile ayırmak/yalıtmak izolasyon sağlamak demektir. Burada bahsedilen direnç yalıtılan iki malzeme arasında ki zorlanmaya dayanmadır. Bu direnç ne kadar yüksekse izolasyon o kadar iyidir demektir.

İyi Bir Yalıtım Nasıl Olmalıdır​

Bunu anlamak ve değerlendirmek için karmaşık matematik formüllerine ihtiyacımız yoktur. Basit bir OHM kanunu V=I*R bu işi çözmektedir. Su borularını örnek vermek gerekirse bir motorun pompaladığı su, boru içerisinde basınçla ilerler. Eğer boruda çatlaklar, sızıntılar olsaydı basınç düşerdi ve istenmeyen bir durum oluşurdu. Elektrikte de aynısını bekleriz. İletkenler boyunca ilerleyen akım yalıtkan malzemeden asla dışarı çıkmamalıdır.

Bu arada hiçbir yalıtım mükemmel değildir. Yani sonsuz dirence sahip değildir. Esasen iyi bir yalıtım aslında yüksek bir direnç anlamına gelir.

İzolasyonu Kötü Yapan Nedir​

Tesisinizin elektrik altyapısı ve ekipmanlarınız yeniyken yalıtım direnciniz en üst noktada olmalıdır.

İzolasyonu etkileyen faktörler;

1. Mekanik hasar
  2. Titreşim
  3. Aşırı sıcak veya soğuk
  4. Kir
  5. Yağ
  6. Aşındırıcı buhar
Bu yalıtım düşmanları zaman içerisinde sürekli iş başındadırlar. İzolasyon sağlanması gereken ekipmana zamanla içlerinden biri bir gedik açar ve izolasyona zarar verir. Zamanla da diğer etmenler de birbirlerine yardım eder ve sonuç olarak büyük problemler oluşur.

Tesisat periyodik olarak kontrol edilse, ekipmana zarar gelmeden planlı bir bakım/onarım faliyeti ile sorun çözülebilirdi.

İzolasyon Direnci Nasıl Ölçülür​

İyi bir yalıtımın yüksek dirence sahip olduğunu anladınız. Kötü yalıtım ise iyiye nispetle daha düşük dirence sahiptir. İzolasyon direnci ölçümleri ohm.metre ler ile yapılır. Bu İzolasyon Direncinin hesap yöntemini açıklayalım. İlk olarak ölçülecek sisteme sabit bir gerilim uygulanır ve akım ölçülür. Test sonucunda çıkan gerilim ve akım oranı bize İzolasyon Direncini verir.

İzolasyon Direnci Ölçüm Periyotları​

Aylık mı yılda bir veya iki kez mi izolasyon direnci testi yapmanız şu koşullara bağlıdır.

1. Ekipmanın türü
  2. Konumu
  3. Önemi
Örneğin küçük bir pompa motoru veya kısa bir kontrol kablosu sizin için hayati bir öneme sahip olabilir. Deneyim sizin için planlanan dönemleri belirleme de en iyi öğretmendir.

İzolasyon Direnci Ölçümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler​

Bu periyodik testi her seferinde aynı şekilde yapmalısınız. Yani;

1. Aynı test bağlantılarıyla
  2. Aynı test voltajıyla
  3. Aynı sıcaklıkta
  4. Aynı uzunlukta test kablosu ile

İzolasyon Direnci Ölçümü , Yalıtım Testi Uygulanan Ekipmanlar

Elektrik akımı taşıyan her ekipman için izolasyon direnci ölçümü yapılmaktadır. Özetle önemli noktaları belirtmek gerekirse bunlar aşağıda ki gibidir;

Kablolarda izolasyon direnci ölçümü

Akım taşıyan iletken ile kablo kılıfının arasında ki ölçümdür. Aynı şekilde çok damarlı bir kablo ise fazlar arası – faz nötr arası, faz toprak arası, gibi ölçümlerde ek olarak yapılmaktadır.

Elektrik motorlarında izolasyon direnci ölçümü

Motor sargıları arasında ve sargılarla gövde arasında yapılmaktadır.

Trafolarda izolasyon direnci ölçümü

YG ve AG de buşingler arası ve Tank (Trafo Gövdesi) arasında yapılmaktadır.

İÇ TESİSAT 5.jpg

İzolasyon Direnci Ne Olmalıdır

İzolasyon direnci ne olmalıdır sorusunun tek bir cevabı yoktur uygulanan gerilim önemlidir. Yinede uygulama da (kV + 1) Megaohm kuralını kullananlarda vardır. Bu ne demektir. Bir örnek;

Örnek 1 : 440V motor için faz ile toprak arası minimum izolasyon direnci değeri => 440/1000 = 0,44kV

(kV + 1) = (0,44 + 1) = 1,44 Megaohm
(minimum bu değerde olmalıdır)

Örnek 2 : 34,5 kV gerilim seviyesinde bir trafo YG buşing ve tank arası izolasyon (kV + 1) ;

(34,5 + 1) = 35,5 Megaohm olmalıdır.

Bu hesaplar minimum değerlerdir. Muhtemelen siz ölçümlerinizde daha yüksek değerler bulacaksınız.

Bu hesaplar pratikte kullanılan hesaplardır. Daha doğru sonuçlar için kablo, trafo gibi hangi elemanın ölçümü yapılacaksa kataloglarının incelenmesi gerekir. Yok ise üreticisinden izolasyon test raporları istenmelidir.

AG Kablolarda İzolasyon Direnci​

BS 7671 Tablo 61‘ e göre;

DEVRE NOMİNAL VOLTAJIDC TEST VOLTAJI
( V )
MİNİMUM İZOLASYON DİRENCİ
(M Ω)
SELV ve PELV250≥0.5
Zayıf akım hariç 500V’a kadar500≥1.0
500V üzerinde1000≥1.0
Gerçek dünya da bu testlerden çok daha fazla büyüklükte sonuçlar alacaksınız. Nasıl mı? Bir kablo üreticisinin kataloğunu inceleyin. ZA, AG, YG kablolara ait fabrika test verilerini kontrol edin.

İzolasyon Direnci Testi Neden DC ile Yapılır​

Şimdiye kadar DC test ile alakalı konuştuk. Peki AC ekipmanlara neden DC test?

İzolasyon direncinin ölçümü empedansın değil sadece direncin ölçümüdür. Eğer ölçüm için AC bir kaynak kullansaydık toplam yalıtım direnci direnç, reaktans ve kapasitansın vektörel toplamı olacaktı. Bize yalnızca direnç gerekli olduğu için izolasyon testi DC gerilim de yapılır.

kaynak : https://aksutep.com/izolasyon-direnci-olcumu-yalitim-testi/

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.